Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN

Volba předsedy Fotbalové asociace

KANDIDUJÍ: Miroslav Pelta, Jindřich Rajchl, Martin Šifalda
Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru: Situace není ideální. V Listopadu bude valná hromada ČSTV, kde už by měla mít Fotbalová asociace, jako největší sportovní svaz, už svého předsedu.
Richard Jukl, místopředseda představenstva FC Hradec Králové: Největším problémem byl brzký odchod Ivana Haška z funkce předsedy svazu. A co se odehrává nyní, jsou už jen následky té rezignace.
Je také otázkou, čeho chtěla moravská komora blokováním docílit. Podle Romana Berba, vlivného funkcionáři, porušila to, na čem se v týdnu společně dohodli. V zákulisí se také mluví o tom, že moravská strana chtěla získat nějaký čas na to, aby připravila kandidaturu svému zástupci.
Podle Dagmar Damkové, šéfky komise rozhodčích, se FAČR rozhodně nepředstavila v dobrém světle na mezinárodní poli. Podle bývalé sudí je také možné, že FIFA bude tlačit na zrušení dvoukomorového systému.
Delegáti se shodují na tom, že velkým problémem českého fotbalu je dvoukomorový systém, kdy se navíc zástupci každé ze stran nejsou schopni dohodnout.
"Zrovna v době, kdy by měl svaz ukázat svou sílu v komplikované době a jednáních kolem ČSTV, tak se není schopen domluvit na silném předsedovi," litoval Miroslav Pelta.
"Je to fiasko. Nedokážu pochopit, že si s tím nedokážeme poradit sami. Asi nám bude muset pomoci někdo zvenčí. Zástupkyně UEFA, která dnes jednání přihlížela, mi říkala něco podobného," uvedl místopředseda FAČR za ligu Dušan Svoboda.
12:29
Termín další valné hromady zatím není znám. Nicméně ještě dnes by se měli zástupci obou komor dohodnout na datu.
12:27
soud | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Sekretář asociace Rudolf Řepka to nyní oficialně potvrdil. Valná hromada skončila fiaskem.
12:23
soud | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Hlasuje o programu valné hromady. Moravská komora je proti.
12:20
Se zpožděním se delegáti vrátili do sálu. Následující minuty rozhodnou, jestli bude valná hromada pokračovat.
12:14
Přestávka už měla skončit. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by valná hromada měla v nejbližších momentech pokračovat.
12:07
Pokud se na dohadovacím řízení zástupci obou stran nedohodnou, bude se hlasovat o programu, jenž schválil výkonný výbor. Proti bude moravská komora, čímž další jednání zablokuje a nastane patová situace.
11:53
Přestávka potrvá patnáct minut.
11:52
Za českou komoru jdou vyjednávat Jindřich Rajchl, Miroslav Pelta, Dušan Svoboda ze Sparty, majitel Plzně Tomáš Paclík a vlivný funkcionář Roman Berbr.
11:51
Jednání se mění ve frašku. Moravský místopředseda Dalibor Kučera navrhuje, aby bylo zahájeno dohadovací řízení mezi oběma komorami. To je asi poslední šance, aby se situace odblokovala.
11:46
soud | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Hlasuje se o moravském návrhu. Pro byli moravští zástupci, čeští nechali ruce dole. Je téměř jasné, že valná hromada skončí patem ještě před začátkem voleb předsedy.
11:41
soud | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Vladimír Dostál z klubu HFK Olomouc prezentuje stanovisko moravské komory. "Dostali se sem lidé, kteří v klubech vůbec nepracují. Ve stanovách v článku devět se říká, že hlasovat můžou jen členové klubů. Myslíme, že by se to mělo ctít." Moravské části vadí, že na valné hromadě jsou i zástupci klubů, kteří nejsou jejich členové a mají plnou moc, která podle stanov nestačí.
11:35
dulezite bila - ikonka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Jindřich Rajchl připustil, že by dnes nemusel být nikdo zvolen. "Česká a moravská komora zatím nenašla kompromis. Morava požaduje změnu stanov. Pro nás je možná, ale ne tímto způsobem," říká Jindřich Rajchl.
Mimořádná valná hromada, hlasování o předsedu FA. (Rajchl) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK