Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Valná hromada fotbalového svazu už předsedu Haška neodvolá

Ivan Hašek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Hašek. | foto: ČTK

PRAHA Nefunkční odvolací a revizní komise, údajná opozice vůči Ivanu Haškovi a nezvěstný místopředseda Kříž. Fotbal dnes čeká perné odpoledne. Na programu budou jiné důležité body, ale dost možná bude dnešní mimořádná valná hromada fotbalového svazu i o něm.

Ivan Hašek téměř rok po svém zvolení do čela svazu podstoupí první velký test toho, jak je fotbal pod jeho vedením jednotný a schopný se konstruktivně dohodnout. Mimořádná valná hromada začíná v 15 hodin v Nymburku. "Neberu to jako test, ale nutnost, aby mohl svaz fungovat," říká Hašek. O co konkrétně půjde?

Paralyzovaná ORK: Odvolací a revizní komise (ORK) je ve struktuře svazu nejmocnějším orgánem. Něco jako nejvyšší fotbalový soud. Už dva roky však v podstatě nefunguje, kvůli sporům v zamotané kauze tří klubů s názvem Bohemians se doslova rozložila zevnitř.

Ivan Hašek a Vladimír Šmicer.

"V minulosti udělala hodně práce, ale teď už není schopna konstruktivně zasedat. A svaz ji ke svému chodu potřebuje," tvrdí Hašek. Do pětičlenné komise však znovu kandidují čtyři z pěti jejích současných členů včetně kontroverzního předsedy Ondřeje Lněničky. Proto v ORK znovu hrozí pat.

"Nepovažuji za šťastné, že ti lidé znovu kandidují. Delegáti ale vědí, kdo byl v komisi a proč se teď scházíme," doufá předseda svazu. Jde o hodně. ORK v novém složení by totiž měla v příštích měsících definitivně rozhodnout, který klub má právo na slavné zelenobílé logo s klokanem.

Navíc až nová ORK bude posuzovat odvolání Bohemians Praha proti tvrdému disciplinárnímu trestu, který je poslal do druhé ligy. Odvolání přitom musí být projednáno do losování nového ročníku, tedy zhruba do poloviny června.

Nespokojenost s Haškem: Majitel potrestaného klubu z pražského Střížkova Karel Kapr se s pokutou šesti milionů korun a odečtem dvaceti bodů dodnes nesmířil. Tvrdí, že jde o účelovou likvidaci jeho klubu, a už dříve avizoval, že dnes navrhne odvolání Haška a dalších členů výkonného výboru.

Šéf střížkovské Bohemky Karel Kapr.

Podle sportovního ředitele Bohemians Josefa Jíchy k tomuto pokusu skutečně dojde. "Podporu slíbenou máme. Samozřejmě nejsme naivní, že část členů odvoláme a hned zvolíme nové. Musela by se připravit další valná hromada," tvrdí.

Ve fotbalovém zákulisí se už delší dobu spekuluje, že podpora Haška v hnutí po loňských volbách skutečně klesla, přesto je jeho odvolání krajně nepravděpodobné. "V každé společnosti existuje opozice, ale já nemám signály, že by měl někdo podobné názory jako pan Kapr," zůstává klidný Hašek.

Nezvěstný Kříž: Už téměř dva týdny je svaz bez třetího místopředsedy Miroslava Kříže, který je od 22. května pohřešován. Jde o vážný problém, ale Křížova absence je citelnější spíš pro ligové shromáždění, kterému zmizelý podnikatel formálně předsedá.

Místopředseda ČMFS Miroslav Kříž.

Kluby první a druhé ligy, které před rokem Kříže zvolily, si tak zřejmě v poledne na ligovém zasedání jen vyberou muže, který bude Kříže dočasně zastupovat. Volba jeho náhrady v nejužším vedení svazu však z technických důvodů příliš reálná není.

"Pořád si myslím, že je to příliš čerstvé," míní Hašek, který navrhuje počkat na další valnou hromadu v únoru. "Z dlouhodobého hlediska by to pro nás byl problém," dodává.

Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Psychiatr Martin Anders (vlevo) a psycholog Radek Ptáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní
Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní

Když miminku začnou růst zoubky, jste na začátku těžkého období, kdy se z něj stává nešťastný slintající uzlíček. Máme tipy, jak mu můžete co nejvíce ulevit.