30. května 2008 15:33 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Víkend ve znamení generálek na Euro

Německu příprava zatím nevychází.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německu příprava zatím nevychází. | foto: AFP

Polovina z 16 účastníků fotbalového mistrovství Evropy si na víkend naplánovala generálku. Poslední možnost jak v ostrém zápasovém testu vyladit formu před začátkem turnaje v Rakousku a Švýcarsku budou mít Němci, Nizozemci nebo Rumuni. V akci se představí také jeden ze soupeřů českého týmu ve skupině A Portugalsko.

Šest reprezentačních celků se o víkendu rozloučí se svými fanoušky před odletem na šampionát. Češi, jejich první soupeř ve skupině Švýcaři, Rakušané a Italové si naplánovali generálku na pátek, Turecko ještě o den dříve. Naopak Francouzi, Španělé a Rusové si závěrečnou zápasovou zkoušku před mistrovstvím schovali až na příští týden.


Co napravovat mají především Portugalci a Němci. V pořadí druhý protivník Brücknerova týmu se od začátku kvalifikace hledal, a přestože nakonec nebude ve Švýcarsku chybět, v letošním roce zatím sbírá jen porážky. Možná také proto si Portugalci, kteří budou na mistrovství obhajovat stříbro z roku 2004, pozvali do Viseu jen průměrnou Gruzii.


Velkou ostudu si v úterý ušili Němci po remíze 2:2 s Běloruskem. "Hráči v minulých dnech tvrdě trénovali, a tak v průběhu zápasu ztratili svěžest," snažil se omluvit nečekaný propadák kouč Joachim Löw. Náročné fanoušky může jeden ze spolufavoritů šampionátu uklidnit v sobotu v domácím duelu se Srbskem, v němž prý dá německý trenér tentokrát šanci útočné dvojici Kuranyi - Gomez. Klose s Podolským by měli začít jen na lavičce.

Víkendový program přípravných zápasů:

Sobota 31. května:
17:30 Gelsenkirchen: Německo - Srbsko,
19:15 Viseu: Portugalsko - Gruzie,
19:45 Bukurešť: Rumunsko - Černá Hora,
20:30 Budapešť: Maďarsko - Chorvatsko,
21:00 Toulouse: Francie - Paraguay,
22:00 Huelva: Španělsko - Peru.

Neděle 1. června:
15:00 Rotterdam: Nizozemsko - Wales,
16:00 Chorzów: Polsko - Dánsko,
     Stockholm: Švédsko - Ukrajina,
20:15 Offenbach: Řecko - Arménie. 

ČTK