11. února 2015 6:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sportovci se třetí straně upisují dobrovolně, tak proč jim to FIFA zakazuje?

Fotbal ve sněhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbal ve sněhu. | foto: MAFRA - Alexandr Satinský.

PRAHA Jeden podnikatel v 50. letech minulého století zvolil velmi pěkný způsob, jak přijít k velkým penězům. Rozpoznal talent mladého zpěváka, uvázal si ho výhodnou smlouvou a pak ho vybrousil v celosvětovou hvězdu. Ten muž se jmenoval Tom Parker a roli prostředníka na cestě k milionům mu dělal Elvis Presley.

S trochou nadsázky – tento způsob spolupráce vstoupil i na fotbalový trh. Manažer si smlouvou „koupí“ hráče a pak na něm profituje (například při přestupu). Vlastníkem fotbalisty tak v určité fázi jeho kariéry není klub, kde působí.

Podobná praxe ale možná brzy skončí. FIFA zakázala, aby držiteli práv na hráče byly třetí strany. Proč? Fotbalisté prý patří neprůhledným firmám a o jejich budoucnosti rozhodují neznámí agenti a investiční společnosti. Dobrý důvod, jenže...

Pomineme-li normy Evropské unie, které toto nařízení může porušovat, existuje silný protiargument. Sportovci se do rukou někoho jiného upsali dobrovolně. A ten někdo jim má pomoct dobýt fotbalový svět.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.