28. srpna 2015 12:24 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Češi nás přijeli učit fotbal, klaněli se Chorvaté. Otec hodil po kouči mobilem

Fotbalisté Liberce se na hřišti Hajduku Split radují s fanoušky z gólu.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalisté Liberce se na hřišti Hajduku Split radují s fanoušky z gólu.... | foto: ČTK

SPLIT Ani Torcida Hajduku nepomohla. Češi nás znovu učili, jak se hraje fotbal. Smutný večer na Poljudu, Slovan udělil neškodnému Hajduku lekci. Takovými a podobnými titulky vyprovodil chorvatský tisk splitský tým z evropské scény po duelu s Libercem, který si jednobrankovým vítězstvím i v odvetě zajistil účast v Evropské lize.

Snaha Hajduku byla marná, Liberec se i u nás ukázal jako přetěžký a mnohem vyspělejší protivník, takže se evropské sny rozplynuly, píše list Slobodna Dalmacija.

„Na první pohled měl Hajduk blizoučko k pohárové Evropě, ovšem ve skutečnosti jej nikdo za renomovaný evropský tým považovat nemůže. „Bílí“ jsou na to ještě příliš mladí a nezkušení, což bylo vidět ve srovnání s takticky i fyzicky vyspělými českými fotbalisty,“ všiml si splitský deník, který se výkonu Liberce věnoval obšírněji.

„Hosté se vůbec nepřijeli jen bránit, jak mnozí očekávali, ale skvěle pokryli střed hřiště a nebáli se útočit. Před bouřícími tribunami zaplněného stadionu sice nepředváděli festival proslulých českých uliček, byla to spíš demonstrace síly a mužnosti, ale na Hajdukovu „mateřskou školku“ to stačilo. Jako kdyby úžasné atmosféře podlehl Hajduk a ne Slovan, jak všichni doufali, hosté byli lepší od prvních minut.“

Podle záhřebského Jutarnjiho listu byla snaha domácích marná, Hajduk v bouřlivém prostředí zůstal před branami pohárové Evropy a také bez přibližně čtyř milionů eur (2,4 milionu od UEFA za vstup do základní skupiny Evropské ligy a přibližně půl milionu za vstupné na každý domácí zápas).

Torcida nemůže vyhrát zápas

„Slovan ovládl odvetné utkání zcela zaslouženě. Aby bylo jasno: Češi mají mnohem lepší, sehranější a takticky vyzrálejší tým. Hráči Hajduku se ještě ani nepodívali do vápna Slovanu a hosté se díky střele Šurala ujali vedení. Obrovskou pochvalu zaslouží domácí fanoušci, ale zápas nemůže vyhrát Torcida, o to se musí snažit hráči. A ti na to neměli,“ litoval deník.

Zleva liberecký záložník Isaac Sackey, obránce Vladimír Coufal a Tino Sušić z...

Zleva liberecký záložník Isaac Sackey, obránce Vladimír Coufal a Tino Sušić z Hajduku.

Chorvatští novináři si všimli momentu, kdy trenér Hajduku Damir Burič ve 34. minutě vystřídal hvězdičku Andriju Baliče, což se evidentně nelíbilo jeho otci Ivicovi.

„Sešel ze svého místa v lóži až dolů, někomu telefonoval a údajně řekl: Prosím tě, je to pryč, je to v čoudu. A pak v návalu zuřivosti mrštil mobilem k lavičce Hajduku, ve směru trenéra Buriče, a stadion opustil,“ píše Slobodna Dalmacija.

Fanoušci zůstali věrní

Jediná pozitivní zpráva večera podle tohoto deníku je, že fanoušci Hajduku tentokrát nepoužili pyrotechniku a klub tak nebude muset platit UEFA další pokutu (jen za letní zápasy v kvalifikaci o Evropskou ligu zůstala jeho pokladna chudší o 115 000 eur). A když hráči po zápase klesli na trávník, stadionem se nesla píseň „Hajduk, to je moje láska“.

„Jinak nás ovšem přátelé z Česka opět učili, jak se hraje fotbal. Tak jako po roce 1911, kdy naši studenti založili Hajduk v pražské pivnici U Fleků a Češi pak byli jeho prvním zahraničním soupeřem. Jen to tentokrát nebyla Slavia, ale Slovan,“ posteskl si komentátor splitského listu.