Transparenty v hledišti připomínaly 120. výročí založení Sparty | foto: ČTK

Vedoucí Sparta oslavila 120. výročí klubu jasnou výhrou nad Boleslaví

•   20:13aktualizováno  21:20
PRAHA - Fotbalisté Sparty v 15. kole první ligy otočili zápas s Mladou Boleslaví a výhrou 4:1 tak stylově oslavili nedávné 120. výročí založení klubu, které si dnes Pražané připomněli. Letenští tak ovládli i osmý domácí zápas v sezoně a na prvním místě tabulky mají znovu pětibodový náskok před mistrovskou Plzní.

Hlasy trenérů po utkání

Vítězslav Lavička (Sparta)
"Nechtěli jsme pokazit krásné oslavy založení našeho klubu a měli velkou podporu z tribun, ale inkasovaný gól pro nás byl komplikací. Naštěstí jsme se zvedli a dočkali se důležitého vyrovnání do poločasu. Pak jsme náš výkon ještě víc zlepšili a vystupňovali k tomu, abychom definitivně rozhodli. U hráčů jsem viděl velkou motivaci a jsem moc rád, že jsme narozeniny Sparty orámovali dobrým výsledkem i hrou. Po polovině soutěže jsme bez porážky, což je povzbuzení a zpětná vazba toho, že náš proces jde správným směrem. Ale jsme teprve v polovině soutěže - nic víc, nic míň. Poté, co jsme v létě brzy vypadli z Evropské ligy, tak bylo naší povinností napnout všechny síly k tomu, abychom byli úspěšní v domácích soutěžích."

Ladislav Minář (M. Boleslav)
"Výkon z posledních 25 minut zápasu naše vystoupení na Spartě totálně znehodnotil. Kritickou situací bylo, že jsme těsně před poločasem inkasovali. Máme dost zkušený tým na to, abychom takové situace dohrávali lépe. Hráči si stěžovali, že gól Sparty předcházel faulu na našeho hráče, ale takové věci by se stávat neměly. Nebyli jsme v tu chvíli dost koncentrovaní a hráči spíš řešili, jestli rozhodčí bude pískat, nebo ne. Byla to naše hloupost. Zápas byl rozhodnutý po třetí brance Sparty, v těch chvílích jsme na hřišti dělali nepochopitelné zmatky. A mrzí mě, že se toho nevyvarovali ani nejzkušenější hráči."

Boleslav na Letné dlouho pomýšlela na dobrý výsledek po vedoucí brance Zahustela, sparťané se však trefami Krejčího, Costy, Hušbauera a Bednáře postarali o velký obrat a euforii svých 15 tisícovek fanoušků v hledišti. "Nechtěli jsme pokazit krásné oslavy založení našeho klubu a měli velkou podporu z tribun, ale inkasovaný gól pro nás byl komplikací. Naštěstí jsme se zvedli a dočkali se důležitého vyrovnání do poločasu," řekl kouč Sparty Vítězslav Lavička.

Sparťané před zápasem vyhlašovali, že se oslavami výročí nenechají rozhodit, ale povznesená předzápasová atmosféra jako by na ně v první fázi zápasu přece jenom dolehla. Domácí se v černých retro dresech vůbec nedostávali ke své kombinační hře a překonat defenzivní blok Boleslavi pro ně byl dlouho neřešitelný problém. Až po dvaceti minutách měli hosté starosti: Mareček, který v základní sestavě znovu dostal přednost před zkušeným Matějovským, už málem slavil gól, když proti jeho pokusu skvěle zasáhl brankář Miller.

Pražané naopak zůstali v šoku ve 26. minutě. Hosté svůj první výpad před Vaclíkovu branku hned zakončili vedoucím gólem: trestný kop Jarolíma se od beka Sparty Costy odrazil přímo k Zahustelovi, který ranou pod břevno otevřel skóre. Sparta srovnala krok tři minuty před poločasem zásluhou záložníka Krejčího. Ten unikl po levé straně a nepříliš povedenou střelou na bližší tyč zaskočil i Millera, jemuž míč propadl pod tělem do brány. Hosté se ale zlobili na sudího Královce, jenž podle jejich názoru před Krejčího gólem měl zastavit hru po faulu Costy na Zahustela.

"Faul to byl jasný, Costa mi rozsekl ret. Proto jsou ve mě smíšené pocity, že jsme po takové situaci inkasovali," posteskl si Ondřej Zahustel. Kouč Středočechů Ladislav Minář ale výmluvy nehledal. "Nebyli jsme v tu chvíli dost koncentrovaní a hráči spíš řešili, jestli rozhodčí bude pískat, nebo ne. Byla to naše hloupost. Takové věci by se stávat neměly, doplatili jsme na vlastní nekoncentrovanost," zlobil se Minář. Gól před pauzou Boleslav, která v květnu Spartu vyřadila z pohárového semifinále, zjevně vykolejil.

Domácí se začali jednoduše objevovat v šancích a po hodině hry slavili po spolupráci krajních beků: Kadeřábek poslal centr napříč pokutovým územím a Costa v hraniční ofsajdové situaci lehkou dorážkou zařídil obrat v utkání. Trefil se stejně jako v minulém domácím vítězném zápase s Teplicemi. Za dalších sedm minut Sparta držela už dvoubrankový náskok. Nejlepší nahrávač ligy Dočkal kolmicí vysunul Hušbauera, který si snadným obstřelem připsal už svůj devátý gól v sezoně. V další velké šanci pak selhal Mareček a únik Krejčího sudí zastavili chybně signalizovaným ofsajdem. Rozhodčí ale uškodili i Boleslavi: v 78. minutě Královec přehlédl, jak stoper Brabec v pokutovém území stáhl unikajícího Nešpora. Ten vzápětí ukázal svoji frustraci při ostrém faulu na Kadeřábka.

Sparta se ale o euforii připravit nenechala. Zaplněné tribuny naopak ještě víc burácely poté, co střídající Bednář v poslední minutě po pasu skvělého Costy vstřelil čtvrtý gól domácího souboru, který v sezoně stále čeká na svého prvního přemožitele. "Ve druhém poločase jsme náš výkon ještě vystupňovali," pochvaloval si Lavička. Ten si nemohl přát lepší výsledek při svém 200. zápase v trenérské kariéře v české nejvyšší soutěži. "Ani jsem o takové statistice nevěděl. Žádné mety si před sebe nestavím, ale mám před sebou nějakou rozdělanou práci, kterou chci dokončit," naznačil Lavička svoji touhu slavit se Spartou po sezoně titul.

15. kolo první fotbalové ligy

Sparta Praha - FK Mladá Boleslav 4:1 (1:1)
Branky: 42. Krejčí, 59. Costa, 67. Hušbauer, 90. Bednář - 26. Zahustel. Rozhodčí: Královec - Jiřík, J. Paták. ŽK: Smejkal, Kúdela (oba M. Boleslav). Diváci: 15.102.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha - Dočkal, Mareček, Hušbauer (78. Matějovský), Krejčí (89. Přikryl) - Lafata (74. Bednář). Trenér: Lavička.
M. Boleslav: Miller - Kysela, Smejkal, Johana, Kúdela - Ščuk (76. Šultes), Jarolím - Zahustel (89. Štípek), Chramosta (64. Štajner), Štohanzl - Nešpor. Trenér: Minář.