Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyřešte si spory, jinak neuvidíte peníze, vzkazuje Bohemkám Schalke

Sport

  14:16aktualizováno  15:54
PRAHA - Spor Bohemek začíná přerůstat také do zahraničí. Konkrétně na západ od našich hranic. Německý velkoklub Schalke 04 odmítá doplatit české straně zbytek přestupové sumy za Jana Morávka, kterého získal v létě z "vršovické" Bohemky. Jako důvod uvádí neustálé právní tahanice mezi kluby s klokanem ve znaku.

Morávek s dresem Schalke. foto: www.schalke04.de

Na celou záležitost upozornil předseda představenstva FC Bohemians Praha Michal Vejsada, který dnes zopakoval, že Morávkův bývalý klub z Vršovic při jeho přestupu postupoval v rozporu se zákonem.

TJ Bohemians nabízí pronájem loga, které mu nejspíše nepatří

Tělovýchovná jednota Bohemians Praha nabízí prostřednictvím správce konkurzní podstaty k pronajmutí historické logo fotbalovým klubům Bohemians 1905 i střížkovským Bohemians Praha. Na dnešní tiskové konferenci společnosti FC Bohemians Praha to sdělil novinářům člen představenstva Michal Vejsada. Oba ligové kluby se však k nabídce staví rezervovaně.

Vejsada argumentoval tím, že Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) nedávno přehodnotil rozhodnutí z konce května, podle nějž mohli logo s klokanem užívat pouze Bohemians 1905. Nyní je výhradním majitelem prý znovu tělovýchovná jednota "Ta má licenční smlouvu s FC Bohemians Praha z roku 2005 a v minulém týdnu byl do ní přidán dodatek, že pro fotbalové účely může správce konkurzní podstaty pronajmout logo subjektu, který se pohybuje v první či druhé lize," řekl Vejsada.

V současné době využívá historické logo střížkovský klub Bohemians Praha bezplatně na základě ústní dohody z roku 2005, kdy původní Bohemians pod vedením Vejsady skončili v konkurzu. Bohemians 1905 nyní mají své vlastní logo a ani o užívání historického tak nemusejí žádat. Naopak Střížkov by se podle Vejsady vystavil možnosti finanční sankce, kdyby emblém s klokanem užíval dál bez svolení konkurzního správce.

Vršovičtí Bohemians 1905 a střížkovští Bohemians by se v případě zájmu museli dohodnout na užívání loga přímo se správcem konkurzní podstaty, za jeho pronajmutí by pak zaslaly nespecifikovaný finanční obnos právě na konto zřízené správcem.

Ani jedna ze stran však do jednání zřejmě nevstoupí před příští středou. To se na půdě svazu mají sejít všechny tři fotbalové subjekty vystupující pod hlavičkou Bohemians a nepřehlednou kauzu začít řešit i s nově zřízenou speciální svazovou komisí.

"Záležitost kolem loga je jen podružný problém, o který teď vůbec nejde. Musíme hledat nějaké koncepční řešení týkající se všech věcí kolem Bohemians, než se zase handrkovat o to, kdo si co za kolik pronajme," řekl sportovní ředitel Bohemians Praha Josef Jícha.

Ani konkurenční Bohemians 1905 z Vršovic do souboje o logo jít nechtějí. Ředitel klubu Lukáš Přibyl upozorňuje především na skutečnost, že druhé rozhodnutí ÚPV ještě není pravomocné. "Celá záležitost se nám zdá zase velmi podivná. Především je nepochopitelné, proč by si třeba Střížkov měl logo zase pronajímat, když se čtyři roky tvrdí, že ho užívají právoplatně. Pro nás to jinak není žádné velké téma, my máme své vlastní logo," řekl Přibyl.                   (čtk)

Představitelé Bohemians 1905 takovou teorii opět odmítli. Ředitel Lukáš Přibyl však připustil, že Schalke zatím na účet vršovického klubu převedlo zatím jen 300 tisíc eur z celkové přestupové sumy, která se pohybuje asi kolem tří milionů eur.

"Jsme se Schalke domluveni na splátkovém kalendáři a plnění určitých dohod. Pokud by však nebyly naplněny, jsme připraveni obrátit se až na arbitrážní komisi FIFA," řekl Přibyl. Ten si prý také stojí za tím, že Bohemians 1905 při Morávkově prodeji postupovali standardně a mají tak získat přestupovou sumu.

