Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zápas o všechno je tu. Sparta musí proti Young Boys bodovat

Sport

  10:34aktualizováno  14:58
BERN (Od našeho zpravodaje) - Jen čtyřikrát v historii se stalo, aby ze základní skupiny Evropské ligy nepostoupil tým, který získal deset bodů. Právě to se teď přitom může přihodit sparťanským fotbalistům. Pokud neuhrají s Young Boys Bern alespoň remízu, v soutěži skončí. Večerní zápas sledujte v podrobné online reportáži.

Zápas 5. kola základních skupin fotbalové Evropské ligy, AC Sparta Praha - SSC Neapol 27. listopadu v Praze. Obránce Sparty Mario Holek (vlevo) a útoč ... foto: ČTK

„Je to paradox. Když jsme si prošli bodové zisky v ostatních skupinách, tak je to trochu jiné. Ale takový je fotbal,“ neřeší zvláštní situaci sparťanský trenér Vítězslav Lavička.

Sparta má deset bodů za dvě výhry proti Slovanu Bratislava, domácí vítězství nad Young Boys Bern a remíze s Neapolí. Postup však stále ještě jistý nemá a ve čtvrtek večer se o něj utká v přímém souboji. Potřebuje alespoň remízu.

Co je?! Sparťanský kouč Vítězslav Lavička gestikuluje u postranní čáry.

V ostatních skupinách už si přitom jaro s předstihem zajistily i týmy s menším bodovým ziskem. Třeba Celtic Glasgow s osmi body nebo Besiktas Istanbul či Feyenoord s devíti body.

Sparta Praha - Young Boys Bern ONLINE

Pokud by Sparta nepostoupila, stala by se raritou. Evropská liga se současným systémem (tedy dvanáct základních skupin po čtyřech týmech) hraje od sezony 2009/2010 a jen čtyřikrát se stalo, aby deset bodů na postup nestačilo.

Záložník Sparty Tiémoko Konaté (vlevo) a Renato Steffen z Young Boys.

Hned třem týmům se to přihodilo v ročníku 2011/2012, a to Birminghamu, Tottenhamu a 

Paris St. Germain, která tehdy měla stejně bodů jako druhý Salcburk, ale horší vzájemné zápasy. O rok později skončili s deseti body také Young Boys Bern, kteří jsou mimochodem nynějším sparťanským soupeřem v zápase o všechno. Měli stejně bodů jako Liverpool a Machačkala a o jejich vyřazení rozhodla minitabulka vytvořená ze vzájemných zápasů. 

„Otloukánek“ Slovan Bratislava

Aby podobná situace mohla nastat, musí být ve skupině otloukánek, se kterým ostatní tři týmy nastřádají body. V letošní „sparťanské“ skupině je takovým mužstvem Slovan Bratislava, jenž má na kontě samé porážky.

Zleva Mamadou Bagayoko a Nicolas Goros ze Slovanu a Tiémoko Konaté ze Sparty.

Víc než deset bodů stačilo na postup vždy. A bude to tak platit i po této sezoně. Také Spartě stačí remíza, která by jí zajistila jedenáctý, postupový bod.

ČTĚTE VÍCE

„No jo, je to trošku divné, že ještě nemáme jistý postup, protože s deseti body se většinou postupuje, ale nedá se nic dělat. Naši soupeři jsou kvalitní a my to ve čtvrtek večer musíme zvládnout!“ burcoval brankář Marek Štěch.

Deset bodů, to je zkrátka většinou záruka úspěchu. Vždyť na umístění mezi dvěma nejlepšími týmy tabulky obvykle stačí menší bodový zisk...

Na postup stačívalo i 7 bodů

„Rekordmany“ jsou v tomto ohledu mužstva, která postoupila se sedmi body. Právě tolik stačilo k umístěná mezi nejlepšími dvěma Neapoli a Anderlechtu v ročníku 2010/2011 a Mariboru v sezoně 2013/2014.

Pro zajímavost, plný počet bodů, tedy osmnáct, uhrály v historii Evropské ligy jen Salcburk, Tottenham (oba 2013/2014), Anderlecht (2011/2012), Petrohrad (2010/2011) a ještě jednou Salcburk (2009/2010).

Autor: