6. října 2008 11:55 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Vyprodané derby má vyvést Spartu z krize

Kamil Vacek si zatím letos příliš radosti ve Spartě neužil. Změní to dnešní derby? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamil Vacek si zatím letos příliš radosti ve Spartě neužil. Změní to dnešní derby? | foto: ČTK

PRAHA Pokud platí, že pražské derby nevyhrává favorit, fotbalisté Sparty můžou být klidní. Napínavě očekávaný souboj Slavie a Sparty je tady a s ním i nezvykle jasně vymezené role: slávisté jsou na koni a vedou ligu, zatímco jejich rival je v krizi.

On-line sledujte zde

Složitý rébus, které z pražských "S" se bude v 268. derby radovat, se začne odkrývat dnes od 17:15 hodin na Letné. Téměř na den přesně rok poté, co Slavia naposledy sparťany na jejich stadionu porazila 2:0. "V mládeži jsme Spartu většinou poráželi, tak snad to bude platit i dál," přeje si kanonýr Slavie Tomáš Necid.

Sebevědomá vyjádření používají slávisté právem, vždyť jejich soupeř za poslední týden stačil přijít o první místo v lize, vypadnout z Poháru UEFA a ve dvou utkáních inkasovat šest gólů.

"Výhoda bude na straně Slavie, ale derby je specifický zápas," spoléhá kouč Sparty Vítězslav Lavička na zvláštní atmosféru. Právě proto se teď nejvíc stará o kuráž svých hráčů. "Vždy jim říkám, že největší soupeř není na hřišti, ale v jejich hlavě."

Oba týmy měly pouhé tři dny, aby setřásly únavu po čtvrtečních odvetách Poháru UEFA. Zatímco Slavia v soutěži pokračuje, Sparta se navíc musí vyrovnat s nečekaným vyřazením. "Doufám, že máme fanouškům ještě co nabídnout. Derby by měla být omluva," tvrdí sportovní manažer Letenských Jozef Chovanec.

Anketa

Jak dopadne derby?

Vyhraje Sparta 6
Bude remíza 3
Vyhraje Slavia 27

Slavia vládne české nejvyšší soutěži, má nejlepší útok i obranu a podle odborníků hraje nejhezčí fotbal. "Dali jsme víc gólů než Sparta, máme dva nejlepší ligové střelce. To snad hovoří za vše," vypálí ze sebe bez váhání kapitán týmu z Edenu Erich Brabec odpověď na otázku, v čem je jeho tým momentálně lepší než Sparta.

Když měl na stejnou otázku odpovědět Lavička, odmlčel se a dlouhou chvíli se sklopenou hlavou přemýšlel. "Slavia je teď o kousek před námi, ale po pondělí to může být jinak," řekl pak odhodlaně.

Zatímco Lavičkův protějšek Karel Jarolím bude ze zdravotních důvodů postrádat útočníky Goce Toleského, Gianlucu Litteriho a zřejmě i záložníka Dušana Šventa, Lavička pravděpodobně připraví změny v sestavě jako důsledek čtvrteční remízy s Dinamem Záhřeb.

Jistotu místa v základní sestavě ztratil především gólman Matúš Kozáčik. "Změny můžou nastat ale i proto, že někteří hráči mají ze čtvrtka šrámy," mlží Lavička před klíčovým zápasem podzimu.
Ve hře bude hodně. Sám Lavička hraje o svoji budoucnost, výsledek navíc může sehrát výraznou roli v boji o titul. A to mohlo mít derby ještě větší náboj – když dal v létě navrátilec z Anglie Patrik Berger Spartě přednost před Slavií, každý se už těšil na jeho souboj se slávistickou ikonou Vladimírem Šmicrem. Jenže Berger se na hřišti kvůli zranění s jistotou neobjeví.

Lákat tak bude hlavně souboj slávistického střelce Necida a sparťanského stopera Tomáše Řepky, vedle kterého by měl nastoupit kapitán Petr Voříšek. Sledovat ho má 20 tisíc fanoušků, neboť derby je už vyprodané.

Michal Hořejší, Petr Adam, Pavel Kalouš

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz