Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Vděk za postup. Mexičtí fanoušci nosili korejského velvyslance na ramenou

Sport

  13:30
MEXICO CITY - Mexičtí fanoušci bouřlivě oslavili postup fotbalové reprezentace do osmifinále mistrovství světa v Rusku, ale nezapomněli ani na to, že k úspěchu jim pomohla i výhra Koreje nad obhájci titulu z Německa. V hlavním městě proto dorazili před ambasádu asijské země a velvyslance nosili na ramenou.

Korejský chlapec nad hlavou Mexičanů. Korejci totiž Mexičanům pomohli do osmifinále mistrovství světa. foto: Reuters

Mexiko sice prohrálo v posledním utkání základní skupiny 0:3 se Švédskem, protože ale Korejci senzačně porazili Němce 2:0, udrželo druhé místo. 

Nečekané vítězství outsidera rozpoutalo bouřlivé oslavy nejen mezi příznivci přímo na stadionu v Jekatěrinburgu, ale i v Mexiku.

MS ve fotbale 2018: šokovaní jihokorejští fanoušci.
MS ve fotbale 2018: jihokorejská radost po druhém gólu v německé síti.

V hlavním městě dokonce dorazil dav fanoušků před korejskou ambasádu, kde se zmocnil velvyslance Bjong Čin Hana a za skandování „Bratře, teď jsi Mexičan“ ho nosil po ulici na ramenou. 

„Mexičané a Korejci bratři jsou! Ať žije Mexiko! Ať žije Korea!“ uvedl Bjong Čin Han, kterého příznivci dokonce oblékli do mexického dresu.

Korejci prosí prezidenta, aby zprostil fotbalisty vojenské služby

Jihokorejští fanoušci po senzačním vítězství 2:0 nad obhájci titulu z Německa na mistrovství světa v Rusku zaplavili internetové stránky prezidenta Mun Če-ina žádostmi o prominutí povinné vojenské služby pro fotbalové reprezentanty.

Korejcům v závěrečném utkání skupiny F už o nic nešlo, ale nečekanou výhrou přispěli k vyřazení obhájců titulu už v základní části a navíc odsoudili obhájce titulu k poslednímu místu v tabulce. Nadšení příznivci se proto rozhodli apelovat na prezidenta, aby hráčům odpustil téměř dvouletou vojnu, kterou musí všichni Korejci absolvovat do 29 let věku.

"Udělali nám obrovskou radost. Jejich talent by neměl být promrhán v armádě," napsal podle agentury SID jeden z fanoušků. Mezi reprezentanty, které ještě čeká vojenská služba, je i útočník Son Hung-min, pro kterého by služba vlasti znamenala přerušení angažmá v Tottenhamu.

O zproštění od vojenské služby může rozhodnout pouze prezident. V minulosti tak učinil ve prospěch medailistů z olympiády a vítězů Asijských her. Na vojnu nemuseli také fotbalisté, kteří na domácím mistrovství světa v roce 2002 došli až do semifinále.

Autor: