Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volí se předseda. A pražská 'S' do toho útočí

Sport

  7:00
PRAHA - Není dopředu jasné, kdo povede po dnešní volební valné hromadě český fotbal. O zvolení reálně usilují dosavadní místopředseda Jindřich Rajchl a majitel jabloneckého klubu Miroslav Pelta.

Ivan Hašek (vlevo) foto: ČTK

Nakonec nemusí slavit ani jeden z nich. Vyloučit totiž nelze možnost, že místo uvolněné Ivanem Haškem zůstane dál prázdné kvůli patu mezi českou a moravskou komorou. Na pražském zasedání se před zraky 202 delegátů dají čekat mnohé střety a hádky.

Dnes si český fotbal jen těžko vylepší pověst. Odpovídají tomu události z posledního dne před začátkem valné hromady.

Do dění výrazně vstoupili zástupci dvou nejslavnějších klubů v Česku. Předseda představenstva Sparty Daniel Křetínský i majitel Slavie Aleš Řebíček pohrozili, že by si od příští sezony mohli sami spravovat marketingová a televizní práva, což by zdroje českého fotbalu snížilo zhruba o 100 milionů korun. Jako důvod označili nedávné odvolání komise rozhodčích bez předchozího projednání s ligovými kluby.

„Pokud se nebudou dodržovat stanovy, zvolíme tento postup. Do společné kasy přinášíme zdaleka nejvíc, přitom se suma dělí mezi prvoligové kluby zhruba stejně,“ dal Řebíček najevo rozladění. „Nelíbí se nám zásadní narušení politické kultury ve fotbale,“ připojil se Křetínský. Právě o jejich podporu se může opřít Pelta, který má mezi profesionálními kluby hlavní část svých zastánců.

GRAFIKA LN: Kdo se stane předsedou FA? Rajchl, Pelta, nebo Šifalda?

S nečekaným krokem výkonného výboru fotbalové asociace se pražská „S“ stále těžko vyrovnávají a žádají společně s dalšími čtyřmi kluby jeho revizi u svazové odvolací a revizní komise. Obrací se také na soud, aby přezkoumal, zda nebyly porušeny svazové stanovy. K tomu připojili výzvu, aby majitel mistrovské Plzně Tomáš Paclík a Karel Poborský jako zástupci profesionálních klubů výkonný výbor opustili, protože špatně hájili jejich zájmy.

„Z politiky jsem zvyklý na různé věci, ale ve fotbale je to někdy horší,“ povzdechl si dokonce Řebíček navzdory přetrvávajícím nejasnostem, odkud bývalý ministr dopravy vzal prostředky na ovládnutí Slavie.

Když se přitom odvoláním zabývalo Ligové shromáždění, zástupci klubů ze dvou nejvyšších soutěží v hlasování takové řešení nepodpořili. Právě proto si Jindřich Rajchl myslí, že jde od Sparty a Slavie o účelový krok v předvolebním období, a odmítl i požadovanou omluvu. „Domáhají se něčeho, na co nemají právo. Pokud vzniká rozkol, tak jedině kvůli hysterii, že v komisi nebude sedět člověk, který půjde některým klubům na ruku,“ zareagoval Rajchl pro LN.

Anketa

Kdo by se měl stát předsedou Fotbalové asociace?

Miroslav Pelta 1813
Jindřich Rajchl 1282
Martin Šifalda 489

Křetínský s Řebíčkem zaútočili i na předsedkyni odvolací a revizní komise Markétu Haindlovou, která má společné obchodní aktivity s Rajchlem. Svazový místopředseda odmítl přijmout, že by jejich společné působení ve společnosti Sport Management Think Tank mělo být překážkou pro nezávislé rozhodování Haindlové. „Sedíme spolu ve společnosti, která nemá s fotbalem nic společného a nikdy od něj neinkasovala ani korunu.“

Hlasy potřebné ke zvolení sháněli oba kandidáti do poslední chvíle.Vítěz dnes musí v prvním nebo druhém kole získat nadpoloviční podporu v obou komorách.

„Lepší pocit mám z moravské strany a v Čechách bojuju,“ odhadl Pelta, jak je rozložená podpora. Rajchl nešetřil optimismem. „Po tiskové konferenci Sparty a Slavie vidím svoje šance ještě lépe než před ní. Fotbal je věcí všech – ne jen tří nebo čtyř vyvolených. Mám převahu v Čechách i na Moravě. Volba by měla proběhnout.“

Pokud ne, k dalšímu pokusu o zvolení dojde za čtvrt roku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat