Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začíná bundesliga: Češi by sestavili tým

Sport

  9:30
PRAHA - V Česku se první fotbalová liga rozjede až za měsíc, pro nedočkavce startuje solidní náhrada už dnes. Žádná jiná ze špičkových soutěží není tolik česká jako německá bundesliga. Na startu její jarní části stojí totiž také 13 českých hráčů.

Tomáš Pekhart (vlevo) v dresu Norimberku foto: Reuters

Jejich zastoupení během zimní přestávky opět posílilo – v uplynulých pěti letech nebylo nikdy silnější. Kdyby Kaiserslautern na poslední chvíli neopustil Jiří Bílek, mohlo být výsledné číslo ještě vyšší…

13 českých hráčů v německé lize

Současný stav: Jaroslav Drobný, David Jarolím, Miroslav Štěpánek (všichni Hamburk), Roman Hubník (Hertha Berlín), Michal Kadlec (Leverkusen), Jan Morávek (Ausburg), Tomáš Pekhart, Adam Hloušek (oba Norimberk), Zdeněk Pospěch (Mohuč), Pavel Krmaš (Freiburg), Petr Jiráček, Jan Polák (oba Wolfsburg), Jan Šimůnek (Kaiserslautern)

Počet českých hráčů v bundeslize vminulých letech: 2010 - 11, 2009 - 12, 2008 - 7, 2007 - 12, 2006 - 11 (pozn.: vždy stav na začátku sezony)

Český fotbal si udržuje v zemi, která má nejnavštěvovanější fotbalovou soutěž v Evropě, solidní pověst. Z enkláv cizinců zahlédnete na bundesligových trávnících častěji pouze Brazilce, česká stopa je druhá nejvýraznější.

"Zase to není tak špatné, když je nás tady tolik," podotýká obránce Michal Kadlec, který v Leverkusenu působí už přes tři roky. "Určitě by to ale mohlo být ještě lepší. V současné situaci se nedá říct, že by byl někdo z nás za nějakou obrovskou hvězdu. Snad to brzy přijde," domnívá se záložník Jan Morávek, který jaro stráví na hostování v Augsburgu.

Ze špičkových fotbalových zemí se českým hráčům daří nejvíc právě v Německu. Nepomáhá jen geografická blízkost. "Vyhovuje nám víc tvrdost a zarputilost, na kterou se tady hodně sází. Je to vlastně podobné jako v české lize, jen všechno v daleko větší kvalitě," dovolil si Morávek srovnání.

O pozornost si v následujících měsících bude určitě chtít říct Petr Jiráček po přestupu do Wolfsburgu. Pětadvacetiletý záložník má velký podíl na dvou největších loňských úspěších českého fotbalu: pomohl Plzni dostat se do Ligy mistrů a reprezentaci na Euro.

České ruce na poháru nehrozí

Teď bude mít za úkol pozvednout klub vedený autoritativním trenérem Felixem Magathem z bohatého města, kde sídlí automobilka Volkswagen. Je co napravovat. Po podzimu jsou "Vlci" na 12. místě blíž k sestupovým pozicím než pohárovým výšinám. Snad zítřejší premiéra vyjde lépe než generálka, v níž Wolfsburg podlehl Magdeburgu ze čtvrté ligy 0:1.

Před Jiráčkovou premiérou jsou znát velká očekávání a bookmakeři vypisují dokonce zvláštní kurzy. Je možné si tipnout, jestli český reprezentant zítra proti Kolínu nad Rýnem zaznamená hattrick.

Jan Morávek Schalke opustil. V Evropské lize si proti Plzni nezahraje.

Na mistrovský pohár ale nikdo z českých hráčů na konci sezony pravděpodobně ruku nepoloží. Nejblíž se k němu nachází Michal Kadlec s Leverkusenem, vedoucí Bayern Mnichov mu ale uniká o jedenáct bodů, což vypadá jako těžko vymazatelná mezera.

Z českých hráčů v bundeslize by se nicméně dal sestavit celý tým. V brance s Jaroslavem Drobným z Hamburku, v obraně by kromě Kadlece nastoupil další reprezentant Zdeněk Pospěch, solidně by působila i záložní řada s Jiráčkem či Davidem Jarolímem a v útoku by se staral o střílení gólů Tomáš Pekhart, který se uchytil v Norimberku. Jakou by měl takový výběr sílu? "Proti Bayernu bychom moc úspěchů nepobrali, ale uprostřed tabulky bychom se mohli pohybovat," odhadl Morávek.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat