19. července 2011 14:18 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

VIDEO: Za penaltu patou možná přijde trest

Penalta patou v podání fotbalisty SAE Sijába Awany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penalta patou v podání fotbalisty SAE Sijába Awany | foto: Reprofoto

DUBAJ Fotbalistu Sijába Awanu ze Spojených arabských emirátů možná přijde penalta kopnutá patičkou pěkně draho. Vedení svazu prý zvažuje, že jednadvacetiletého útočníka potrestá kvůli zesměšňování soupeře.

Manažer reprezentačního týmu Ismail Rašíd označil Awanův pokutový kop z nedělního zápasu proti Libanonu, který Spojené arabské emiráty vyhrály 6:2, za neuctivý. Funkcionář navíc prohlásil, že fotbalista možná bude potrestán. Záležitost bude na svém zasedání řešit vedení svazu.

Awana také naštval reprezentačního kouče Srečka Katance. "Vyřešíme si to mezi sebou a už o tom nebudeme víc mluvit," prohlásil. "Takhle respekt nevypadá, ne? Jsem naštvaný. Moje reakce byla normální - vyndal jsem ho," dodal slovinský kouč.

Jaké další penalty vzbudily ve světě rozruch?

Penalta patou v podání fotbalisty SAE Sijába Awany:

1. Ezequiel Calvente - penalta s překvapením
Španělský reprezentant do 19 let Ezequiel Calvente předvedl na loňském mistrovství Evropy pěknou parádu. Rozběhl se k míči, jako by chtěl vystřelit pravou nohou. Na poslední chvíli ale přehodil "výhybku" a vystřelil levačkou. Všechny tím zaskočil, především pak italského brankáře.

2. Johan Cruijff - penalta tak trochu jinak
Nizozemec Johan Cruijff byl považován za fotbalového génia. Nikoho proto nepřekvapilo, že vynalezl úplně nový pokutový kop. Přistoupil k balonu a jemně ho v roce 1982 přistrčil svému spoluhráči z Ajaxu Amsterodam Jesperu Olsenovi. Ten hned nahrál Cruijffovi zpátky před prázdnou bránu a byl z toho gól. Brankář se jen zmateně otáčel. Robert Pirés s Thierrym Henrym vám rádi dosvědčí, že to nebylo nic jednoduchého. Jejich pokus o repete totiž selhal.

3. Antonín Panenka - slavný oblouček Čechoslováka 
Tolikrát napodobovaný, ale nikdy už takový. Legendární dloubák Antonína Panenky je pravděpodobně nejslavnější penaltou všech dob. Byla totiž revoluční.  Ve finále Eura 1976 si Československo zahrálo proti Západnímu Německu. Skóre bylo vyrovnané 3:3 až do chvíle, kdy Panenka místo důrazného zakonční zvolil při penaltě lob přes padajícího legendárního gólmana Seppa Maiera. Byl to vítězný gól.

ČTK, Lidovky.cz