25. srpna 2015 11:42, aktualizováno  13:10 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Trenér Vrba nominoval na klíčové boje o Euro i nováčky Skaláka a Pavelku

Trenér české reprezentace Pavel Vrba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér české reprezentace Pavel Vrba. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Marodka mezi záložníky a malá vytíženost útočníků komplikovaly trenérovi českých fotbalistů Pavlu Vrbovi nominaci na dva klíčové zápasy o postup na mistrovství Evropy 2016. Na utkání proti Kazachstánu (3. září) a Lotyšsku (6. září) proto povolal i nováčky Jiřího Skaláka a Davida Pavelku.

Trenér Vrba povolal v první fázi jedenadvacet fotbalistů. Dva další donominuje po čtvrtečních zápasech českých týmu v play off o Evropskou ligu. Pravděpodobně se dostane na středního záložníka a levého obránce.

Mezi náhradníky jsou brankáři Aleš Hruška a David Bičík, obránci František Rajtoral, Mario Holek, Michal Kadlec, Filip Novák a Adam Hloušek, záložníci Jan Kovařík, Milan Petržela, Jakub Rada, Martin Pospíšil, Ondřej Petrák, Martin Frýdek, Martin Zeman a útočníci Libor Došek, Matěj Vydra a Roman Bednář.

V nominaci jsou dva úplní nováčci - záložníci Jiří Skalák z Mladé Boleslavi a David Pavelka z Liberce.

„David Pavelka táhne Liberec v Evropské lize. Nominoval jsem ho také na základě toho, co bychom chtěli hrát. Zapadá do způsobu hry, kterým se chceme prezentovat,“ uvedl Vrba.

A ke Skalákovi dodal: „Je to klíčový hráč Mladé Boleslavi. Boleslavský trenér Karel Jarolím, se kterým jsem byl v kontaktu, můj názor sdílel. Je to univerzál, dokáže hrát z pravé i levé strany.“

Kvalifikační skupina
1.Island650114:315
2.Česko641112:813
3.Nizozemsko631213:610
4.Turecko62227:88
5.Lotyšsko60332:133
6.Kazachstán60154:141

Nominace přitom tentokrát nebyla jednoduchá...

Pohroma číslo 1: Střední záložníci Tomáš Rosický, Jaroslav Plašil a Lukáš Vácha léčí zraněná kolena. Stejně jako Václav Pilař, jenž může nastupovat na pravé i levé straně středové řady.

Pohroma číslo 2: Útočníci Matěj Vydra, Václav Kadlec, Libor Kozák ani Tomáš Pekhart ve svých zahraničních klubech neodehráli v nové sezoně ještě ani minutu. A Tomáš Necid vinou zranění také ne.

Hned sedm hráčů z celkové nominace, tedy třetina, má proto maximálně jeden start v národním týmu.

Přitom klíčové zápasy v boji o mistrovství Evropy se kvapem blíží. Kazachstán se v Plzni představí už 3. září a jen o tři dny později bude Vrbova parta hrát v Lotyšsku.

„Pokud neuděláme šest bodů, tak si situaci strašně zkomplikujme. Jakákoliv ztráta může ovlivnit konečnou tabulku. 

Z tohoto pohledu jsou ty zápasy klíčové. Když to neuhrajeme teď, tak můžeme v říjnu, ale myslím, že by nás to hodně bolelo,“ poznamenal Vrba.

Proč jsou oba zápasy tak důležité? Česko je v kvalifikační skupině A na postupovém druhém místě - dva body za vedoucím Islandem a tři body před třetím Nizozemskem.

Na Euro 2016, které pořádá Francie, přímo postoupí nejlepší dva týmy z každé skupiny plus nejlepší mužstvo na třetích místech. Na ostatní reprezentace, které skončí třetí, zbude listopadová baráž.

Českému týmu teoreticky nemusí k přímému postupu stačit ani tři vítězství ze zbylých čtyř zápasů, byť by to byla velká smůla. Naopak dva obří kroky může udělat už v září proti Kazachstánu a Lotyšsku.

Nominace českého týmu na utkání proti Kazachstánu a Lotyšsku

Brankáři:
Petr Čech, Tomáš Vaclík, Tomáš Koubek.

Obránci:
Theodor Gebre Selassie, Pavel Kadeřábek, Václav Procházka, Tomáš Sivok, Marek Suchý, David Limberský, Tomáš Kalas.

Záložníci:
Bořek Dočkal, Jiří Skalák, Vladimír Darida, Ondřej Vaněk, Josef Šural, Daniel Kolář, David Pavelka, Jan Kopic, Ladislav Krejčí.

Útočníci:
David Lafata, Milan Škoda.

Najdete na Lidovky.cz