Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Fotbalový míč Jabulani zkritizovala i americká NASA

Sport

  12:16
NEW YORK - Řadu kritiků oficiálního míče fotbalového mistrovství světa rozšířil mocný hlas. Podle výzkumu vědců amerického Národního úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) míč v rychlosti větší než 70 km za hodinu začíná být nepředvídatelný.

Oficiální míč pro mistrovství světa Jabulani foto: Reuters

NASA testovala míč Jabulani

Další nevýhodou balonu je podle NASA jeho váha, která činí 440 gramů. V kombinaci s nadmořskou výškou jihoafrických stadionů, z nichž se většina nachází výš než kilometr nad mořem, způsobuje hráčům problémy.

Fotbalisté si už před šampionátem a během něho stěžovali na to, že létá nepředvídatelně a příliš snadno. Jabulani dokonce přirovnali i ke "gumovému míči ze samoobsluhy".

Počínání FIFA kolem míče Jabulani, ale i ohledně míčů na předchozích šampionátech, kritizoval otevřeným dopisem i bývalý liverpoolský útočník Craig Johnston, který se v současnosti věnuje aplikování vědeckých poznatků do fotbalu. Mimo jiné je autorem kopaček Predator, které nosil například Zinedine Zidane či David Beckham.

Míč pro MS 2010 - Jabulani.

"Kdyby sponzor přišel do vaší kanceláře před mistrovstvím světa a řekl: Uděláme nový, perfektně kulatý míč, který hráči nebudou mít vůbec rádi, který bude způsobovat chyby větší než kdykoliv předtím, který zapříčiní menší počet gólů ze hry i standardních situací, který způsobí víc nepřesných přihrávek, že až 70 % střel a centrů půjde úplně špatně. Co byste odpověděli?" napsal Johnston s tím, že FIFA svým rozhodnutím ukázala, že míčem lze "zničit fotbal, jak ho známe".

Po řadě vyjádření už i Mezinárodní fotbalová federace FIFA během MS připustila, že na míči "je něco špatně". Problém se chystá řešit až po skončení šampionátu s trenéry a firmou Adidas, která míč pro MS dodává tradičně už od roku 1970.

Autor: