Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

18:08aktualizováno  21:01
Berlín - Vestfálské derby mezi fotbalisty Dortmundu a Schalke vypadalo po úvodní půlhodině na jasnou záležitost, nakonec ale i přes čtyřgólové vedení Borussie skončilo remízou 4:4.

Fotbalisté Borussie Dortmund nechápou, jak mohli ztratit vedení 4:0 v derby proti Schalke 04. foto: Reuters

Lipsko se po zaváhání Schalke posunulo na druhou příčku bundesligy, protože doma zvítězilo 2:0 nad Werderem Brémy. Za hosty odehráli celé utkání reprezentanti Jiří Pavlenka a Theodor Gebre Selassie.

Borussia Dortmund otevřela skóre po sporné situaci z 12. minuty. Na konci kombinace usměrňoval skluzem míč do brány Aubameyang, jeho pokus Fährmann zázračně zneškodnil, ale odražený míč trefil Aubameyangovu ruku nad hlavou a od ní se odrazil do sítě. Gabonský kanonýr vstřelil 96. bundesligový gól, což se před ním z afrických hráčů povedlo pouze Anthonymu Yeboahovi.

Německá fotbalová liga - 13. kolo

Augsburg - Wolfsburg 2:1 (51. Gregoritsch, 78. Finnbogason - 40. Didavi), Dortmund - Schalke 4:4 (12. Aubameyang, 18. vlastní Stambouli, 20. Götze, 25. Guerreiro - 61. Burgstaller, 65. Harit, 86. Caligiuri, 90.+4 Naldo), Eintracht Frankfurt - Leverkusen 0:1 (76. Volland), Freiburg - Mohuč 2:1 (51. Petersen, 90.+1 Kath - 90.+2 Berggreen), Lipsko - Brémy 2:0 (34. Keita, 87. Bernardo), Mönchengladbach - Bayern Mnichov 2:1 (39. T. Hazard z pen., 44. Ginter - 74. Vidal).

O šest minut později si srazil Sahinův centrovaný míč do vlastní branky Stambouli a ve 20. minutě zvýšil na rozdíl tří branek Götze, který si naskočil na Aubameyangův centr a hlavou poslal míč do gólmanova protipohybu. A v 25. minutě to bylo už 4:0, když Guerreiro napálil padající míč k tyči Fährmannovy brány. Trenér Schalke Domenico Tedesco zareagoval dvojím střídáním, jeho svěřenci se ale do žádné vážnější příležitosti v průběhu první půle nedostali.

I ve druhém dějství viděli diváci spoustu ostrých zákroků a potyček. V 61. minutě Schalke snížilo po Burgstallerově hlavičce a v 65. minutě už to bylo jen o dvě branky. Brankáře Weidenfellera, jenž chytal rekordní 24. vestfálské derby, překonal po pohotovém zpracování střídající Harit.

Zápas dostal další zápletku v 72. minutě, když se nechal po druhé žluté kartě vyloučit Aubameyang. V 86. minutě snížil na nejtěsnější rozdíl Caligiuri, který se po individuální akci trefil do horního rohu.

Vypjatý závěr v průběhu sedmiminutového nastavení přinesl hostům vyrovnání po hlavičce Nalda, který rozpoutal po závěrečném hvizdu hromadnou strkanici mezi hráči obou týmů. Schalke tak drží sedmizápasovu neporazitelnost, naopak Borussia nevyhrála už šest ligových utkání za sebou.

Bavorský velkoklub soupeře ve druhém poločase sevřel a z velkého tlaku přišly šance. V 66. minutě Sommer vyškrábl Tolissův pokus na tyč, v 74. minutě už byl ale krátký na dalekonosný Vidalův volej. Další branku už však favorit nepřidal. Mönchengladbach se díky výhře bodově dotáhl na třetí Schalke.

Úvodní gól zápasu Lipsko - Brémy vstřelil ve 34. minutě Keita, který placírkou umístil míč k tyči. Na 2:0 zvýšil v 87. minutě Bernardo. Werder tak nenavázal na první ligové vítězství z minulého kola a Lipsko naopak potvrdilo domácí formu: na svém stadionu má bilanci pěti výher a jedné remízy.