Vejsada ale tvrdí, že Bohemians 1905 neměli právo Morávka do Německa prodat a nárokovat si pak peníze z transferu. Práva na hráče podle něj má klub FC Bohemians Praha, kde je právě Vejsada předsedou představenstva a který před čtyřmi lety skončil po svém krachu v konkurzu.

Peníze za Morávka prý měly jednoznačně skončit na účtu zřízeném správcem konkurzní podstaty, protože Bohemians 1905 neměli oprávnění zpeněžovat práva k hráčům zapsaných v konkurzu. "Takže Morávkova smlouva se Schalke je podle nás neplatná. O tom, že něco není v pořádku, svědčí i to, že Schalke po první splátce zmrazilo další splátky a s dalším postupem chce vyčkat až do vyřešení všech soudních sporů v Čechách," řekl dnes Vejsada v rámci tiskové konference.

Podle jeho názoru však Morávkovi samotnému už v Schalke nehrozí problémy jako v srpnu, kdy bundesligový klub málem od přestupu upustil, protože kvůli tahanicím na české půdě dlouho nemohl získat přestupovou kartu hráče od ČMFS, která je nutná pro zaregistrování hráče v zahraničí.

Morávkovu budoucnost v Schalke prý současné spory neohrozí, otázkou ale zůstává, který z českých subjektů se nakonec bude radovat z tučného obnosu. Podle další Vejsadovy teorie je možné, že komplikovaný transfer Morávka nakonec může být kvalifikován jako přestup amatéra úplně zdarma.

"Tím, že svaz nakonec transferkartu vydal, se vystavil velkým problémům. Může to dojít tak daleko, že my jako FC Bohemians Praha budeme požadovat náhradu škody právě po svazu.

Správce konkurzní podstaty přitom představitele svazu několikrát upozorňoval, aby kartu nevydával, dokud on smlouvu nepodepíše," řekl Vejsada, který se tak stále nechce vzdát tučného obnosu z lukrativního přestupu. "Podmínkou správce bylo, aby peníze za přestup šly na zvláštní účet, kde by ležely až do doby, než bude všechno kolem Morávka vyřešeno," uvedl Vejsada.

Morávek však dle jeho názoru není jediným hráčem z líhně Bohemians, kolem kterého se v blízké budoucnosti může strhnout stejný rozruch. Také sedmnáctiletý talentovaný útočník Sparty Praha Václav Kadlec loni v létě prý z Bohemians 1905 na Letnou zamířil i přesto, že byl také zapsaný v konkurzu jako hráč registrovaný u Vejsadových FC Bohemians. "Stále se to opakuje, pan Vejsada nemluví pravdu. Všichni hráči byli řádně na svazu registrováni pod Bohemians 1905," reagoval Přibyl.

Jak spor kolem práv k hráčům ale i mnoha dalším tahanicím mezi "Bohemkami" dopadne, možná napoví příští středa. Oba znesvářené subjekty a také "střížkovští" Bohemians Praha, kteří si před čtyřmi lety od Vejsadova subjektu, který skončil v konkurzu, pronajali jméno a logo, se sejdou na půdě svazu na Strahově u jednoho stolu i se speciálně zřízenou komisí. Ta byla pod vedením místopředsedy ČMFS Jindřicha Rajchla zřízena právě proto, aby promptně ukončila všechny spory kolem "Bohemek".

"Mým přáním je sloučení a mít jednu silnou Bohemku, ale musí se respektovat soudní rozhodnutí. Nedá se dělat, že se nic nestalo," řekl Vejsada. "I my jsme připraveni nabídnout kompromis a udělat možná až překvapivě velké ústupky," přidal se Josef Jícha, sportovní ředitel "střížkovských" Bohemians. Vršovičtí klokani podle Přibyla však takovou dohodu reálně nevidí. "Rádi na svaz půjdeme a vyslechneme si všechny názory, pak k tomu zaujmeme stanovisko. Ale naše představy jsou tak rozdílné, že slučování je zřejmě nereálný cíl," prohlásil Přibyl.

Autoři: ,