8. července 2011 11:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Volba šéfa fotbalu: drží trumfy Berbr?

Roman Berbr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Berbr. | foto: ČTK

PRAHA Kdo bude chtít nahradit Ivana Haška, musí si získat přízeň vlivných osob ze zákulisí českého fotbalu. Bez ní zůstane sebelepší kandidát bez šance na úspěch. Mezi nejmocnější delegáty na zářijové valné hromadě, kteří mají schopnost ovlivnit výsledek voleb, bude patřit tradičně Roman Berbr.

Předseda krajského svazu v Plzni je o svojí výjimečnosti přesvědčen sám. "Vyhraje ten, koho budu podporovat," řekl Berbr deníku Sport. Jsou sebevědomá slova přehnaná, nebo odpovídají realitě? Mnohé napovídají reakce šéfa jabloneckého klubu Miroslava Pelty a místopředsedy svazu Jindřicha Rajchla. Podle bookmakerů jsou považovaní za nejpravděpodobnější Haškovy nástupce, ačkoliv ani jeden zatím kandidaturu oficiálně nepotvrdil.

A oba Berbrovu moc nezpochybňují. Šestapadesátiletý bývalý rozhodčí má přitom kontroverzní pověst. V minulosti pomohl zajistit podporu místopředsedovi Vlastimilu Košťálovi, v dalších volbách se přiklonil na stranu Košťálova odpůrce Haška. Mluví se o něm jako o "šedé eminenci" nižších soutěží, před šesti lety vypovídal před disciplinární komisi během korupční aféry, žádné provinění mu však nebylo prokázáno.

Miroslav Pelta (vlevo).

"Velmi schopný funkcionář. Když si s ním něco dohodnete, dodrží slovo. Máme korektní vztahy," řekl LN Jindřich Rajchl. Respekt dává najevo i Miroslav Pelta. "Je určitě silným hráčem na šachovnici. Fotbalu se věnuje dlouhodobě, pracuje pro něj 24 hodin denně," tvrdí šéf jabloneckého klubu. Podle něj však nebude jméno nového předsedy zcela závislé na Berbrově vůli. "Nemyslím si, že by to tak jasně deklaroval, to není jeho styl. Pokud se rozhodnu kandidovat, budu se snažit oslovit nejen jeho, ale i další zástupce krajů, okresů i klubů."

Damková: Víc už nelze dokázat

Volební prioritou pro Berbra bude podle všeho prosadit do vedení fotbalové asociace Dagmar Damkovou. První ženská rozhodčí, která je i Berbrovou životní partnerkou, se v Česku nejvíc proslavila tím, že pískala nejvyšší soutěž mužů. Po konci probíhajícího mistrovství světa žen v Německu pravděpodobně uzavře úspěšnou kariéru sudí. "Stále jsem vedená na seznamu sudích pro následující ročník. Nicméně si myslím, že v roli rozhodčí už víc dokázat nelze. Vždy jsem zastávala názor, že končit se má na vrcholu," připustila pro LN Damková, že spekulace nejsou úplně smyšlené.

Dukla, Zlín, Damková.

Údajně by také měla zasednout v komisi rozhodčích UEFA, což její postavení ještě posílí. Potom by mohla poskočit vzhůru také v české asociaci. To by byl další důkaz Berbrova vlivu. Už dal najevo, že Damková pro něj představuje jedinou osobu, která může navázat na Haškovu práci na mezinárodním poli. Spolupráci s Damkovou by se nebránil Pelta ani Rajchl. "Současný trend je zapojovat ženy víc do fotbalového hnutí," míní Rajchl. "Určitě by šlo její zkušenosti a kontakty využít," souhlasí s ním Pelta.

Dvanáct dní po odchodu Haška probíhá sondování, jak širokou podporu možní kandidáti mají. Rajchl ani Pelta zřejmě nechtějí jít do předem ztraceného boje, proto s oznámením vyčkávají. "Nějaké kontakty proběhly a mám z nich dobrý pocit. Svoji sílu znám," říká Pelta. "Každý dostal spoustu telefonátů od lidí, kteří jsou mu blízko, a říkají mu: Jdi do toho," tvrdí zase Rajchl. Kdyby záleželo na něm, na valné hromadě by mělo být kandidátům předloženo jen jedno jméno usilující o nejvyšší post. "Budu se snažit, aby fotbal dosáhl širší dohody."

Advantage Consulting, s.r.o.
KLIENTSKÁ PODPORA S NĚMČINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč