Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výměna rolí. Slovenští fotbalisté předhoní v žebříčku ty české

Sport

  9:01
PRAHA - Ještě před šesti lety dělilo obě země ve fotbalovém žebříčku FIFA propastných 66 míst. Česko se po slavné jízdě za bronzem na Euru 2004 v Portugalsku vyhřívalo na 5. příčce, zatímco Slováci se v žebříčku krčili na 71. místě.

Souboj Slovensko - Česko. foto: ČTK

Slavnou minulost teď však střídá kruté vystřízlivění: nehledě na včerejší porážku s Nizozemskem je jisté, že Slováci vystoupí ze stínu velkého rivala i v prestižní tabulce. Až FIFA za dva týdny vydá aktualizovanou verzi žebříčku, Slovensko se v ní ocitne před Českem. Poprvé po šestnácti letech!

Čtěte také

"Propočítat body se dopředu skoro nedá, ale fakt, že nás Slováci předskočí, je na sto procent jistý," potvrzuje Jaroslav Kolář z fotbalového svazu, který se mezinárodními koeficienty roky zabývá. Český tým je momentálně na 33. místě, o jednu příčku před Slováky. Uškodí mu ale neúčast na šampionátu, i vítězství Slovenska nad Itálií a postup do osmifinále.

Výhra na mistrovství světa má totiž v komplikovaném výpočtu čtyřikrát větší hodnotu než v přátelském utkání, zvlášť když je poraženým úřadující mistr světa. "Podle mě by si mohli Slováci přičíst zhruba kolem sto bodů," odhaduje Kolář. V takovém případě by se Slovensko mohlo posunout až na 28. místo, zatímco Česko zřejmě klesne na 36. příčku.

Žebříček FIFA.

V takové situaci byly obě země už v první polovině roku 1994. Tehdy se však do nově vzniklého žebříčku započítávalo jen pár zápasů, takže skutečnou váhu má prestižní úspěch Slovenska až nyní. Jde o velkou revoluci, vždyť po rozdělení federace začínali Slováci na 150. místě a neustále na Česko ztráceli. To už teď neplatí.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat