Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Z potupy s Barcelonou fraška a vězení? Tým Eldense prohrál 0:12 úmyslně

Sport

  10:00
MADRID - Hřiště barcelonského „B“ opouštěli někteří fotbalisté Eldense po debaklu 0:12 v slzách. Jenže ostudou na zeleném pažitu celý příběh zápasu třetí nejvyšší španělské soutěže ještě ani zdaleka nekončí.

Jeden z gólů v sítí Eldense na hřišti Barcelony B. foto: youtube.com

Beznadějně poslední klub tabulky už v pondělí oznámil, že s okamžitou platností končí své účinkování v soutěži, byť do konce chybí ještě šest kol.

„Po mimořádném jednání výkonného výboru Clubu Deportivo Eldense byla zrušena spolupráce se skupinou italských investorů a sportovní aktivity prvního týmu byly dočasně přerušeny,“ znělo v oficiálním prohlášení klubu.

Už o den později se ale začaly dít ještě zajímavější věci.

Italský trenér Filippo di Pierro byl zadržen policí kvůli údajné korupci. K výslechu byli povolání i někteří hráči v čele s obráncem Emmanuelem Mendym.

Někteří hráči Eldense opouštěli hřiště v slzách.

Jeden z gólů v sítí Eldense na hřišti Barcelony B.

„Asistent trenéra Frank Ruiz se mě ptal, jak moc chci hrát a jak moc se chci zapojit do určitých věcí. Když jsem odmítl, tak jsem prostě nehrál,“ řekl Mendy pro španělskou rozhlasovou stanici Cadena Ser.

Sám Ruiz se hájil tím, že jen poslouchal rozkazy z vyšších míst: „Byl jsem mezi jako mezi mlýnskými koly. Nechtěl jsem se do toho zapojit, nelíbilo se mi to, nechtěl jsem nikoho z hráčů nutit se do toho zapojit, proto jsem také z klubu odešel.“

Celé vyšetřování přitom rozpoutal sám prezident Eldense David Aguilar, který vypozoroval, že se něco děje ve chvíli, kdy začali nastupovat ve větším počtu hráči, kteří v průběhu sezony tolik nehráli a neměli takovou výkonnost jako ti, které nahradili. Dle Aguilara byli trenéři a někteří hráči zapojení do on-line sázek.

„Aguilar přišel o přestávce do kabiny a pořádně tam seřval trenéra. Nadával mu do všeho možného. Byl hodně rozčílený,“ řekl pro stejné rádio útočník Cheikh Saad, který do zápasu odmítl nastoupit i coby střídající hráč.

Útočník z Mauretánie ostatně už po zápase na sociálních sítích naznačil, že v plánu bylo poločasové skóre 0-8 a konečné 0-12. „Všechno dopadlo tak, jak mělo, ale brzo vyjde najevo proč,“ napsal po zápase na twitter.

„Minimálně čtyři hráči se zapojili do ovlivňování výsledků. Je mi jedno, co se stane, ale až budu moct, jejich jména prozradím. Na mě to trenér v průběhu zápasu také zkoušel, ale z toho, co jsem viděl, mi bylo jasné, že se něco děje, tak jsem střídání odmítl,“ přidal Saad, dle kterého nešlo o první zápas, který se snažil trenér di Pierro se svými vyvolenými ovlivnit.

„Ve zbytku soutěže budeme stavět dorostence a věřím, že ti předvedou daleko více než ti hráči, kteří nastoupili v sobotu. Styděl jsem se za to, čeho jsem byl svědkem,“ přidal Aguilar a naznačil tak, že Eldense nakonec soutěž dohraje.

Zároveň ale ukončil okamžitě spolupráci se skupinou italských investorů, kteří stáli za trenérem di Pierrem a dle všeho ovlivňovali zápasy klubu kvůli on-line sázení. Jen pro zajímavost – ve 32 zápasech nastoupilo za Eldense hned 52 hráčů.

„Jedná se o velmi delikátní téma a je třeba jej brát naprosto vážně,“ okomentoval situaci také kouč barcelonského áčka Luis Enrique, který svoji trenérskou kariéru začínal právě u týmu Barça B „Viděli jsme podobné situace už i v jiných zemích a není to nic dobrého pro fotbal. Až příliš mnoho lidí se na něm snaží zbohatnout,“ dodal Enrique.

Smutným paradoxem budiž, že na sociálních sítích se někteří lidé pustili právě do katalánského giganta za to, že svého protivníka nešetřilo a dál mu sázelo jeden tvrdý úder za druhým a de facto může za rozklad Eldense.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!