Mistrovství světa ve fotbale začíná, v úvodním zápase domácí Rusko vyzývá Saúdská Arábie.

MS ve fotbale: Rusko vs. Saúdská Arábie 5:0

Sledujte živě

15:53
Vážení čtenáři, vítejte u online reportáže ze zahajovacího ceremoniálu MS ve fotbale. Šampionát se poprvé v historii koná v Rusku a úvodní show hostí největší fotbalový stadion v zemi, Lužniki. Zahájení by mělo vypuknout v 16:00 SEČ.
Moskevský stadion Lužiniki má kapacitu 81 000 diváků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
15:55
Během ceremoniálu by se měl divákům představit britský zpěvák Robbie Williams či domácí operní hvězda Aida Garifullinová. Fotbalisty by měl reprezentovat hvězdný Portugalec Cristiano Ronaldo.
16:02
Přidělení pořadatelství MS právě Rusku provázely kontroverze včetně aféry s úplatky, země navíc čelí mezinárodním sankcím zejména kvůli anexi poloostrova Krym v roce 2014. Šampionátu se proto už dávno před jeho startem začalo přezdívat „Putinův“ podle ruského prezidenta, který jej hodlá využít v rámci své propagandy. Více o kontroverzích okolo fotbalového MS v Rusku čtěte v textu Petry Procházkové. Více zde.
16:13
Stadion Lužniki je připraven.
14.června 2018 v 04:48, příspěvek archivován: 14.června 2018 v 16:13

The 21st #WorldCup kicks off in the magnificent #LuzhnikiStadium only 1⃣6⃣ hours from now... vs #RUSKSA https://t.co/hegfLthCNB

16:14
Během mistrovství světa čeká na fotbalisty 64 zápasů. Ten úvodní uvidíme cca za 45 minut, kdy domácí Rusko vyzve na úvod skupiny A Saúdskou Arábii. Co se pohledu na žebříček FIFA týče, půjde o nejslabší týmy v zahajovacím utkání MS v historii.
16:17
Kdo za měsíc, přesněji 15. července, zvedne nad hlavu tuto trofej? Obhájci z Německa, favorizovaní Brazilci, či někdo úplně jiný?
14.června 2018 v 16:20, příspěvek archivován: 14.června 2018 v 16:23

Image: The World Cup trophy is ready. https://t.co/2prScplkwc

16:25
Zahajovací ceremoniál vypukl, na ploše je zpěvák Robbie Williams v rudém leopardím obleku, doprovází ho velkolepá taneční show s fotbalovými prvky.
16:34
Ruskou operní zpěvačku Aidu Garifullinovou přinesl na svých křídlech ohromný Pták Ohnivák.
16:36
Zní písně Robbieho Williamse, jenž si nyní na pódium pozval k duetu ve skladbě Angels Aidu Garifullinu.
Slavnostní zahájení a stadion v Lužnikách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
16:38
Tato ruská fanynka na zahájení šampionátu se stala hitem internetu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
16:39
Na plochu přichází legendární brazilský fotbalista Ronaldo v doprovodu ruského chlapce, aby symbolickým kopem na maskota šampionátu vlka Zabivaku zahájil turnaj.
16:41
Zahájení je velkolepé, jak se dalo očekávat. Pořadatelé už pomalu připravují trávník k úvodnímu výkopu, ale Robbie Williams ještě nemizí a k potěše diváků zpívá své mezinárodně známé hity.
Robbie Williams byl hlavní hvězdou zahájení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
16:47
Fotbalový žonglér během slavnostního zahájení.
Fotbalový žonglér na slavnostním zahájení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
16:46
Úvodní sestavy: Rusko: Akinfejev (C) – Mário Fernandes, Kutěpov, Ignaševič, Žirkov – Gazinskij, Zobnin – Samedov, Dzagojev, Golovin – Smolov. Saúdská Arábie: Majúf – Braík, Os. Havsáví (C), Om. Havsáví, Šahrání – Faradž, Utajf – Šahrí, Džasím, Davsárí – Šáhlaví.
16:48
Jako hlavní rozhodčí bude utkání řídit Argentinec Nestor Pitana, asistovat mu budou pánové Emerson De Carvalho (Brazílie) a Juan Pablo Belatti (Argentina).
16:50
Robbie, sekne ti to!
14.června 2018 v 16:43, příspěvek archivován: 14.června 2018 v 16:50

Looking good, Robbie #WorldCup https://t.co/ZBd82tqXap

16:49
I když Rusové rozhodně nepatří mezi favority šampionátu, nadšení a sebevědomí jejich fanouškům nechybí.
Kupředu pravá! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
16:51
Šampionát je za přítomnosti ruského prezidenta Vladimira Putina oficiálně zahájen. Při ohlášení prezidentova jména začal celý stadion bouřit.
16:55
Po Vladimiru Putinovi hovoří šéf světové fotbalové federace FIFA Gianni Infantino. „Po jeden měsíc fotbal dobude Rusko a po Rusku dobude i celý svět. Díky Rusku, díky prezidentu Putinovi,“ řekl před zaplněným stadionem Lužniki italský funkcionář.
16:57
Stadiónem zní hymny: nejprve ta Saúdské Arábie, poté Ruska.
Pohled na ruské fotbalisty na zaplněném stadionu v Lužnikách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters