Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

První vítězství chutná krásně, pomohlo nám i štěstí, ulevil si Vrba

TRENÉR A KAPITÁN. Pavel Vrba (vpravo) udílí pokyny Tomáši Rosickému. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy TRENÉR A KAPITÁN. Pavel Vrba (vpravo) udílí pokyny Tomáši Rosickému. | foto: ČTK

PRAHA Půl roku na ten okamžik čekal, ani jeden z přípravných duelů nevyhrál. Trenér Pavel Vrba se dočkal až v tom nejdůležitějším, kvalifikačním, ve kterém český národní tým porazil Nizozemsko 2:1.

Konečně prožil to, po čem toužil: Vítězství! "Chutná krásně. Jsem nadšený," řekl reprezentační trenér Pavel Vrba po triumfu nad Nizozemskem.

Před tiskovým sálem se v úterý před půlnocí srotil houf fanoušků, kteří ochraptěným hlasem zpívali Vysoký jalovec, a kouč Vrba uvnitř vyprávěl, jak se ta sláva rodila: "Měli jsme spoustu zápasů, kdy se k nám štěstí obracelo zády, teď se k nám naopak přiklonilo. I zkušenosti ze čtyř přáteláků nám pomohly. Teď se nám to vrátilo."

Upřímně, byl byste spokojený i s remízou?
Nebudu tvrdit, že bych ji pět minut před koncem nebral, ale teď jsem spokojený víc. Štěstí se k nám vrátilo. Ve druhém poločase jsme hlavně vyčkávali, protože kdybychom Holanďany honili po celém hřišti, byla by to malá sebevražda. Museli jsme být chytřejší. I na konci jsme se snažili být rychlí, za což jsme sklidili odměnu.

VÍCE K ZÁPASU

S Plzní jste zažil dva tituly a postupy do Ligy mistrů. Zkuste to srovnat s prvním vítězným pocitem u reprezentace?
Je to úžasný pocit, který řadím k vítězným zápasům v kvalifikaci o Champions League. Ano, je to stejná radost, ale tady jedno vítězství neznamená postup. Proto nebudu tvrdit, že jsme najednou nahoře. Je to jen dobrý odrazový můstek.

Jen?
Tři body jsou hrozně důležité, měly by nás povzbudit, ale cesta na mistrovství Evropy bude velmi dlouhá. Už to, že Island právě porazil Turecko 3:0, ukazuje, jak těžká a hodně vyrovnaná nás čeká skupina.

Řekněte, kdo byl klíčovým hráčem vašeho utkání?
To si nedovolím říct, chtěl bych vyzvednout všechny. Kdybych vybral jednoho, urazil bych dalších dvanáct třináct hráčů, kteří byli na hřišti.

...Měl uklidnit fanoušky, úspěšnému kouči fotbalové Plzně ale při prvních...

Reprezentační trenér Pavel Vrba.

Sám si můžete gratulovat ke dvěma zajímavým tahům. Dočkal se v základní sestavě nečekal a nakonec vstřelil první gól. Náhradník Pilař zase druhý.
Četl jsem před zápasem spoustu názorů a jsem rád, že to vyšlo přesně tak, jak jsme si představovali my.

Proč vlastně padla volba na Dočkala? A na útočníka Lafatu?
Lafata je zkušený hráč. Věděli jsme, že budeme muset podržet míče, že nebudeme mít tolik brejků. David svůj úkol splnil dokonale. A Bořek Dočkal? Spolehli jsme se na to, že je ze Sparty sehraný s Kadeřábkem na pravé straně. I to nám vyšlo.

Taky jste předvedli spoustu vtipných standardních situací. Kdo vymýšlel signály?
To nebudu konkrétní. Spoustu věcí jsme stačili rozebrat u videa a pak se na tom podílel celý realizační tým.

Anketa

Oznámkujte výkon českého týmu proti Nizozemsku (jako ve škole).

1 379
2 211
3 58
4 15
5 20

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...