Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Systémy na hlídání brankové čáry už mají od FIFA licenci

Sport

  14:41
CURYCH - Možnost běžně využívat ve fotbale ve sporných situacích na brankové čáře technologické pomůcky se opět o krok přiblížila poté, co dnes Mezinárodní fotbalová federace FIFA udělila licenci dvěma společnostem GoalRef a Hawk-Eye. Ty nyní mohou své systémy oficiálně instalovat kdekoliv na světě.

Fotbal - ilustrační foto foto: ČTK

Videosystém Hawk-Eye (Jestřábí oko), používaný už v tenise či kriketu, a systém s čipem v míči GoalRef, se ve fotbale začaly testovat v loňském roce. V červenci schválila používání těchto dvou technologií pravidlová komise IFAB s konstatováním, že budou jen poradní a definitivní rozhodnutí bude dál na sudích. "Od října 2011 do června 2012 prošly obě technologie sérií rozsáhlých laboratorních a terénních testů, testů v simulovaných situacích i v regulérních zápasech," uvádí se v oficiálním prohlášení FIFA.

Oba systémy budou muset projít ještě finálními prověrkami funkčnosti na stadionech, na kterých budou nainstalovány, teprve pak na základě jakéhosi certifikátu budou moci být používány v soutěžních zápasech. FIFA plánuje premiérové nasazení technologie při prosincovém mistrovství světa klubů v Japonsku. Na jednom ze dvou stadionů bude nainstalován systém GoalRef, na druhém Hawk-Eye.

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...