28. listopadu 2015 10:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Prožil úspěšný návrat. Hlavní je, že jsem dohrál zdravý, ulevilo se Váchovi

Sparťanský záložník Lukáš Vácha v hlavičkovém souboji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sparťanský záložník Lukáš Vácha v hlavičkovém souboji. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA I přísný trenér Ščasný ho chválil, jak dobře zápas proti Tripolisu zvládl. Lukáš Vácha, záložník fotbalové Sparty, se vrátil na hřiště poprvé od konce srpna, kdy si poranil koleno a musel na operaci. Byl to vydařený comeback: ve středu hřiště vydržel běhat celých devadesát minut a pomohl k vítězství 1:0 i postupu ze skupiny Evropské ligy.

„Bylo to náročné pro nás všechny, nejen pro mě,“ líčil v mixzóně novinářům.

Unavený, ale šťastný. „Když to budu hodnotit jen za sebe, tak jsem rád, že jsem mohl naskočit zpátky do toho kolotoče. A je asi lepší, že jsem do toho spadl takhle rovnýma nohama, než kolem toho vymýšlet nějaké obstrukce,“ přemítal.

Jak jste se po takové pauze na hřišti cítil?
Jsem tři měsíce od operace, takže hlavní je, že jsem dohrál zdravý a vydržel celých devadesát minut. Motivovalo mě, že jsem dlouho nehrál, strašně jsem se těšil. Věřil jsem, že jsem dobře připravený, což se snad ukázalo. I když jsem toho měl na konci plný brejle. Žádná hitparáda to ode mě nebyla, snažil jsem se hrát jednoduše a tak, abych pomohl týmu k postupu. To se povedlo.

Jak jste prožíval zápasy, když jste nemohl na hřiště?
Není to příjemné. Víte všichni, že každý sportovec, který je zraněný, neprožívá lehké období. Jsem rád, že už jsem zdravý, že jsem mohl být na hřišti. Kluci mi pomohli, všichni jsme makali a zvládli jsme to.

Byl jste už připravený na sto procent? Nebo jste nastoupil tak trochu z nouze, když ve středu zálohy chyběli vykartovaní Matějovský s Jiráčkem?
Kdybych nebyl stoprocentně připravený, tak bych asi nevydržel devadesát minut v Evropské lize. Nouze asi byla, když jsme měli dva vykartované, ale trenér mi neříkal, že jsem nějaká znouzectnost (úsměv). Mohl jsem naskočit už proti Liberci, ale tam byl vývoj pro nás nepříznivý a trenér se rozhodl jinak.

Zapadl jste zpátky do sestavy rychle?
No, fotbal jsem snad hrát nezapomněl... Nechtěl jsem se pouštět do žádných větších akcí, snad jsem to zvládnul. Ale nechci mluvit o sobě, hlavní je, že jsme vyhráli a postoupili ze skupiny.

S postupem jste určitě spokojení, co s výkonem a výsledkem?
Myslím, že to bylo zasloužené. Druhý poločas asi nebyl nijak oslnivý, ale v prvním jsme si vytvořili šance, které jsme měli proměnit. Mohlo to být klidně tři nula... Soupeř měl jednu tyč, jinak se k ničemu nedostal.

Nebál jste se o výsledek po vyloučení Krejčího?
Říkal, že uklouzl a trefil toho hráče, o červené nebylo pochyb. Bylo pár minut do konce, už jsme věřili, že to dotáhneme, což naštěstí vyšlo.

Věděli jste, jak hraje Schalke?
Já ne. Až hlasatel na stadionu prozradil na konci výsledek, viděl jsem, že se všichni radují. Až v tu chvíli jsem věděl, že tam jsme.

Těší vás, že na Kypru v posledním zápase proti APOEL už nebudete pod tlakem?
Spíš bych to bral tak, že je dobře, že jsme zápas před koncem skupiny postoupili. Nevím, kolik je na Kypru stupňů... Je tam teplo? Dvacet? Tak vidíte, to bude na moje kolena dobré. Ne, vážně - jsme rádi, že postupujeme už teď. A na Kypr se nepoletíme opalovat. Bude to další zápas v Evropské lize, důležitý pro český fotbal, pro koeficient. Takhle to beru.

Bude pro vás těžké vybojovat zpátky místo v sestavě? Jak vnímáte souboj Jiráček - Vácha?
Nijak, jak bych ho viděl? Jiras tentokrát nemohl hrát, ale jsme jeden mančaft a není to tak, že soupeříme o posty. Konkurence je zdravá. Petr odehrál dobré zápasy, tentokrát jsem naskočil já. Co bude dál, to uvidíme.

David Čermák