Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zadlužená Slavia je v krizi, její hráči ale zdarma odletí za sluncem

Sport

  8:30
PRAHA - Valí se na ně problémy ze všech stran, v únoru přesto poletí za sluncem. Fotbalisté Slavie o soustředění na Kanárských ostrovech nepřijdou ani v časech, kdy jejich klub omezují výrazné dluhy.

Slavia - Žižkov (zleva: Jakub Hora, Josef Kaufman, Jaroslav Černý, Milan Černý, Lukáš Jarolím) foto: ČTK

Mimo vymrzlé Česko vyrazí až na tři výjimky všichni účastníci fotbalové ligy. Kdyby Slavia spoléhala jen na vlastní zdroje, zřejmě by také zůstala doma. Nakonec pořídí týdenní soustředění nejlevněji ze všech. Její celkové náklady se rovnají nule. Kompletně je pokryje jeden ze slávistických sponzorů – cestovní kancelář Canaria Travel. "Máme to plně hrazené. Dohodnuté to bylo už na začátku sezony," potvrdil mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.

ZAHRANIČNÍ SOUSTŘEDĚNÍ KLUBŮ Z ČESKÉ LIGY

Kdo vyrazí do zahraničí:
Sparta - zatím neurčeno
Příbram - Kypr
Liberec - Kypr
Teplice - Kypr
Jablonec - Kypr
Plzeň - Kypr
Slovácko - Turecko
Mladá Boleslav - Turecko
Olomouc - Turecko
Ostrava - Chorvatsko
Hradec Králové - Chorvatsko
Slavia - Kanárské ostrovy (Španělsko)
Bohemians 1905 - Slovensko

Kdo zůstane doma:
Brno
České Budějovice
Ústí nad Labem

Šetřit při přípravném období se přes napjaté rozpočty odváží málokdo. Po kondiční části přípravy potřebují hráči kvalitní hřiště, která v Česku přikryje sníh. Jenže v Brně si odpustili výlet za teplem dobrovolně. Dalo by se říct, že za trest. "Nezasloužíme si to. Ekonomické motivy jsou v tomto ohledu až na druhém místě. Hlavně to vypovídá o zklamání z našich podzimních výkonů v lize," řekl Karel Večeřa, kouč až předposledního týmu soutěže.

Večeřa věří, že vyhlídky jeho týmu na záchranu pobyt v českých podmínkách výrazně nepoškodí. "Nikdy nevíte, jak může vypadat počasí v půlce února. Loni byla zima tvrdá, dva roky zpátky zase mírná, a kdo zůstal doma, byl na tom prakticky stejně."

Úsporná varianta? Chorvatsko
Ještě skromnější plán vypracovali v posledním Ústí nad Labem. Nováček, který v lize hospodaří s nejskromnějším rozpočtem, vyrazí o 20 kilometrů dál než do Teplic, kde hraje své domácí zápasy. Stejně jako v létě stráví svoje soustředění v Roudnici nad Labem.

Náklady na týdenní pobyt na Kypru či v Turecku, kam české týmy vyrážejí nejčastěji, vycházejí zhruba na 1,5 milionu korun. Hned dva kluby si v zahraničí vybraly úspornější variantu. Ostrava a Hradec Králové zamíří do Chorvatska. V zemi, kam během léta míří zástupy českých turistů, se dají náklady stlačit.

V porovnání s cestou do Turecka odhaduje mluvčí Baníku Igor Bruzl úsporu na čtyřicet procent. "Naše ambice nejsou nejvyšší, podmínky jsou tomu upraveny i finančně. Bylo i přáním trenéra Marka zůstat s týmem v klimatu s teplotami mezi deseti a patnácti stupni. Jsou to podobné podmínky, jaké nás potom čekají na začátku jarní části."

Dvěma vedoucím týmům ligy zase pomáhá, že v přípravě patří mezi žádané soupeře. Kromě soustředění zvažují také nabídky zúčastnit se přípravných turnajů. Mistrovská Sparta už loni cestovala do Hongkongu, Plzeň zase letos na začátku roku vyrazila do Soči.

Západočeši vnímají, že k nim povedený podzim v lize přitahuje zájem. Na závěr pobytu na Kypru by proto mohli změřit síly se Spartakem nebo CSKA Moskva. Sparta ještě jako jediná neoznámila, kterou destinaci si pro soustředění vybere. "Ve hře je několik variant. Španělsko, kde jsme byli minule, zůstává jednou znich," sdělil mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat