8. května 2011 9:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Vyčítají nám kukly, ale schovávají se i majitelé

Nepokoje na hřišti v Edenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepokoje na hřišti v Edenu. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Válka místo fotbalu. Poločasová demonstrace fanoušků Slavie během semifinálového duelu domácího poháru mezi sešívanými a Olomoucí se zvrhla v běsnění domácích příznivců. Přesto lídr fanoušků Slavie Lukáš Vala alias Strašák v rozhovoru pro Lidové noviny tvrdí: "Chodí mi i pozitivní reakce."

LN Jak vnímáte čtvrteční dění na stadionu s jednodenním odstupem?
Přichází mi řada ohlasů – nadávky i výhrůžky, na druhou stranu jsem dostal dost zpráv s vyjádřením podpory. Nebudu obhajovat ničení záchodů, ale věřím, že podobná akce může mít pozitivní dopad a přispět k tomu, aby se začalo něco dít.

VÍCE K TÉMATU

LN Opravdu může mít protest, který se zvrhl v násilnosti, pozitivní přínos?
Jakmile jsme zveřejnili zprávu o tom, že budeme protestovat na hřišti, najednou nás kontaktoval i člověk z Natlandu i další osoby. Každý si toho všiml. Ozývali se mi lidé ze zákulisí Slavie, kterým už také došla trpělivost. Všichni se zajímali, co se bude dít. Najednou také dostali část peněz i hráči a já nevěřím, že se to stalo jen shodou náhod. Spíš to vidím jako důsledek toho, že fanoušci chtěli dát najevo nespokojenost.

LN Fanoušci svým počínáním poškodili nejvíc hráče, kteří de facto přišli o možnost postupu do finále poháru.
Vůči hráčům mě to strašně mrzí, určitě si to nezasloužili. Celé jaro bojují a makají zadarmo. Snad i oni ale pochopí, že jsou daleko důležitější věci.

LN Před zápasem probíhal protest pokojně. Proč se o přestávce nálada změnila?
Před výkopem nebylo s kým jednat. Dali jsme vedení posledních 45 minut. Měli jsme informace, že do té doby stihnou do Edenu přijet. A co se pak stalo, to už viděl každý... Nestačil jsem se ani za panem Platilem dostat. S lidmi ze sdružení Sešívaní drží spolu jsme stáli uprostřed hřiště, jen jsme se podívali, a už to lítalo. 

Nepokoje na hřišti v Edenu.

LN Mohl někdo udržet dav pod kontrolou?
To víte, že ne. V první řadě je ale potřeba se zamyslet, proč se čtvrteční události vůbec udály. Vyčítají nám, že se fanoušci schovávají a nosí kukly na hlavě, ale lidé, kteří ovládají klub, dělají to samé. Když je Petr Sisák odsouzený za vytunelovaní milionů, dostane podmínku. Když dá fanoušek někomu pěstí, jde sedět na čtyři roky natvrdo. Teď je vlastně jednoduché hodit všechno na fanoušky.

LN Shodneme se na tom, že násilí situaci neprospělo?
Je jasné, že společnost fanoušky odsoudí, ale řadě lidí se současně otevřou nové obzory. Nechci dění ve Slavii srovnávat s žádnými revolucemi, ale když člověk nemá už jiné možnosti, jak vyjádřit nesouhlas, sáhne k podobným prostředkům. Znovu opakuji, že tím neobhajuju ničení záchodů.

LN Je po čtvrtku Slavia blíž, nebo dál záchraně?
Jsem věčný optimista, proto věřím, že blíž.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.