Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Francie do Slavie. Takový je život, říká Lička a těší se na ligu

Sport

  11:00
PRAHA - Jednatřicetiletý zkušený fotbalista Mario Lička nakonec posílil pražskou Slavii. Naposledy působil ve francouzském Brestu, kde byl ale od července bez smlouvy. Pár nabídek odmítl a některé mu naopak nevyšly. A tak podepsal smlouvu do konce června 2015 v Edenu.

Nová posila fotbalistů Slavie Mario Lička foto: ČTK

Proč Slavia?
Z českých klubů se ozvala jako první. Navíc jsem věděl, že přijde trenér Miroslav Koubek, se kterým mám dobré zkušenosti z Ostravy. Proto jsem se rozhodl pro Slavii.

V čem byla osoba trenéra Koubka tak důležitá?
Znám ho z Ostravy, rok jsem tam s ním působil. Byla to vydařená sezona, ve které jsme hráli o mistrovský titul. Je to trenér, který má rád herní disciplínu a je takticky vyspělý. To je základ úspěchu.

Návrat do Ostravy ve hře nebyl?
Byl, Baník se ozval také. A děkuju, že mi nabídku dal. Ale z určitých důvodů - a to rozmýšlení nebylo jednoduché - jsem se nakonec rozhodl pro Slavii.

Z jakých důvodů?
Při rozhodování musíte zvážit mnoho důvodů - sportovní i osobní. A pro Slavii u mě rozhodly právě ty osobní a rodinné.

Asi víte, že Slavia neprožívá dobré období. Sledoval jste ji?
Vím, že o těch několika hrozivých výsledcích se v Česku hodně mluvilo. Ale na vlastní oči jsem Slavii neviděl, takže nemůžu porovnávat.

Co jste dělal od července, kdy jste byl bez smlouvy?
Trénoval jsem individuálně, párkrát jsem trénoval i s některými týmy ve Francii a čekal jsem na nabídku.

V Brestu jste pokračovat nemohl?
Klub spadl do druhé ligy. A z finančních důvodů neprodloužil smlouvu těm, kterým skončila. Naopak se ještě některých hráčů zbavoval. Navíc ve Francii nesmíte podepisovat nové hráče, pokud na ně peníze opravdu nemáte.

Jak jste na tom? Kdy můžete nastoupit?
Po fyzické stránce jsem připravený. Chybí herní praxe... Přeci jen jsem poslední zápas odehrál na konci května. Ale snad to brzy doženu.

Fotbalista Paris St. Germain David Beckham (vlevo) a Mario Lička z Brestu

Je reálné, že nastoupíte už v neděli proti Jablonci?
Doufám, že se stihnou vyřídit potřebné papíry a když trenér bude chtít, tak se mnou bude moci na Jablonec počítat.

Podle počtu gólů má Slavia druhý nejhorší útok v lize. Fanoušci budou čekat zlepšení ofenzivy i od vás. Jste na to připravený?
Přišel jsem, abych pomohl týmu a byl posilou. Mám zkušenosti a snad i nějakou kvalitu. Navíc věřím, že ve Slavii jsou šikovní fotbalisté. I s příchodem trenéra Koubka, který určitě udělá několik změn, se to postupně bude zlepšovat.

Asi vás čeká velký rozdíl - z francouzské ligy zpátky do Česka. Ještě v květnu jste hrál proti Davidu Beckhamovi a teď...
Takový je život. Pro mě je lepší hrát první českou ligu než druhou francouzskou. Česká liga má svou kvalitu. Těším se. Co si pamatuju, tak týmy jako Plzeň, Sparta, Olomouc nebo Jablonec mají svou kvalitu. A věřím, že potenciál má i Slavia.

Mimochodem, jaké bylo zažít loučení Davida Beckhama?
Byl to velký zážitek. Stadion Parc des Princes byl vyprodaný, skoro padesát tisíc diváků. Všichni věděli, že je to Beckhamův poslední zápas. Na tenhle zápas člověk nezapomene.

Autor: