Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Vtipkovali spolu v televizním pořadu. Záhy bývalí reprezentanti týden po sobě zemřeli na covid

Sport

  10:33
V Íránu oplakávají smrt dvou bývalých fotbalových reprezentantů, Mehrdad Minavand (45 let) a Ali Ansarian (43) zemřeli na přelomu ledna a února na koronavirus. Jejich smrt podpořila v zemi tlak obyvatel na rychlejší očkování.

Mehrdad Minavand (45 let) a Ali Ansarian (43) zemřeli na přelomu ledna a února na koronavirus. foto: instagram- mehrdadminavand1354

Nějakou dobu spolu hráli za Perspepolis FC, také ve stejném období patřili do íránské reprezentace. Ještě 11. ledna se spolu bavili a vtipkovali ve speciální studiu věnovaném derby Persepolisu s Esteghlal FC. Minavand Ansarianovi mimo jiné povídal v souvislosti se svým nedávným sňatkem, že by si přál mít dvě děti, přičemž chce mít určitě také dceru.

Za deset dnů se na Minavandově instagramu objevilo video, kde jeho známý smutně říká: „Jak jste možná v posledních dnech slyšeli ve zprávách, Mehrdad Minavand onemocněl koronavirem. Je v kritickém stavu a jeho lékař říká, že je to kvůli tomu, že přišel do nemocnice příliš pozdě.“

Dne 27. ledna Minavand zemřel. Podle vedení nemocnice byl jeho stav krátce před smrtí stabilizovaný, ale rychle se zhoršil a lékaři jej už nedokázali zachránit.

Bývalý výborný záložník, který působil také v Evropě v rakouském Sturmu Graz nebo belgickém Charleroi, si připsal 68 reprezentačních startů včetně památné účasti své země na mistrovství světa 1998. Tam Íránci v ostře sledovaném duelu porazili Američany 2:1, zároveň však svým vstřícným přístupem k soupeři notně pomohli otupit napjaté politické vztahy mezi oběma zeměmi.

Nad jeho úmrtím vyjádřil soustrast také prezident FIFA Gianni Infantino. „Slova nemohou dostatečně popsat tento smutek. Na Minavandův odkaz, úspěchy a zejména jeho osobnost, popularitu a lidskost nikdy nezapomeneme,“ uvedl Infantino v prohlášení.

Íránci smutnili kvůli Minavandově smrti, zároveň však sledovali, jak je na tom o dva roky mladší Ali Ansarian. Také někdejší obránce, který byl znám rovněž coby filmový a seriálový herec, souboj s covidem-19 týden po kamarádovi prohrál a zemřel.

Oplakávání obou známých osobností postupně přerostlo v invektivy proti vládě, aby si pospíšila s dodávkou vakcín proti koronaviru. Prezident Hasan Rúhání proto v sobotu v reakci na nepokoje slíbil, že se s očkováním v osmdesátimilionové zemi, která je nejpostiženějším státem v této pandemii na Blízkém východě, začne během několika dní. V úterý pak dostali vakcínu - ruský Sputnik V - první Íránci.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...