25. února 2014 15:18 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Vrba: Příště můžou dostat šanci mladší. Teď chci vidět to nejlepší

1. LEDNA - VRBA U REPREZENTACE. Šéfovi svazu Miroslavu Peltovi se podařil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 1. LEDNA - VRBA U REPREZENTACE. Šéfovi svazu Miroslavu Peltovi se podařil... | foto: Mafra - Ladislav Němec

V kanceláři na pražském Strahově má nástěnku s magnety, na nichž jsou čísla od jedné do jedenácti. "Hráče si tam teprve budu dosazovat," říká trenér české fotbalové reprezentace Pavel Vrba.

V úterý před polednem s dosazováním začal, zveřejnil svou první nominaci, v níž je osmnáct fotbalistů. Premiéru si nový kouč odbude ve středu 5. března od 18.30 v pražském Edenu proti Norsku.

"Chtěl jsme soupeře, který nás v minulosti potrápil. Má kvalitní hráče, kteří působí především v Anglii a v Německu. Prověří nás," říká Vrba.

Proto jste povolal to nejlepší?
Je to můj první zápas. Chceme vidět, jakou máme kvalitu a sílu. V květnu ve Finsku mohou dostat prostor další hráči. To třeba dáme volno Petru Čechovi. Teď je nejvytíženějším naším hráčem, v Chelsea chytá skoro všechno. Ještě si s ním promluvím, ale proti Norsku bych chtěl, aby chytal.

Jak nominace vznikala?
Rozhodl jsem se podle toho, jak jsem mluvil s hráči, podle jejich výkonů. I když netvrdím, že jsem v akci viděl všechny. Vycházím z toho, jak hrají, jakou mají pozici ve svých klubech, jaký tam dostávají prostor.

Byla dost sledovaná, znervózňovalo vás to?
Ne, víc prožívám až zápasy, teď jsem v klidu. Spíš chci, aby všechno bylo dokonalé, aby všechno klaplo a fungovalo. Ale před utkáním nervozní budu, to jsem vždycky.

Co Vrba řekl...

...ke zranění Krejčího:
"Na Spartě jsem v pondělí byl a viděl, že má problém. Uvidíme, jak dopadnou vyšetření. Když Krejčí bude v nominaci na ligový zápas na Bohemians, bude i v nominaci reprezentace. Pokud ne, budeme hledat jiné řešení."

...k nominaci Hlouška, který v reprezentaci nebyl tři roky:
"Viděl jsem ho v bundeslize, v Norimbeku má silnou pozici, trenér si ho velmi váží. Má výhodu v tom, že může hrát levého obránce i záložníka. V Německu máme málo hráčů, kteří mají takovou pozici a současnou výkonnost."

...k Michalu Kadlecovi, který celý podzim ve Fenerbahce nenastupoval
"Poslední tři zápasy hrál, proto je v nominaci. Může hrát levého stopera i krajního obránce. I jeho můžeme využít na více postech. Navíc při zranění Krejčího se nám situace trochu mění."

...ke Zdeňku Pospěchovi, který je v bundeslize nejlépe hodnoceným Čechem a v reprezentaci není
"Víme, jak si v pětatřiceti vede. Ale co jsme slyšeli, tak nechce v Německu prodloužit smlouvu a chce se v létě vrátit domů."

Je velký rozdíl tvořit tým v klubu a v reprezentaci?
V klubu přijdete ráno do kabiny a když chcete, tak se všemi můžete mluvit. V reprezentaci tu možnost nemáte, což je trochu složitější. Ale s kýmkoli jsem hovořil, tak všichni reprezentovat chtějí.

Vybral jste podobný tým jako váš předchůdce Bílek. Ze stabilních hráčů chybí Jaroslav Plašil, který byl v reprezentaci už před deseti lety. Proč?
Působí v mužstvu, které v Itálii bojuje o záchranu a nedostává tam tolik prostoru. Na svůj věk by měl mít v Catanii určitou pozici. Když to potvrdí v dalších zápasech, tak v nominaci může zase být, ale nyní jsme se rozhodovali podle momentální situace.

Gebre Selassie v Brémách také nenastupuje a v nominaci je.
Souhlasím, že to není ideální, jak bychom si představovali. Ale když do Německa odcházel, tak měl kvalitu. Chci, aby krajní obránci hráli ofenzivně a podporovali útočnou hru.

Přitom v týmu jsou jen dva klasičtí útočníci Lafata s Vydrou. Není to málo?
Nerozlišuju hráče na útočníky, záložníky, obránce, nebo na ofenzivní a defenzivní. Někdo má na hřišti dva útočníky a přitom jen vyčkává vzadu. Já rozlišuju, jestli se hraje ofenzívně, nebo defenzivně. Když jsem byl v Plzni, tak hráči byli obránci, ale do finální fáze se dostávali častěji než útočníci. Záleží, kdo se tam dostane, ne kdo je útočník.

Takže systém bude podobný tomu, kterým pod vámi hrála Plzeň?
Vyjdeme ze systému, který se hraje ve světě.

To znamená?
Když máte míč v moci, tak je to ofenzíva s větším počtem hráčů. Neříkám, že budu kopírovat Plzeň, ale můžu vycházet z určitých poznatků. I mužstva, která jsou v útočné fázi nejlepší, nemusí mít na hřišti klasického hroťáka.

V nominaci není žádný nováček. Je to kvůli tomu, že se nechcete pouštět do žádných velkých experimentů, když kvalifikace začíná za půl roku?
Přiznám se, že v jedenadvacítce jsou velmi zajímaví hráči. Zvažovali jsme, jestli je do týmu zařadit. Ale příští rok je čeká mistrovství Evropy v Česku, takže ten tým nechceme ještě víc oslabovat. Tím ovšem netvrdím, že se příště někdo z nich nemůže v áčku objevit. Mám na mysli třeba mladé sparťany.

Sparťanů je ve vaší nominaci pět a jen dva plzeňští hráči. Před několika měsíci to bylo naopak. O čem to svědčí?
Kdyby Plzeň neprodala hráče do zahraničí, měla by tam Darida s Rajtoralem. Ale když se podívám na herní projev Sparty, tak jejich ofenzíva je velmi zajímavá. Proto tam má nejvíc hráčů.

V realizačním týmu máte bývalého trenéra reprezentace Karla Brücknera. Podílel se na nominaci?
Na jménech jsme se shodli z 95 procent. Bavili jsme se o hráčích, o jejich postavení v klubech atd. Pracuje na maximální zátěž. V jednu v noci místo argentinské ligy sleduje naše soupeře.

Vaše premiéra se odehraje v Edenu, kde jste v srpnu 2011 s Plzní zažil první postup do Ligy mistrů.
Pokud přijde dvaceti tisíc lidí jako na Plzeň, budu spokojený. V pátek jsem byl na Dukle s Teplicemi, kam přišlo jen pár diváků. Přitom to byl lepší fotbal, než jsem viděl v cizině, ale s vyprodaným hledištěm to pak taky vypadá jinak. Proto si přejme, aby přišlo co nejvíc fanoušků. Budeme chtít hrát ofenzivně, aby to lidi bavilo. Jsem rád, že se tam vracím, v pohárech se mi tam dařilo, i když v lize už tolik ne.

Trenér Vrba ve své první nominaci vynechal Plašila a nebere nováčky:

Miloslav Novák