Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vrba: Konečně budu mít tým dlouho pohromadě. Na to jsem vždycky čekal

Sport

  15:30
PRAHA - Ne třiadvacet, ale osmadvacet jmen zatím figuruje v plánech trenéra fotbalové reprezentace Pavla Vrby. Ve čtvrtek na Strahově oznámil nikoli konečnou, ale širší nominaci, kterou zúží do konce týdne o pět hráčů. „Rozhodl jsem se tak z několika důvodů. Probíhá krátký kemp, navíc někteří hráči mají ještě před sebou zápasy,“ objasnil Vrba.

Pavla Vrbu těší, že má konečně v týmu všechny opory. foto: MAFRA - Michal Šula

„Do konce týdne nominaci zúžíme na ty hráče, kteří pojedou na ME. Pokud se nikomu nic nestane, tak nominace zůstane stejná.“

Nebude tedy s sebou na soustředění do Rakouska brát náhradníky?
Je možné, že jednoho hráče vezmeme navíc. Druhá varianta je, že dvěma nebo třem hráčům oznámíme, ať jsou v pohotovosti, kdyby se někomu něco stalo.

Na kterých postech budete při zužování váhat?
Týká se to hlavně ofenzivních hráčů, střední obránci i středové pole jsou vlastně uzavřené. Půjde hlavně o křídla a hrotové útočníky, asi i o jednoho krajního obránce.

Sparta vs. Plzeň (Pavel Vrba).
Pavel Vrba při tréninku.

Bude pro některé krajní hráče výhodou, že mohou nastoupit na více postech? Třeba Gebre Selassie, Pudil....

Oba dřív hráli na vyšších postech, takže mají výhodu. V některých zápasech tyhle jejich zkušenosti můžeme využít. To je trochu zvýhodňuje.

Mezi hráči, které jste zatím pozval, je i mladý Patrik Schick. Jaké má šance v kádru zůstat?
Je v nominaci proto, že na jaře odehrál velice dobrá utkání, také jeho zásluhou hrála Bohemka výborně. Jaro zvládl velmi dobře, byl součástí týmu, který uspěl a řekl si minimálně o předběžnou nominaci.

V nominaci je i Roman Hubník. Měl jste jasno, že čtvrtým stoperem bude právě on?
Podle mě na jaře ukázal skvělou formu, i vy novináři jste ho hodnotili jako nejlepšího obránce v lize. Místo si vybojoval na základě herního projevu. Asi se shodneme, že by v nominaci měl být.

Našel by se hráč, kterého jste chtěl vzít, ale z nějakých důvodů to nebylo možné?
Samozřejmě víte, že třeba Frýdek vypadal velmi zajímavě, ale bohužel je zraněný. Kdyby nebyl, určitě by se v širší nominaci objevil. Jinak si neuvědomuju, že bych na někoho zapomněl nebo že by někdo měl problémy.

Jak to vypadá s hráči, kteří v nominaci jsou, ale v poslední době měli zdravotní potíže?
V poslední době se to týkalo Pavelky, Škody, Hubníka a Šurala. Možná řeknete ještě Rosický, ale ten, jak víte, se zapojoval v juniorce, jeho bych z toho seznamu vynechal. Byl jsem napnutý, ale někteří hráči dali v závěru ligy přednost uzdravení, aby se ukázali v co nejlepším světle. To je dobrý signál a jsem rád, že se tak stalo.

Nezmínil jste sparťana Dočkala, který také hlásil lehčí zranění...
Bořek narozdíl od zbylých, kteří trénují naplno, má úlevy. Ale není to až tak velký problém: odehrál poslední utkání, necítil se úplně v pořádku, proto pracuje individuálně a postupně se zapojuje s týmem, jen má svůj režim. Podle informací, které mám od profesora Koláře, je jeho stav takový, že se může v pondělí zapojit.

Mluvil jste o Rosickém - jak je na tom on?
Jsem spokojený, protože zvládl celý zápas za juniorku, neměl úlevy. I teď ty dva dny, během kterých ho mám na očích, trénuje bez úlev a je stoprocentní. Nevidím důvod, proč by neměl být připravený na mistrovství Evropy.

Spekulovalo se třeba také o Černém, Julišovi nebo Součkovi. Nezvažoval jste, že je pozvete?
Juliše jsem kontaktoval, ale řekl mi, že není zdravotně v pořádku a musí se léčit. O Černém víme, že má velký talent, je to hodně zajímavý hráč. Ale zatím nemá tolik zkušeností s dospělým fotbalem, aby mohl jet na mistrovství Evropy. Myslím, že Souček na podzim určitě prostor dostane, protože někteří hráči podle mých informací skončí. Určitě je to jeden z těch, kteří zažívají obrovský vzestup, ale zatím s námi nikde nebyl, bylo by to těžké. Na jaře mě každopádně hodně zaujal, v A-týmu jednou bude.

V porovnání s minulou nominací chybí také stoper Brabec a záložník Vacek. Proč?
Když jsem se na Brabce ptal, bylo mi oznámeno, že není stoprocentně fit. Měl nějaké problémy, nemělo by smysl ho zvát, když není úplně v pořádku. Za Spartu toho hodně odehrál, je důležité, aby byl k dispozici na kvalifikaci o Ligu mistrů. U Vacka jsme se prostě rozhodli pro jiné řešení. Na předchozích zápasech s námi nebyli někteří zranění hráči, on tam byl místo nich. Rozhodli jsme se takhle, i když víme, že v Polsku hraje velice dobře.

Těšíte se, až budete mít na soustředění v Rakousku tým kompletní a začne závěrečná příprava?
Dlouho jsem nezažil, že bych měl tým tak dlouho pohromadě, je to konečně něco jiného. Určitě se hodně těším. Začali jsme už ve středu, mužstvo se vytváří, utužuje. Na podzim to bylo příjemnější, když jsme se potkávali častěji, na jaře to bylo jednou za tři měsíce, navíc třeba jen na čtyři dny. Doufám, že nám soustředění pomůže, abychom si otestovali určité věci.

Budou pro nácvik herních situací rozhodující přípravné zápasy s Ruskem a Jižní Koreou?
Ano, s Maltou to bereme spíš jako takovou předpřípravu. S Ruskem a Koreou to budou zápasy, ve kterých můžeme vyzkoušet to, s čím nastoupíme ve Francii. A možná i nějaké novinky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!