Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za evropským fotbalem během Vánoc? To jde jenom v Anglii

Sport

  6:04
Praha - Na stole voní cukroví, v televizi běží pohádky, nikdo se nikam nežene. Jak do vánoční pohody zapadá celodenní fotbalový program? Ve většině zemí nijak. Ale k Anglii fotbal o svátcích patří, hraje se Premier League i nižší soutěže. Proč vlastně?

Leicester - Everton. foto: ČTK/APReuters

Pokud budeme chtít zapomenout na romantické příběhy a vezmeme v potaz jen suchou realitu, je třeba na rovinu říct: jde o peníze.

V Anglii se pravidelně hraje 26. prosince, tedy v den, kterému angličané říkají Boxing Day. Všechny ostatní evropské top ligy mají v té době pauzu, takže Premier League je najednou bez konkurentů. Pozornost fotbalového světa se soustředí jen na ni, takže stoupá sledovanost, což přináší velké peníze z vysílacích práv a reklamy.

Ale Vánoce jsou přece i svátky dobra a krásných příběhů, tak zkusme uvěřit, že kromě tučných zisků se v Anglii hraje i z jiného důvodu. Vysvětlení před lety nabídl v dokumentu televize CNN Ernie Williams, bývalý britský voják, který prožil první světovou válku.

O Vánocích v roce 1914 bojoval se svou jednotkou poblíž belgického Wulverghemu, ale sváteční čas na chvíli válčení zastavil - obě strany se dohodly na krátkém míru. Málokdo však čekal, že by se během něj mohly utkat v přátelském duchu a na docela jiném „hřišti“ než dosud.

„Najednou někdo přinesl míč. Myslím, že to byl někdo z Němců,“ vzpomínal Williams. „Vyrobili jsme nějaké jednoduché branky, na každé straně jeden kluk chytal a všichni ostatní se hnali za balonem. Mohlo nás být celkem klidně kolem dvou stovek.“

Místo zbraní se střílelo nohama, fotbal přispěl k chvilkovému usmíření. A nikdo neměl chuť se soupeři za válečná příkoří mstít.

„Nebyla cítit žádná zášť,“ líčil Williams. „Nehráli jsme na góly, v takovém počtu to ani nešlo. Neměli jsme rozhodčího a museli jsme kopat v botách, v kterých jsme předtím a potom bojovali. Ale všichni jsme si to užívali.“

Když se před dvěma lety slavilo výročí sta let od vánočního míru, Anglická fotbalová asociace dokonce uspořádala zápas mezi britskými a německými vojáky. I proto mnozí fanoušci „válečné“ utkání považují za začátek tradice. Ale jiní namítají, že všechno odstartovalo už mnohem dřív.

Konkrétně 26. prosince 1860, kdy se spolu utkaly dva nejstarší kluby světa: Sheffield FC a Hallam FC. Údajně na počest tohoto utkání se hrálo ve stejný den i v sezoně 1888/89, v historicky prvním ročníku anglické ligy.

V následujících letech se ale tradice nedržela, pravidelně se o svátcích začalo skutečně hrát až po první světové válce.

Ať už vznikl jakkoli, k Anglii fotbalový Boxing Day patří. Stejně neodmyslitelně, jako krocan ke slavnostnímu obědu o den dřív.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...