Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z fotbalu jsme udělali globální sportovní jedničku, říká Blatter

Sport

  19:00
PRAHA - Sepp Blater vidí od roku 2002 ve fotbale velký posun. Pouze do té doby se světové šampionáty konaly pouze na území Evropy a Ameriky. "V roce 1998, když jsem se stal předsedou, jsem se to rozhodl změnit. Nebylo to lehké prosadit šampionát v Africe," okomentoval své působení ve FIFA Blatter.

Sepp Blatter. foto: ČTK

Na jaře se bude volit nový šéf FIFA, počítáte jako stávající předseda s českým hlasem?
O tom jsme se tady vůbec nebavili, řešili jsme kandidaturu Ivana Haška do výkonného výboru UEFA. Před deseti měsíci jsem oznámil, že jsem připravený kandidovat. Světovému fotbalu sloužím už 37 let. Pokud kongres bude souhlasit s mou vizí, budu kopané sloužit dál.

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI K NÁVŠTĚVĚ ŠÉFA SVĚTOVÉHO FOTBALU V ČESKU ČTĚTE

Ublížila vám osobně volba nadcházejích dvou MS?

V roce1975, kdy jsem se připojil do čela FIFA jako generální sekretář, fotbal nebyl společný, společný měl pouze pravidla. Hrál se v Evropě a Jižní Americe, ale měl se stát univerzální záležitostí. Proto jsme se věnovali dalšímu rozvoji fotbalu, dnes ho najdete ve všech částech světa.

Do roku 2002 bylo mistroství světa hráno pouze v Evropě a Americe. Když jsem se v roce 1998 stal prezidentem, snažil jsem se to změnit. Nebylo lehké prosadit světový šampionát do Afriky, ale nakonec byl úspěšný. Fotbal se nikdy nekonal v arabské zemi, proto bylo rozhodnuto, že se bude konat v Kataru. Toto rozhodnutí je logické vyústění našich snah o rozvoj fotbalu.

Co problémy Kataru jako počasí, infrastruktura či malý zájem o fotbal v zemi? Nebojíte se toho?
Máme jedenáct let na to, abychom si se všemi problémy poradili. Situaci budeme mapovat a sledovat. Katar se dostal na nedávném asijském šampionátu do čtvrtfinále, má profesionální soutěž s evropskými kouči i hráči. Není důvod se něčeho obávat.

Je posuzování kvality projektů jen sekundární?
Pokud nemáte kvalitní projekt, nemáte šanci vstoupit do výběru. Snažíme se být transparentní od začátku procesu... Nakonec je to otázka volitelů, koho si vyberou. Lidé volí nejen hlavou, ale i srdcem. Je tam mnoho aspektů.

Počasí se ale nezmění... 
Podívejte se na klimatické změny. Teď jsme uprostřed zimy a máme jarní počasí.

Jaká bude další strategie v pořádání šampionátů?
Taková otázka mě překvapuje. Nenacházíme se na světovém ekonomickém fóru, zdroje surovin nás nezajímají. Zajímá nás rozvoj fotbalu... Proč bychom potom šli do Afriky?

Jaký máte názor na zavedení videa ve fotbale? 
Na začátku srpna budem mít zasedání pravidlová komise FIFA v Cardiffu. Tato komise je garantem pravidel. Čtyři reprezentanti ostrovní fotbalu, čtyři zástupci FIFA a ke změně je třeba potřeba 6 hlasů.

Pokud česká strana bude chtít provést experimenty, musí vyžádat souhas komise.

Jak vidíte šance Ivana Haška v kandidatuře do výkonného výboru UEFA?
Nemohu do toho moc mluvit. Mohu si dovolit jen říct, že můj přítel Ivan Hašek je vhodný kandidát. To samé bych řekl i v jiné zemi.

Autor:

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...