Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vršovická Bohemka má nové logo stadionu i vlastní muzeum

Sport

  13:30
PRAHA - Fotbalový stadion pražských Bohemians 1905 v Dolíčku má zbrusu nové logo. Spolu s čerstvě otevřeným klubovým muzeem ho na dnešní tiskové konferenci oficiálně představili zástupci vršovického vedení.

Křestu se ujal Karol Dobiáš, jedna z legend Bohemians 1905. foto: ČTK

Logo slavnostně pokřtila jedna z legend "klokanů" Karol Dobiaš. "Ani ve snu by mě nenapadlo, že budu někdy křtít nové logo Bohemky. Asi jsem pro Bohemku opravdu vážená osoba," podotkl s úsměvem Dobiaš. Logo vzniklo při příležitosti nadcházejícího 95. výročí otevření původního stadionu, který stál přibližně kilometr od současného stánku v Dolíčku.

"Stadion se nacházel v ďolíku pod Kodaňskou ulicí, odtud vznikl název Dolíček. K tomuto výročí jsme se rozhodli vytvořit logo, které by symbolizovalo historii stadionu," řekl obchodní manažer Bohemians Pavel Landa. Logo zobrazuje hlavní vstupní bránu na stadion v bílém provedení na zeleném pozadí, pod nímž je v černém obdélníku napsáno velkými písmeny "Ďolíček".

"Snažili jsme se spojit dvě základní vlastnosti - historický odkaz a současnost. Dolíček žije několik desítek let a my jsme teď ten symbol, kult, zhmotnili do grafické podoby," uvedl Jiří Landa z agentury, která se na tvorbě loga podílela.

Na vznik loga navazují další projekty, především nově otevřené klubové muzeum v ochozu stadionu. To je rozděleno do několika dílčích částí. Před vstupem do muzea si mohou fanoušci zavzpomínat na jednotlivá mužstva Bohemians až k současnému prvoligovému týmu a také vidět "zeď slávy", která vyobrazuje největší klubové legendy. V současnosti má 38 členů.

Uvnitř si lze na mnoha fotografiích prohlédnout příběh vršovického stadionu, cestu Bohemians do Austrálie, odkud si přivezli svůj symbol klokana, nebo účast klubu v evropských pohárech. Samostatný prostor je vyhrazen největší vršovické legendě Antonínu Panenkovi.

Expozice končí příběhem fanoušků, kteří v roce 2005 zachránili klub před zánikem. Vedle fotografií je v muzeu k vidění mnoho dobových suvenýrů včetně Panenkovy kopačky z jeho mladých let. Vedení chce muzeum dále doplňovat. "Naším cílem je zdokonalovat ho.

Zpřístupníme ho například školám, zařadíme ho na seznam turistických míst. Chceme šířit slávu Bohemky a získávat další fanoušky," řekl Pavel Landa. Muzeum bude mít dva základní režimy - zápasový a běžný provoz, jehož součástí bude video a audioprojekce. Vstupné je zatím dobrovolné, ale fanoušci se musejí nahlásit dopředu.

Autor: