Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Fotbalové mistrovství světa ve znamení bzukotu

Sport

  18:01
PRAHA - Ten intenzivní zvuk půjde těžko dostat z hlavy každého fanouška, který bude sledovat zápasy na šampionátu v Jižní Africe. Je to zvláštní pocit. Jak ho jenom popsat? Představte si, že by kolem vás 90 minut troubilo stádo slonů nebo byste se postavili blízko včelího úlu.

Fotbalové mistrovství světa: muž povzbuzuje hráče německé reprezentace při tréninku. foto: Reuters

Přesně tak zní vuvuzela. Trubka, která patří k povinnému vybavení každého jihoafrického fanouška. A z nadcházejícího turnaje udělá pravděpodobně nejhlučnější mistrovství světa v historii.

JAK VUVUZELA ŘVE

Na fotbal se špunty do uší, radí návštěvníkům MS vědci, kteří zkoumali, jaký dopad má na sluch zvuk z plastikových trumpet. Vuvuzely podle nich způsobují hluk v průměru 100 až 131 decibelů, což překračuje hranici, při které je v pořadatelské zemi povoleno pracovat bez ochrany uší. Ta je stanovena na 85 decibelů.

Její zvuk může mít dvojí efekt. Zvlášť domácím fotbalistům by mohl hromadný orchestr pomoci. "Trubte ještě hlasitěji," povzbuzoval hlediště trenér týmu z pořadatelské země Carlos Alberto Parreira.

Všem ostatním naopak hypnotické bzučení pravděpodobně pořádně ztrpčí fotbalový život. "Ten kravál bude pro domácí výhodou," prohlásil trenér Thajska a bývalý anglický reprezentant Bryan Robson po přípravném utkání v Johannesburgu, když kvílelo na tribunách 40 tisíc trubačů.

Zvlášť po loňském Poháru FIFA se ozvala řada výrazných osobností, které požadovaly zákaz trubek. "Jen to ruší a atmosféře to nepomáhá. Hráči mají problémy s komunikací a soustředěním," zlobil se například španělský záložník Xabi Alonso.

Čtěte také

Bzučící lavina se už nedá zastavit. Vuvuzely se prodávají po desetitisících. K tomu přispívá i jejich nízká cena kolem 70 korun. Šéf Mezinárodní fotbalové federace Sepp Blatter se přes řadu kritik postavil na stranu domácích fanoušků. "Je to typický místní zvuk. Vždy jsem říkal, že jedeme do Afriky. Není to západní Evropa, musíme se trochu přizpůsobit."

Jak vuvuzela zní si můžete poslechnout v tomto videu:

Trubka expanduje do Rakouska Vuvuzela se objevovala na jihoafrických stadionech už od poloviny šedesátých let. Nejdřív v gumové a plechové verzi. Za jejího průkopníka je považován Freddie Maake. "Ano, jsem otcem vuvuzely," přiznal dopisovateli listu Guardian. Dnes vede spor se společností Masincedane Sport, která začala před devíti lety vyrábět plastikovou verzi trubky, která je dnes mezi fanoušky nejrozšířenější.

"A já z toho nemám žádné peníze," zoufá si otec devíti dětí, který žije ve stísněném domku v městě Tembisa poblíž Johannesburgu. Možná šampionát přenese nový fotbalový fenomén i na jiné světadíly. Už v minulé sezoně nakoupil nováček rakouské ligy Magma Wiener Neustadt 150 exemplářů pro svoje fanoušky, a ostrý zvuk se rozléhal i nedaleko Vídně.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat