18. prosince 2008 10:36 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Zábava až od semifinále

Strůjci výhry Manchesteru United nad Celticem - Berbatov (vlevo) a Rooney. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strůjci výhry Manchesteru United nad Celticem - Berbatov (vlevo) a Rooney. | foto: ČTK

PRAHA Existuje-li prestižní klubová soutěž, která se krčí na okraji mediálního zájmu a je celá "postavená na hlavu", je to bezesporu fotbalové mistrovství světa klubů. Turnaj pořádaný asociací FIFA za účelem konfrontace nejlepších klubů ze šesti kontinentů se potýká s několika logickými problémy a tuzemská média se o něj každoročně začínají zajímat až v semifinále, kdy do hry vstupuje vítěz evropské Ligy mistrů.

Právě dnes se v Japonsku utká Manchester United o postup do finále s týmem Gamba Ósaka, vítězem asijské Ligy mistrů.

Vinou podivného výběru účastníků se však soutěži pravidelně stává, že nenabízí mnoho atraktivních zápasů a tím se připravuje o větší sledovanost. Proč? Hlavním problémem je pravidlo, které umožňuje nejlepšímu ligovému týmu pořadatelské země hrát kvalifikaci s vítězem oceánské Ligy mistrů. Příkladem je absolutně nepochopitelné objevení týmu Adelaide United v právě probíhajícím ročníku.  

Australský tým nevyhrál oceánskou Ligu mistrů a není ani mistrem ligy pořadatelské země. Je tedy vítězem asijské Ligy mistrů, kam byla Austrálie v roce 2006 zahrnuta? Ne. FIFA nechtěla mít na turnaji dva asijské týmy, a tak podle zvláštního klíče přibrala Adelaide. V minulosti tak mohly hrát finále třeba dva brazilské týmy ze stejného města. K napravení by přitom stačilo pouze zrušení zvláštního pravidla a přemístění šampionátu do jedné z angažovaných zemí.

Ferguson chce uspět
O zábavu se proto většinou musí starat evropské velkokluby, které už pravidelně ve finále potkávají vítěze Poháru osvoboditelů, jihoamerické obdoby Ligy mistrů. A letos tomu pravděpodobně nebude jinak. Pokud Manchester United porazí Ósaku, setká se s ekvádorským mistrem LDU Quito. Před "Rudými ďábly" tak leží nelehký úkol. Stát se prvním anglickým týmem, který na mistrovství světa klubů uspěje. 

"Chceme vyhrát, abychom si mohli za pár let říci, že tohle byl ten rok, kdy jsme se stali světovými šampiony," naznačil motivaci trenér United Alex Ferguson, který se obává únavy hráčů při vánočním vytížení v Premier League. "To by mohlo být naší nevýhodou. Tak to ale bývá, když je klub úspěšný."

Michal Hořejší, Lidové noviny

On-line reportáž | HOKEJ

Kanada - Finsko
1 : 3
Konec utkání.
59:35
Anttila útočil na hattrick, přejel červenou čáru tak, aby nebyl icing, ale minul prázdnou branku o kousek!
59:30
Hra je opět před Lankinenem, Kanaďané však těžko hledají cestu ke střelbě.

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.