Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z fotbalu jsme udělali globální sportovní jedničku, říká Blatter

Sport

  19:00
PRAHA - Sepp Blater vidí od roku 2002 ve fotbale velký posun. Pouze do té doby se světové šampionáty konaly pouze na území Evropy a Ameriky. "V roce 1998, když jsem se stal předsedou, jsem se to rozhodl změnit. Nebylo to lehké prosadit šampionát v Africe," okomentoval své působení ve FIFA Blatter.

Sepp Blatter. foto: ČTK

Na jaře se bude volit nový šéf FIFA, počítáte jako stávající předseda s českým hlasem?
O tom jsme se tady vůbec nebavili, řešili jsme kandidaturu Ivana Haška do výkonného výboru UEFA. Před deseti měsíci jsem oznámil, že jsem připravený kandidovat. Světovému fotbalu sloužím už 37 let. Pokud kongres bude souhlasit s mou vizí, budu kopané sloužit dál.

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI K NÁVŠTĚVĚ ŠÉFA SVĚTOVÉHO FOTBALU V ČESKU ČTĚTE

Ublížila vám osobně volba nadcházejích dvou MS?

V roce1975, kdy jsem se připojil do čela FIFA jako generální sekretář, fotbal nebyl společný, společný měl pouze pravidla. Hrál se v Evropě a Jižní Americe, ale měl se stát univerzální záležitostí. Proto jsme se věnovali dalšímu rozvoji fotbalu, dnes ho najdete ve všech částech světa.

Do roku 2002 bylo mistroství světa hráno pouze v Evropě a Americe. Když jsem se v roce 1998 stal prezidentem, snažil jsem se to změnit. Nebylo lehké prosadit světový šampionát do Afriky, ale nakonec byl úspěšný. Fotbal se nikdy nekonal v arabské zemi, proto bylo rozhodnuto, že se bude konat v Kataru. Toto rozhodnutí je logické vyústění našich snah o rozvoj fotbalu.

Co problémy Kataru jako počasí, infrastruktura či malý zájem o fotbal v zemi? Nebojíte se toho?
Máme jedenáct let na to, abychom si se všemi problémy poradili. Situaci budeme mapovat a sledovat. Katar se dostal na nedávném asijském šampionátu do čtvrtfinále, má profesionální soutěž s evropskými kouči i hráči. Není důvod se něčeho obávat.

Je posuzování kvality projektů jen sekundární?
Pokud nemáte kvalitní projekt, nemáte šanci vstoupit do výběru. Snažíme se být transparentní od začátku procesu... Nakonec je to otázka volitelů, koho si vyberou. Lidé volí nejen hlavou, ale i srdcem. Je tam mnoho aspektů.

Počasí se ale nezmění... 
Podívejte se na klimatické změny. Teď jsme uprostřed zimy a máme jarní počasí.

Jaká bude další strategie v pořádání šampionátů?
Taková otázka mě překvapuje. Nenacházíme se na světovém ekonomickém fóru, zdroje surovin nás nezajímají. Zajímá nás rozvoj fotbalu... Proč bychom potom šli do Afriky?

Jaký máte názor na zavedení videa ve fotbale? 
Na začátku srpna budem mít zasedání pravidlová komise FIFA v Cardiffu. Tato komise je garantem pravidel. Čtyři reprezentanti ostrovní fotbalu, čtyři zástupci FIFA a ke změně je třeba potřeba 6 hlasů.

Pokud česká strana bude chtít provést experimenty, musí vyžádat souhas komise.

Jak vidíte šance Ivana Haška v kandidatuře do výkonného výboru UEFA?
Nemohu do toho moc mluvit. Mohu si dovolit jen říct, že můj přítel Ivan Hašek je vhodný kandidát. To samé bych řekl i v jiné zemi.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat