Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Messiho výjimečnost už zkoumají i vědci

Sport

  18:19
PRAHA - Lionel Messi poslal všem fotbalovým fanouškům úžasný dárek – pět krásných gólů. Tolik jich největší hvězda Barcelony nastřílela Leverkusenu v odvetě osmifinále Ligy mistrů. V jednom zápase nejprestižnější klubové soutěže nikdo takový kousek do středečního večera neukázal.

Hvězdný fotbalista Barcelony Lionel Messi foto: ČTK

"Dobře vím, jak těžké je dát v Lize mistrů jednu branku. Sám jsem jich za celou kariéru nastřílel jen jedenáct. Ale pokud bude Lionel chtít, klidně jich za utkání nasází i šest," věří trenér katalánského velkoklubu Josep Guardiola.

Messiho věhlas ohrožuje i jeho argentinského krajana Diega Maradonu, jenž bývá spolu s Pelém považován za nejlepšího fotbalistu všech dob. Také není pochyb, že médiím po celém světě pomalu docházejí superlativy, kterými by ódy na Messiho podbarvila. Tento pouze 169 centimetrů vysoký štírek je prostě výjimečný, vítězství 7:1 nad pátým týmem německé bundesligy zařídil skoro sám.

Grafika: Čísla Lionela Messiho poté, co pěti góly pokořil v Lize mistrů Leverkusen

Je dokonce tak jedinečný, že přitahuje pozornost vědců. Ti se jím nechali inspirovat k sérii experimentů. Postupně chtějí fanouškům vysvětlit, proč Messi ční nad ostatními. "Zajímají nás skryté mechanismy, které probíhají u nejtalentovanějších sportovců," říká profesor Norbert Hagemann z německé univerzity v Kasselu.

Jako první si položil tuto otázku: Jak je možné, že Messi skoro vždy zvolí správné zpracování, kličku, přihrávku či zakončení? Odpověď je jednoduchá, fotbalista s vrozeným nadáním dokáže jediným pohledem mnohem lépe vyhodnotit, co se děje na hřišti kolem něj.

Messi se dokáže rychleji rozhodnout, ukázala studie

Proto se dokáže rozhodnout daleko rychleji než jeho méně obdaření spoluhráči. "Fotbalisté se pohybují na velké ploše, musejí se soustředit na vnější okolnosti a reagovat na postavení a pohyb spoluhráčů i soupeřů. Messi má o všem daleko větší přehled, a dokáže proto lépe předvídat," vysvětluje Hagemann.

Doktor a psycholog Daniel Kahneman, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, zkoumal podobné schopnosti u šachistů. Podle něj se ti nejvýjimečnější a nejzkušenější vrcholoví sportovci pyšní jakýmsi šestým smyslem.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle vědců je to stejný instinkt, díky němuž dokáže hasič předvídat, kdy dojde v hořícím domě k výbuchu, nebo díky němuž vycítí lovec dopředu svou kořist. "Lidé jako Messi mají vrozené pohotové rozhodování. Umějí vyřešit komplexní problémy tou nejvhodnější a také nejrychlejší cestou," souhlasí Hagemann.

Z výsledků výzkumu rovněž vyplývá, že taková schopnost nesouvisí jen s talentem. Rozvíjí se také spolu se zkušenostmi či faktickými znalostmi různých herních situací, taktiky apod. Tím by se prý vysvětlilo, proč trenéři často sázejí na ostřílené veterány a starší hráče. V další fázi testů chtějí vědci přijít na kloub pohotovosti, eleganci a samozřejmosti, kterou katalánský kanonýr tolik frustruje soupeřovy obránce.

Co řekli o Messiho rekordu v Lize mistrů

„Messi je vtip. Podle mě jasně nejlepší hráč všech dob.“
Wayne Rooney, hvězdný útočník Manchesteru United

„Mám štěstí, že ho můžu trénovat. Je nejlepší na světě. Patří mezi velikány. Di Stéfano, Cruijff, Maradona... A přidám i Pelého. Někoho tak výjimečného už v tomhle životě nepotkáte. Trůn patří jen jemu a on sám se rozhodne, kdy ho opustí.“
Trenér Barcelony Josep Guardiola

„Zatkněte ho, jinak bude podobné věci předvádět dál.“
Řecký deník SportDay

„Výkon Messiho proti Leverkusenu se zapsal do historie stejně, jako když basketbalista Wilt Chamberlein dal 100 bodů za zápas, Muhammad Ali knockautoval Sonnyho Listona a Bob Beamon letěl ve skoku dalekém na olympiádě v Mexiku.“
Španělský list AS

„V prvním zápase se Manuel Friedrich s Michalem Kadlecem hádali o Messiho dres, teď se s ním klidně mohli i vyfotit. Hvězda Barcelony by si během svých akcí jistě našla čas i na malé pózování.“
Francouzský deník L’ Equipe

„Nejlepší hráči historie byli ti, kteří si zachovali hravost dítěte. Messi je takový.“
Eric Cantona, legenda Manchesteru United

„Byl to opravdu zápas Ligy mistrů, nebo jen utkání na Playstationu? A kdyby dal Messi šest gólů, odnesl by si ze zápasu dva míče?“
Kanonýr Atlétika Madrid Radamel Falcao

„Ani si nepamatuji, kdy jsem naposledy skóroval pětkrát. Je to pěkné, ale hlavní je výhra, týmový výkon a postup do dalšího kola.“
Lionel Messi, skromná hvězda světového fotbalu