16. června 2018 12:18 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Začínal jako blogger, teď trénuje Argentinu s Messim

Argentinský reprezentant Lionel Messi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Argentinský reprezentant Lionel Messi. | foto: Twitter Forbes

MOSKVA V dětství se zamiloval do hry španělského fotbalisty Pepa Guardioly a založil blog Paradigma Guardiola, ve kterém rozebíral jeho hru. Argentinec Matias Manna tomu propadl ještě víc, když se z jeho idolu stal úspěšný trenér. Třináct let po založení blogu je Manna sám asistentem trenéra Jorgeho Sampaoliho u argentinské reprezentace a pomáhá připravovat hvězdy v čele s Lionelem Messim na zápasy mistrovství světa v Rusku.

Dnes čtyřiatřicetiletý Manna byl v roce 2005 ve fotbalovém prostředí zcela neznámý. Studoval komunikaci na univerzitu v Rosariu a sledoval fotbal jen v televizi. Pak se rozhodl založit blog o svém obdivu ke hře Guardioly, ve které viděl moderní trend.

„Už jako hráč představoval herní filozofii, která se vymykala aktuálnímu trendu. Vždyť tehdy vyhráli mistrovství Evropy Řekové a mistrovství světa Italové, a to s fyzickým fotbalem založeným na obraně,“ vzpomínal v rozhovoru pro ESPN Manna, který začal Guardiolu sledovat poté, co jako dítě dostal jeho barcelonský dres.

Rok předtím, než se Guardiola vrhl na velmi úspěšnou dráhu trenéra Barcelony, Bayernu Mnichov a Manchesteru City, se s Mannou setkal při své návštěvě Buenos Aires a byl ohromen jeho analýzou vlastní hry. Manna mu navíc předal biografii svého dalšího velkého vzoru Marcela Bielsy.

Guardiola se následně setkal s Bielsou a pár měsíců nato už byl Manna analytikem chilské reprezentace a spolupracoval právě s Bielsou. Tehdy přispěl k postupu na mistrovství světa 2010. Posléze ho do svého týmu přibral i Bielsův nástupce Jorge Sampaoli, se kterým vyhrál s Chile Copa America 2015, následoval ho i do Sevilly a nyní spolupracují u národního týmu Argentiny. Manna má na starosti taktickou analýzu hry.

Při vysvětlování taktiky hráčům využívá vlastní počítačový program, který připomíná hru FIFA. „Hráči většinou po osmi minutách ztrácejí koncentraci. Ale když je posadíte před počítač a necháte je hrát, tak si získáte jejich pozornost,“ vysvětlil.

„Mým mottem je, že když existuje deset náboženství a ty věříš jen jednomu, tak přicházíš o to, co nabízí zbylých devět. Neustále se snažím hledat nová řešení. A mixuji bielsismus s guardiolismem,“ usmívá se Manna, který si svou cílevědomostí splnil sny.

I když jeden mu ještě zbývá. A to pracovat přímo pro svůj vzor Guardiolu. V roce 2016 už sice od něj dostal nabídku na práci v Manchesteru City, ale ještě se rozhodl počkat.

ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.