Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

VIDEO: Srbská válka v Itálii. Nejprve ukončili zápas, poté řádili v ulicích

Itálie - Srbsko (vůdce srbských chuligánů při zatčení). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Itálie - Srbsko (vůdce srbských chuligánů při zatčení). | foto: ČTK

JANOV Po řádění srbských fotbalových fanoušků, kteří způsobili předčasné ukončení kvalifikačního zápasu v italském Janově, zůstalo minimálně dvacet zraněných lidí. Nejhůře dopadl policista, jemuž přímo před obličejem explodovala pyrotechnika. Zranění ve tváři má podle dnešní zprávy policie také jeden Srb.

Srbští fanoušci si svým násilným chováním na stadionu a mimo něj nejprve vynutili zdržení začátku zápasu o 35 minut, a když utkání konečně začalo, musel ho skotský rozhodčí Craig Thomson už po sedmi minutách ukončit. Hostující příznivci roztrhali síť na plotě, která je měla oddělovat od hřiště a od Italů, házeli na trávník a do ostatních sektorů světlice a v hledišti zapalovali ohně a pyrotechniku.

DÁLE ČTĚTE

Italská policie ve středu uvedla, že 17 nejagresivnějších fanoušků zatkla a zjistila totožnost dalších 140 z nich. Mezi zadrženými je i osmnáctiletý Ital, fanoušek místního Janova, který byl za útok na policistu ihned odsouzen k odnětí svobody na tři měsíce. Trest dostal také jeden ze Srbů, který byl ve zkráceném řízení poslán na rok do vězení. Odsouzený se bránil tím, že ho k útoku na policii nutili kamarádi.

JAK SI DĚLALI SRBOVÉ V ITÁLII, CO CHTĚLI:

Policii se podařilo zadržet i pravděpodobného hlavního organizátora řádění, jenž byl schovaný v kufru autobusu odvážejícího část fanoušků zpět do Srbska. Ačkoli byl na stadionu maskovaný, policisté ho identifikovali podle tetovaných paží a následně zjistili jeho totožnost.

Má jít o devětadvacetiletého Ivana Bogdanova, který patří mezi hlavní lídry chuligánů Crvené Zvezdy Bělehrad a který má už několik záznamů v rejstříku trestů, mimo jiné za napadení a držení drog. V autobusu fanoušků pak policie nalezla zhruba 600 světlic a další pyrotechniku.

Srbsku nyní reálně hrozí, že si kvůli svým nedisciplinovaným příznivcům připíše kontumační porážku 0:3. Podle pravidel může být dokonce vyloučeno ze současné nebo příští kvalifikace. UEFA už zahájila vyšetřování a poté, co bude mít k dispozici zprávu od rozhodčího a delegáta, předá celý spis nezávislé kontrolní a disciplinární komisi. Ta se bude aférou zabývat 28. října.

"Celá Evropa viděla tuhle srbskou ostudu. Fanoušci nás navíc obléhali v hotelu celé dva dny," uvedl prezident Srbské fotbalové federace Tomislav Karadžič. "Měli jsme informace, že tihle lidé sem přijedou s úmyslem předčasně ukončit zápas, a informovali jsme o tom italské úřady," dodal.

Italský šéf bezpečnosti Roberto Massucci ovšem tvrdí, že je srbská policie varovala nedostatečně. "Tak nebezpeční fanoušci vůbec neměli do Janova přijet. Vzhledem k našim zkušenostem jsme byli připraveni, ale nikdy bychom neočekávali tak vysoký stupeň agresivity," řekl.

Itálie - Srbsko (řádění fanoušků).

Srbští ultras vedle řádění na stadionu měli dokonce před utkáním napadnout autobus srbské reprezentace. Skupina zhruba 30 chuligánů podle srbských médií autobus obklíčila a někteří z fandů dokonce vtrhli dovnitř a napadli brankáře Vladimira Stojkoviče, který následně odmítl k utkání nastoupit.

Fanoušci nejprve kolem autobusu obcházeli a výhružně směrem k brankáři skandovali: "Stojkoviči, Stojkoviči, přejeme ti hodně štěstí. Dřevěná bedna, dřevěná bedna a na ní svíčky." Následně prý za použití dýmovnic vtrhli do autobusu s úmyslem brankáře napadnout. Ostatním hráčům se však povedlo útok zastavit a utéct ze zakouřeného autobusu do útrob stadionu.

Funkcionáři srbské výpravy dosud útok nepotvrdili, učinil tak však italský trenér Cesare Prandelli. "Srbští hráči byli napadeni v jejich autobusu. Brankář Stojkovič se schovával u nás v šatně a třásl se strachy. Nejen že nechtěl na hřiště, bál se i návratu domů. Byl to hrozný zážitek," řekl Prandelli.

Ten jako hráč zažil tragédii v roce 1985 na bruselském Heyselově stadionu, kde se ve finále Poháru mistrů evropských zemí po útoku fanoušků Liverpoolu na příznivce Juventusu Turín zřítila tribuna a zahynulo 39 lidí, dalších 600 bylo zraněno. "Když jsem viděl, jak fanoušci přelézají bariéru a jak jiní utíkají, bál jsem se, aby se něco podobného neopakovalo," přiznal Prandelli.

Itálie - Srbsko (řádění fanoušků).

Tehdejš tragédii sledoval na živo v dresu Juventusu i současný prezident UEFA Michel Platini, který za nynější výtržnosti slíbil udělení přísných trestů. "Připomínám, že UEFA vyznává nulovou toleranci k násilí na stadionech. Klíčem k boji proti této hrozbě je spolupráce jednotlivých orgánů a pomoc od nejvyšších míst těchto nejvíce postižených zemí," řekl Platini.

Nenávist ze strany fanoušků si Stojkovič vysloužil tím, že ač odchovanec Crvené Zvezdy Bělehrad odešel ze Sportingu Lisabon na hostování do kádru úhlavního rivala Partizanu Bělehrad. Fanoušci Partizanu přezdívaní "hrobníci" se od celého incidentu v Janově včetně útoku na autobus distancovali a řádění fandů odsoudili.

"Od incidentu v Janově se distancujeme. Nikdo z naší skupiny se na tom nepodílel, ačkoli přiznáváme, že část naší skupiny bohužel figurovala při nešťastných událostech 10. října," připomněl mluvčí skupiny nedělní řádění extrémistů při pochodu homosexuálů Bělehradem. "Chování v Janově je činem, který má zvýšit tlak na Ústavní soud, který ve středu jedná o zákazu fanouškovských organizací," uvedli "hrobníci" v prohlášení.

Vedení srbské ligy okamžitě začalo jednat o tom, jak naloží s derby mezi Crvenou Zvezdou a Partizanem, které se má sehrát za deset dní. "Po tom, co se stalo v Janově, je toto utkání velkým rizikem. Musíme se poradit, co uděláme, zda zápas odložíme či připravíme speciální bezpečnostní opatření," uvedl generální sekretář soutěže Miodrag Jankovič pro deník Blic.

Utkání v Janově je historicky teprve druhým zápase evropské kvalifikace, který musel být předčasně ukončen. Poprvé se tak stalo v červnu 2007 v utkání Švédska s Dánskem, kdy v závěru za stavu 3:3 napadl dánský příznivec rozhodčího. Švédsko tehdy kontumačně vyhrálo 3:0.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...