Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vrba: Postup na Euro byl úspěch, na turnaji jsme cíl ale nesplnili

Sport

  15:00
PRAHA - První velký neúspěch v trenérské kariéře Pavlu Vrbu od práce u národního mužstva fotbalistů neodradí. „Mám pořád chuť dělat fotbal. Nevidím důvod, proč bych ji mít neměl,“ řekl reprezentační kouč, když s odstupem čtyřiceti hodin hodnotil české vystoupení na mistrovství Evropy.

Trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba vystoupil 23. června v Praze na tiskové konferenci po mistrovství Evropy ve Francii. foto: ČTK

Pro Čechy to nebyl vůbec vydařený turnaj. Větším zklamáním než zisk jednoho bodu ze tří zápasů ve skupině je ovšem herní projev. Ze všech účastníků byl fotbal z jejich strany nejméně povedený, podobně na tom byli snad jen Švédové a Rusové.

Tohle Euro Češi hodně zpackali. Proč? A co bude vlastně dál s tímto týmem?

Dosáhlo národní mužstvo na své limity?
Myslíte, jestli jsem byl schopen mužstvo připravit líp takticky? Možná, že hráči mohli být v některých věcech přesnější. V zápasech se všechno mění, záleží pak na inteligenci, jak nečekanou situací zvládnou.

Kde je strop českého fotbalu?
Postup na mistrovství Evropy nebo světa je úspěch. Pokud se povede jít dál ze skupiny, tak nechci říct, že je to naše hranice, ale to by bylo skvělý. Věřím, že kroky, které nyní děláme, jsou správné. Regionální akademie, práce s mládeží. Jen si vzpomeňte, kde byla před deseti lety Belgie a kde je nyní. Naše hlavní práce by měly být akademie, budování center a práce s mládeží. Okolní státy už kroky udělaly.

Belgie či Maďarsko jsou v osmifinále šampionátu, Česko doma. Odpovídá to?
Před mistrovstvím Evropy jsem říkal, že přáním a cílem je postup ze skupiny, což se nepodařilo. Postup by byl úspěch, takže spokojení být nemůžeme, jsme zklamaní. Nebudu se vymlouvat na složení skupiny, na los, to je realita. Bohužel, cíl jsme nesplnili.

Vyčítáte si zpětně některá rozhodnutí?
Jedinou věc, kterou bych udělal jinak, je, že jsem v posledním utkání s Turky měl být trpělivější. Ve druhém poločase jsme šli brzy do rizika, dali jsme tam dva útočníky. Ale teď vidím, že jsme spíš měli zůstat u kombinační hry, která nám v prvním poločase šla.

Proč jste to změnil?
Vycházeli jsme z toho, že s Chorvatskem nám to vyšlo, na to jsem dal. Zápas s Tureckem se lámal v prvním poločase. Kdybychom proměnili šanci, možná se pak utkání vyvíjelo jinak. Na Chorvaty nakopávané míče platily, dokázali jsme vyrovnat. A v závěru zápasu s Tureckem pak zkoušíte věci, které vám vyšly v minulém zápase.

Zleva předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta a trenér fotbalové...
Trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba vystoupil 23. června v Praze na...

Nemyslíte si, že v zápasech se Španělskem a Chorvatskem jste měli být aktivnější?
Se Španělskem byl obranný blok opravdu hluboký, ale síla jejích krajních obránců je mimořádná. Tak ofenzivní beky na turnaji nikdo nemá. A s Chorvatskem jsme v tak hlubokém bloku nebyli, držení míče nebylo v jejich prospěch tak markantní.

Když jste byl s Plzní v Lize mistrů, hráli jste otevřený fotbal, například proti AC Milán. Proč jste to nezkusil i na Euru?
Vzpomínám si na Barcelonu, na Bayern, to bylo podobné jako proti Španělsku. I na klubové úrovni jsem zažil zápasy, kdy jsme se nedostali za polovinu. Ale je fakt, že jsme v útočné fázi měli být přesnější, měli mít víc brejků, s tím jsme nebyli spokojení a hráčům to také řekli. Kvalita dopředu měla být výraznější.

Vrba není bohem. Pokora a sebereflexe mu pomohly na vrchol, nyní mu ale chybí

Nechyběl vám v nominaci rychlostní typ útočníka?
Za nominací si stojím. Vybral jsem hráče, jak jsem to cítil. Jak jsou připravení na Euro.

Turci byli v úvodních dvou zápasech velmi špatní, pak je pozvedl osmnáctiletý Emre Mor. Nenapadlo vás v tu chvíli, že jste mohl vzít Černého či Schicka?
Jeho kvalita byla mimořádná, v tom zápase uspěl, to máte pravdu. Co se týká našich mladých hráčů, tak Schick byl na hraně nominace. A do příští kvalifikace někteří kluci z naší jedenadvacítky mohou naskočit.

Vypadalo to, že hráči ve všech zápasech postrádali sebevědomí. Souhlasíte? Proč to tak bylo?
To se musíte zeptat spíš hráčů, já jsme jim ho určitě nebral. Nevím, jestli měli k protihráčům příliš velký respekt. My potřebujeme hráče, kteří budou hrát v elitních klubech, nebo potřebujeme, aby české kluby hrály základní fáze pohárů, nejlépe Ligu mistrů. Každá taková zkušenost je moc důležitá. A právě to pak ukazuje sílu českého fotbalu.

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...