Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věštecká chobotnice předpověděla titul Španělům, Němcům bronz

Sport

  12:38
BERLÍN - Novými mistry světa budou fotbalisté Španělska, třetí místo obsadí Němci. Předpověděla to dnes věštecká chobotnice Paul, která se dosud při tipování výsledků světového šampionátu v JAR nezmýlila.

Chobotnice Paul tipuje finále. foto: Reuters

Nejznámější obyvatel akvária Mořský svět v německém Oberhausenu v živém televizním přenosu nejprve hádal výsledek sobotního duelu mezi Německem a Uruguayí. Po chvilce váhání sáhnul po potravě v nádrži s německou vlajkou, a dal tak německým fotbalistům naději alespoň na obhajobu bronzových medailí z posledního mistrovství.

Více o věštící chobotnici

Po strávení svého tipu na bronz Paul zavěštil i výsledek nedělního finále mezi Španělskem a Nizozemskem. Tentokrát na svůj ortel nenechal dlouho čekat a neomylně se vrhl na plastovou dózu se španělskou zástavou. Podpořil tak šance úřadujících mistrů Evropy i na zisk prvního titulu světových šampionů.

Chobotnice Paul, která se díky svým věšteckým schopnostem stala celosvětovou mediální hvězdou, předpovídala dosud na jihoafrickém mistrovství výsledky šesti zápasů německého mužstva a pokaždé úspěšně. Dnes poprvé hádala i výsledek duelu bez německé účasti.

Vítěze fotbalového šampionátu dnes předpovídala také třináctiletá andulka Mani, která je "zavedeným" věštcem v Singapuru. Zatímco Paul volí mezi bednami se žrádlem, Mani otáčí karty. A dnes pták otočil kartu s vlajkou Nizozemska.

Chobotnice Paul tipuje zápas o třetí místo.

Mani údajně správně určil výsledky všech čtvrtfinálových zápasů a předpověděl, že Španělsko postoupí do finále na úkor Německa. "Je to mimořádný pták," uvedl jeho majitel, osmdesátiletý M. Muniyappan, který s Manim již pět let věští budoucnost před jednou restaurací.

Tentokrát poprvé předpovídá sportovní výsledky. "Lidi normálně chtějí vědět čísla do loterie či zda mají vstoupit do manželství. Teď nám až 30 lidí denně platí za to, abychom určili výsledky fotbalového šampionátu," dodal Muniyappan.

Paleontolog Martin Košťák z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Jak moc je chobotnice inteligentní?
Na bezobratlé až extrémně. Dokáže se učit, údajně rychleji než pes. Chobotnice jsou schopné rozeznávat až několik symbolů. Je samozřejmě obtížné měřit jakési pomyslné IQ těchto hlavonožců, někdy se srovnávají s jednoduššími savci, jindy se savci dosti pokročilými (krysa, pes, delfín).

Jak se její inteligence projevuje?
Třeba v tom, že dělají, to co my chceme. Učí se rychle různé symboly, procházejí bludiště. Chobotnice jsou hravé, pohrávají si s kameny, klepety krabů. Vytváří si doupata, do kterých se schovávají. Z kokosového ořechu si jsou třeba schopny vytvořit jakousi ochranu.

Čemu přičítáte celosvětový úspěch věštící chobotnice?
Nejvíce náhodě.

Nehraje roli třeba barva v jednotlivých vlajkách?
Chobotnice nevidí barevně. Hlavonožci převádí barvy do stupnice šedých odstínů. Ty dokáží rozlišovat, ale stejně nevěřím, že se orientuje podle toho.

Německý deník Bild ale spočítal, že pravděpodobnost, že vybere správnou vlajku šestkrát po sobě, je 1:64...
To už je slušné číslo. Ale když vyhrajete ve Sportce, je to ještě větší náhoda.

Paul už měl ale slušnou bilancí už na předloňském Mistrovství Evropy, kdy neuhodl až výsledek finále.
To jsem netušil. Paul je prostě hvězda. Ale hlavně mě zájem o chobotnice potěšil.

Proč?
Psy v Evropě nejíme, ale chobotnice ano. Hlavonožci jsou podobně inteligentní a na talíři nám nevadí. Tedy v Anglii je chobotnice jako jediný bezobratlý živočich chráněn zákonem proti týraní zvířat. To vykresluje výjimečnost chobotnic.

Autor: Vojtěch Gibiš

Anketa

Věříte této chobotnici?

Ano, na letošním MS pracovala bezchybně. 78
Ne, ty výsledky jsou neuvěřitelná náhoda. 54
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!