Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Žalobce navrhl tresty, soud fotbalovou kauzu odročil

Karel Kapr a Petr Drobisz u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Kapr a Petr Drobisz u soudu. | foto: ČTK

OLOMOUC Případ fotbalové korupční kauzy mezi celky Sigmy Olomouc a Bohemians Praha dnes olomoucký soudce odročil na polovinu září. Na základě závěrečných řečí se ještě rozhodl doplnit dokazování o další navrhované svědky i promítnutí videozáznamu. Soudce původně dokazování v této úplatkářské aféře ukončil a dal prostor závěrečným řečem. Žalobce navrhl pro všechny aktéry podmíněné tresty, neboť podle něj se mezi kluby skutečně podplácelo. Obhájci naopak žádají zproštění.

V případu je obviněn z podplácení olomoucký brankář Petr Drobisz, který zástupcům Bohemians Praha údajně před dvěma lety předal úplatek 300.000 korun. Peníze měly zajistit výhru Olomouce ve vzájemném ligovém utkání. Tehdejší hráči střížkovského klubu Miroslav Obermajer, David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr jsou obžalováni z přijímání úplatku.

Podle žalobce Petra Matouška stojí proti osamocené výpovědi brankáře Drobisze postoj zbylých tří aktérů. "Podle mého názoru jsou jejich tvrzení s největší pravděpodobností pravdivá. Nejde o mistrovsky sehraný komplot zástupců Bohemians Praha, skutek se skutečně stal," uvedl žalobce.

Podle něj nelze přeceňovat svědectví bývalého sportovního šéfa olomouckých fotbalistů Jiřího Kubíčka, který soudu předal tajnou nahrávku svého rozhovoru s pokladníkem klubu. Na audiozáznamu se mluví o machinaci s penězi, pokladník však tvrdil, že šlo o nacvičený rozhovor. Státní zástupce však poukázal na to, že Kubíčkovo svědectví do mozaiky dokonale zapadá.

Věrohodnost nahrávky dnes zpochybnil svědek Jaromír Dolníček. Uvedl, že se loni v červnu s Kubíčkem potkal. "Řekl mi, že budou litovat. Řekl, že donutil (pokladníka) Laďu Římského, aby je potopil. Sálal z něj pocit naštvání," uvedl před soudem svědek, který je Kubíčkovým známým.

Konfrontace Římského a Kubíčka
Soud poté přistoupil ke konfrontaci obou mužů, kdy si z očí do očí vzájemně vyříkali svou verzi. Kubíček v ní Dolníčkovo svědectví popřel. "Podám na tebe trestní oznámení, doufám, že máš svědky, že jsme se potkali. Já jsem tě nepotkal," řekl svědkovi Kubíček.

Soudu žalobce navrhl, aby všechny aktéry uznal vinnými. Pro Drobisze a Kapra navrhl podmíněný trest v rozsahu šesti až osmi měsíců s dvouletou zkušební dobou. Pro Obermajera a Zoubka navrhl trest o dva měsíce nižší se stejným podmíněným odkladem. Žádá zároveň i peněžité tresty. Drobisz a Kapr by měli podle něj zaplatit 50.000 korun, zbylé aktéry navrhl potrestat částkou 20.000 korun.

Naopak Drobiszův obhájce Petr Konečný tvrdí, že vina olomouckého brankáře nebyla prokázána. "Neexistuje praktický žádný přímý důkaz proti Drobiszovi.

Nejsou otisky prstů z obálky, nejsou peníze, neboť byly poslány přes účet, nejsou SMS," uvedl obhájce. Zpochybnil i Kubíčkovo svědectví s tím, že jde o jeho zášť vůči zástupcům olomouckého klubu. "Důkazy nejsou dostatečné pro to, aby byl pan Drobisz odsouzen, a proto navrhuji zproštění," řekl Konečný.

Také obhájci zástupců Bohemians Praha žádali zproštění, na rozdíl od Konečného však tvrdí, že se skutek stal. Kapr, Obermajer a Zoubek ale podle nich nenaplnili znaky trestného činu. "Obermajer jednal na pokyn zaměstnavatele Kapra s tím, že se věc poté předá policii. Neměl sebemenší důvod mu nevěřit," uvedl Obermajerův obhájce.

Kapr podle svého obhájce nenaplnil objektivní ani subjektivní stránku přijímání úplatku. "Snažil se, aby byl zmařen cíl korupčního jednání, dal všem hráčům pokyn hrát naplno a zdvojnásobil jim i prémie. Všemi laicky dostupnými prostředky se snažil zajistit důkazy," tvrdil obhájce. Stejně jako jeho kolega zastupující Zoubka žádal rovněž zproštění.

Soudce Aleš Vašků po ukončení závěrečných řečí rozhodl, že dokazování ještě doplní. Zváží především návrhy Drobiszova obhájce, který žádal mimo jiné vyslechnout jako svědka ještě primátora Olomouce Martina Novotného. "Je předsedou dozorčí rady, největší funkcionář. Má informace o jednání s panem Kubíčkem. Sám tady chtěl vystoupit," uvedl Konečný. Soudce také zváží puštění videozáznamu zachycujícího Drobiszův pohyb po utkání.

Úplatkářská aféra vypukla poté, co loni v březnu prezident Bohemians Praha Karel Kapr uvedl, že před prvoligovým duelem jeho mužstva v Olomouci (hraným v květnu 2009 s výsledkem 3:0 pro Sigmu) zaplatil domácí klub soupeři 300.000 korun, aby vyhrál a dostal se do Evropské ligy. Peníze prý předal olomoucký brankář Drobisz.

Na verdikt soudu čeká také disciplinární komise fotbalové asociace. Ta na konci června svůj verdikt odložila s tím, že vyčká na rozhodnutí soudu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...