22. srpna 2016 16:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Vzduchovka nepomůže. Co ale nyní probere ‚přežranou‘ mistrovskou Plzeň?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Roman Pivarník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Pivarník | foto: ČTK

V Plzni padají drsná slova. Kapitán fotbalových mistrů Roman Hubník, obvyklý diplomat, o poločase seřval spoluhráče v kabině a po konci se omlouval fanouškům: „Bylo to od nás mrtvé. Tohle už se nesmí stát.“

Trenér Roman Pivarník chce zjistit, proč se hráči s prominutím neumějí zdravě „nasrat“.

Naštvané vedení klubu s radikálním krokem vyčkává. Možná jen do úterního večera, až mužstvo dokončí svůj boj o Ligu mistrů.

Pokud se nestane malý zázrak a Plzeň v úterý neotočí průběžné a nevlídné skóre 0:2 s bulharským Razgradem (výkop je ve 20.45), musí proběhnout výrazné změny.

Legendární Pepik Hnátek, věčně zakaboněný kouč z filmového Okresního přeboru, by na znuděné hráče vzal vzduchovku. Fotbalový mistr musí vymyslet jiné řešení. Jestli se rychle neprobere z letního spánku, vážně si pokazí pověst.

Dokonce jsou slyšet názory, jestli se náhodou Plzeň nevrací tam, odkud před pár lety povstala, tedy do šedivého průměru.

To si však Viktoria nemůže dovolit. Je příliš hrdá na to, co dokázala. Je vrchovatě ambiciózní a stále sebevědomá, i když v současné sezoně se potýká s bídou. S bídou, která v sobotu vyvrcholila domácím trapasem se statečným Zlínem.

Divíte se snad fanouškům, kteří po porážce 0:2 ztratili trpělivost? V atmosféře mužstva je cosi shnilého, hráči jsou podráždění a na hřišti si agresivně vyčítají chyby. Fotbalový smrad se může čistit dvojím způsobem.

Jednou možností je výměna trenéra, což se však nejeví pravděpodobně, protože v tom případě by kluboví šéfové šli sami proti sobě. Od listopadu 2013, kdy megaúspěšný Pavel Vrba odešel k reprezentaci, se trenér měnil už třikrát. Roman Pivarník je čtvrtým v pořadí. Nejenže rošády lezou do peněz, ale zároveň v nich není žádná kontinuita. Co kouč, to jiný názor a jiný systém.

Pivarník – byť s nehorázným štěstím – splnil prvotní cíl a zajistil pro Plzeň podzim v pohárech. Liga mistrů to nejspíš nebude, Evropská liga je však jistá. V létě se do hráčů pokusil napumpovat moderní styl s vysokým napadáním, jenže v aktuálním plzeňském provedení nefunguje. Vysvětlení? „Šest kluků se vrátilo z mistrovství Evropy v dezolátním stavu, neměli žádnou přípravu, šli do toho z voleje,“ tvrdí kouč.

Chcete jiné vysvětlení? Hlavně zkušenějším borcům se nechce, protože nový herní systém je náročnější na sprinty, pozornost a odříkání.

To naznačuje druhou možnost, jak se dá plzeňská krize řešit: průvanem v kabině. Pokud proběhne, měl by být výrazný. Jak potvrdila úvodní ligová kola, někdejší esa Rajtoral nebo Kolář ztratila zbytky lesku. Ani Hubník, Limberský, Hrošovský nebo Petržela nejsou top. Střelec Ďuriš nestřílí, talentovaný stoper Baránek hoří, Kovařík stínuje, Hořava mlčí.

Chybějí rváči, dravci, srdcaři. Jistě, pořád je možné, že se Plzeň rozjede sama, ale čekat na tu chvíli připomíná nebezpečný hazard.

Takže přijdou noví hráči, ale jací? Měli by být dynamičtí, a hlavně hladoví, což je vlastnost, která nyní Plzni chybí nejvíc.

„Nechceme se unáhlit. Příchozí musí sednout do toho, co chceme hrát,“ naznačil jen kouč Pivarník.

Jenže zkuste 22. srpna hledat hráče do základní sestavy, když přestupní termín brzy končí. ̈Plzeň prostě zaspala a dost možná má poslední šanci, jak se z vážného problému vysekat. Zvládne to?

  • 0Diskuse