Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako kluk jsem Nizozemsku fandil, říká Vrba. Teď chce proti němu ale uspět

Sport

  8:00
AMSTERDAM (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) - Jednu očekávanou změnu v sestavě v porovnání s utkáním proti Turecku už trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba potvrdil. „V brance bude Petr Čech,“ prozradil při tiskové konferenci v amsterdamské Areně, kde Česko v úterý večer nastoupí proti Nizozemsku.

...Měl uklidnit fanoušky, úspěšnému kouči fotbalové Plzně ale při prvních zápasech s národním týmem přece jen něco chybělo. Na první výhru čekal až do 9. září, kdy na úvod kvalifikace ME porazili Češi 2:1 Nizozemsko... foto: MAFRA - Michal Šula

Už teď je také jasné, že Čechův návrat do sestavy nebude jedinou změnou. Příležitost by měli dostat i hráči, kteří doteď pravidelně nenastupovali. Jen není jisté, kdo z nich bude patřit do úvodní jedenáctky.

„Theo Gebre Selassie, Kadlec, Necid,“ vyjmenoval Vrba. „U nich je pravděpodobné, že tentokrát dostanou větší prostor, někteří možná nastoupí od začátku. Určitě bude v základu větší procento těch, kteří nastoupili minule, změn je už tak dost, protože nám z různých důvodů chybí pět hráčů. Ti kteří nastoupí, bojují o nominaci a teď to budou muset ukázat.“

Než se dostal k sestavě, musel reprezentační kouč čelit otázkám nizozemských novinářů na prohraný zápas s Tureckem. Zajímalo je, jestli byl český tým dostatečně motivovaný a proč obrana nepůsobila jistě.

„Nevím, jak je to v Nizozemsku, ale my jsme motivovaní vždycky. I tady chceme vyhrát,“ reagoval Vrba. „Než jsme dostali první gól, žádnou chybu jsme neudělali. Potom jsme víc útočili a soupeř si vytvářel brejkové situace.“

Berete zápas v Amsterdamu jako možnost napravit dojem po domácí porážce?
Kdybychom dali Turecku gól, to utkání bychom to zvládli. Pak už naše obrana nebyla tak pevná, ale šedesát minut se to vyvíjelo dobře. Samozřejmě teď chceme proti Nizozemsku uspět.

Nizozemsko neprožívá dobré období, postup na mistrovství Evropy už nevypadá moc reálně. Čím to podle vás je?
Špatně začali kvalifikaci, po úspěšném mistrovství světa pro ně nebylo lehké se dostat do formy. Možná právě to byla nevýhoda a rozhodující důvod, proč kvalifikaci nezvládli tak, jak si představovali. Řekl bych, že my jsme postoupili právě díky tomu, že jim se začátek nepovedl. Teď trochu přestavují tým, ale jsem přesvědčený, že v budoucnu budou zase patřit ke špičce.

Trenér Blind hodně litoval porážky v Praze. Souhlasíte, že úvodní utkání bylo pro vývoj skupiny klíčové?
Samozřejmě nás podzim nakopl, vyhráli jsme čtyři zápasy. Hodně nám to pomohlo, stejně jako Islandu, což nakonec bylo rozhodující. Dohánět ztrátu pěti šesti bodů v kvalifikaci, to není vůbec jednoduché.

Přitom před startem kvalifikace to vypadalo, že Nizozemci s postupem nebudou mít problém. Jak jste tehdy pořadí ve skupině odhadoval?
Podívejte se na záběry z losu a uvidíte, jak jsem to prožíval. Byl jsem bledý, myslel jsem si, že budeme bojovat o baráž. A že Nizozemsko s Tureckem budou těmi týmy, které si zajistí postup na Euro.

Aby se dostali aspoň do baráže, potřebují Nizozemci, aby Island vyhrál v Turecku. Jak tipujete výsledek?
Viděl jsem zápas Turecka proti Nizozemsku a pokud Turci zopakují výkon, jaký tam předvedli, myslím si, že vyhrají.

To by znamenalo, že hlavní favorit skupiny na šampionátu hrát nebude. Chyběl by vám tam?
Jako kluk jsem Nizozemsku fandil. Pamatuju si čtyřiasedmdesátý rok, kdy byli druzí na mistrovství světa, hráli tam Cruyff nebo Neeskens. Jsem pořád velkým fanouškem nizozemského fotbalu.

Autor: