Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pouliční válka v Opavě. Policie po střetech před stadionem zatkla 50 fandů Baníku

Sport

  14:30aktualizováno  17:58
OPAVA - UVNITŘ VIDEO. Kvůli nedostatečnému počtu vstupenek na ostře sledované druholigové derby na hřišti SFC Opava se rozhodli zůstat fanoušci Baníku Ostrava demonstrativně před stadionem. Těsně před výkopem se pokusili vylomit bránu od stadionu, policii se psy se ale podařilo je vytlačit asi 50 metrů od vstupu do areálu. Policisté zadrželi celkem padesát lidí, na místě navíc došlo ke zranění několika fanoušků, které ošetřili záchranáři. Mezi zraněnými je i policista. Ostravští fanoušci však odjíždí z Opavy posilněni výhrou svých oblíbenců 1:0.

Fanoušek Baníku Ostrava pozoruje zasahující těžkooděnce. foto: ČTK

„Zatím probíhají nutné úkony a dokumentování protiprávního jednání lidí, kompletní informace poskytneme, až je budeme mít,“ řekla po 15. hodině iDNES.cz k identitě zadržených krajská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Před 18. hodinou doplnila, že se fanoušci přesouvají po městě, situace se ale uklidňuje.

Kolem půl třetí uvedla, že se fanoušci obou týmů k sobě snažili dostat a útočili na sebe. „Pokud se dopouští protiprávního jednání, jsou omezováni na osobní svobodě,“ doplnila Holčáková.

Nejvíce fanoušků přijelo z Ostravy speciálně vypraveným vlakem, který přijel do Opavy ve 13 hodin. Poté policie doprovodila fanoušky ke stadionu. A teprve začaly násilnosti z jejich strany.

Podle policie přijely na stadion zhruba dva tisíce příznivců Ostravy.

Těžkooděnci zadržují před opavským stadionem jednoho z ostravských fanoušků.
Fanoušek Baníku Ostrava skanduje pokřik před přihlížejícími policisty.

Ti přitom měli k dispozici jen 340 vstupenek. „Máme informace z řad fanoušků, že se do Opavy chystá i větší množství fanoušků z Polska. Zápas jsme vyhodnotili jako velmi rizikový,“ zmínil krajský policejní šéf Tomáš Kužel.

Právě fandové z Katovic, družebního klubu ostravských příznivců, několikrát v minulosti vyvolali výtržnosti. Opavu zase podpoří příznivci ŚLĄSK Wroclaw.

Krajský policejní ředitel nastínil, že v Opavě budou v akci stovky policistů. „Přesný počet před opatřením nesdělujeme. Ale už při vjezdu do Opavy hlídky namátkově zastaví automobily,“ naznačil Kužel, že policisté budou zabavovat nebezpečné předměty.

Vyzval také, aby lidé zhruba od poledních hodin až do večera nechodili do Městských sadů u fotbalového stadionu, pokud nejdou na fotbal. „Musejí počítat s tím, že v ulicích bude značně více policistů.“

Do Opavy přijely policejní pořádkové jednotky nejen z našeho kraje, ale také z Olomouce, Brna a z Prahy, připravena bude zásahová jednotka. Pokud to počasí dovolí, tak policie nasadí i vrtulník.

Kužel také varoval případné chuligány, že Opava má v ulicích propracovaný kamerový systém.

„Také my jsme renovovali optické linky a kvalitu kamer přímo na stadionu. Do zlepšení bezpečnostních opatření jsme nyní investovali přes milion korun,“ uvedl předseda představenstva opavského klubu Marek Hájek.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat