Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zápas roku se blíží: Slováci opouštějí český stín

Sport

  23:00
PRAHA - ČESKO-SLOVENSKÉ ROZHOVORY Dlouhé roky jste našli řadu slovenských reprezentantů v­české lize, jenže to už dnes neplatí. Slováci vyrážejí na lepší adresy bez zastávky v­zemi svého zítřejšího soupeře.

Jan Koller už rozdává rozhovory v Bratislavě. foto: ČTK

Jeden ze stabilních článků obrany Liverpoolu Martin Škrtel, čerstvý mistr Německa z Wolfsburgu Peter Pekarík nebo obletovaný mladík z Neapole Marek Hamšík. Soupiska slovenské reprezentace už dávno nepřipomíná chudý výběr ze slovenské ligy oživené několika legionáři z české nejvyšší soutěže.

Slováci s českou zkušeností

Současní slovenští reprezentanti, kteří si zahráli v české lize:
- Radoslav Zabavník
(dříve Sparta, dnes Groznyj)
- Marek Čech
(dříve Sparta, dnes West Bromwiche Albion)
- Filip Hološko
(dříve Liberec, dnes Besiktas Istanbul).

Počet legionářů z české ligy ve slovenské reprezentaci při vzájemných zápasech s­Českem za posledních 10­let:
duben 2009 – žádný
listopad 2007 – 2
září 2006 – 3
srpen 2002 – 5

To je možná hlavní důvod, proč jsou Slováci před finišem kvalifikace mistrovství světa ve výrazné výhodě před zítřejším "federálním derby". Se sedmibodovým náskokem v čele tabulky před Českem.

Dobrou reklamu udělal Škrtel
Právě výrazné přestupy nastartovaly slovenské sebevědomí, které se od rozdělení společného státu krčilo ve stínu českých úspěchů. Ani dříve ceněné angažmá v české lize už nemá takovou váhu.

"Pokud nehrajete ve Spartě nebo Slavii, je to na slovenskou reprezentaci momentálně málo," konstatuje obránce Matej Krajčík. Ve slovenské nominaci také nikdo z české ligy nefiguruje. "Dřív to byla pro Slováky mnohem zajímavější soutěž. Jako takový mezistupeň. Dnes slovenští hráči, kteří by mohli pokračovat dál do zahraničí, z české ligy zmizeli. Zbývá snad jen Zeher z Baníku," řekl LN také agent Juraj Vengloš.

A tak se mimo reprezentační kádr ocitl třeba i Krajčík. Osvědčená tvář mistrovské Slavie si za slovenskou reprezentaci zahrála naposledy v únoru. "Potřebuju se dostat do bývalé formy a prosadit se v klubu. Na mojí straně obrany hraje Pekarík z Wolfsburgu, který je mnohem mladší," vysvětluje si pauzu Krajčík.

ROZHOVOR S ČESKÝM KANONÝREM

Ano, konkurence v kádru trenéra Weisse výrazně vzrostla. Najdete v ní zástupce anglické, německé, italské i francouzské ligy. Před pár lety ještě nemožná věc.

Může za to několik výrazných přestupů, které se slovenským hráčům povedly. Z jejich výčtu vyčnívá příchod stopera Martina Škrtela do Liverpoolu na začátku loňského roku. Poprvé od začátku devadesátých let získal slovenský fotbal zástupce v­ klubu z evropské extratřídy, který za něj zaplatil přes 200 milionů korun. Navíc se Škrtel hned uchytil v nabité sestavě anglického týmu. "To udělalo dobrou reklamu ostatním," připomíná Vengloš.

Teď už se podle něj čeká, jestli dobře rozjetá kvalifikace pro Slovensko také úspěšně skončí. Účastí na šampionátu by cena slovenských reprezentantů poskočila opět výrazně vzhůru. "Znamenalo by to další velkou injekci," podotýká Vengloš.

Možná se změní i pohled české strany na slovenskou ligu. "Dnes český hráč raději půjde do horšího klubu doma, než by se vydal na Slovensko," míní Krajčík. Liga země účastníků mistrovství světa by se tím ale mohla stát pro české hráče přitažlivější.

Moudřejší budeme po sobotě...

ČESKO-SLOVENSKÝ ROZHOVOR

SLOVÁK V ČESKU Matej Krajčík: Slováci jdou radši rovnou na Západ

Před dvanácti lety opustil rodnou zemi a až na půlroční zkušenost v italské Reggině se usídlil trvale v Česku. Obránce Slavie Matej Krajčík (31) proto zná český fotbal možná nejlépe ze všech slovenských fotbalistů.

Jistě máte informace z první ruky. Rostou na Slovensku před zápasem s Českem obavy?
Pořád tam převládá sebevědomí. Četl jsem vyjádření hráčů, kteří přijeli na sraz a věří si. Návratu Rosického a Kollera nepřikládají velkou pozornost. Uvidí se ale až v sobotu.

Ve slovenské reprezentaci není žádný hráč z české ligy, to v minulosti nebývalo zvykem. Vypovídá to o­ něčem?
Hráči se dostali někam dál, jsou v zahraničních klubech, hrají špičkové soutěže a nastupují v nich pravidelně. Od loňského roku se to projevuje ve výsledcích reprezentace. Až na dva hráče ze slovenské ligy jsou tam jen samí zahraniční borci. Změnilo se to, že Slováci odcházejí rovnou na Západ, a ne do české ligy.

Drží slovenští hráči působící v ­Česku pohromadě?
Ani bych neřekl. Jsme docela roztroušení. Někdy je problém se domluvit na společnou večeři i­v­jednom klubu. Od chvíle, kdy odešel ze Slavie Dušan (Švento), tak se s žádným slovenským hráčem pravidelně nevidím.

Prakticky celou kariéru jste strávil v českých klubech. Co vám to přineslo?
Na to se mě lidi často ptají a já nevím, co jim říct. Na Slovensku jsem hrál nejvýš třetí ligu a výš se nedostal. Těžko se mi to srovnává.

Uvažoval jste, že byste změnil občanství?
K tomu jsem nikdy neměl důvod. Teď, když jsme všichni euroobčani, už vůbec ne.

ČECH NA SLOVENSKU Pavel Hapal: Atmosféra se tady dost změnila

Po odchodu Dušana Uhrina ze Slovanu Bratislava je trenér Žiliny Pavel Hapal (40) posledním českým koučem ve slovenské lize. V kabině ho sice před sobotní bitvou nikdo nepošťuchuje, přesto přiznává: "Po vítězství Slováků na Letné se tady atmosféra dost změnila. Celé Slovensko teď čeká, že nás zase porazí."

Cítíte, že si proti českému týmu věří víc?
To si věřili i před třemi lety, kdy jsme je v Bratislavě porazili. Teď mají ale k úspěchu mnohem blíž. Kvalifikaci mají dobře rozjetou a všichni čekají, že už postoupí.

Mluví se už na Slovensku o mistrovství světa?
Trenér Vlado Weiss tyhle debaty nerad poslouchá. Ale fanoušci to hodně rozebírají. Všichni by si postup přáli, protože Slovensko nikdy na velkém šampionátu nehrálo.

Jaké to je pro Čecha pohybovat se teď ve slovenské kabině?
Máme tady klid a pohodu, nikdo se tady k zápasu zatím nevyjadřuje. Na druhou stranu je v týmu hodně cizinců, takže Slováků tady není taková převaha. Tak asi proto.

Mají Slováci strach z Kollera a Rosického?
Nemají. Spíš respekt. Oba totiž respekt budí. Ale musí nastoupit.

Naopak už před týdnem bylo jasné, že nenastoupí Pavel Nedvěd. Ulevilo se Slovákům?
Tohle je tolik netrápilo. Všichni věděli, že v Juventusu skončil, a pokračování jeho kariéry nebylo pravděpodobné. Nepočítali s ním.

A jaký ohlas na Slovensku vzbudilo české vítězství v přípravě nad Belgií?
Rozebírali to, ale nepřeceňovali to. Četl jsem tady komentáře, že Belgie nepodala takový výkon, aby nás prověřila. Ale spíš se věnovali sami sobě, protože hráli na Islandu.

A uhráli tam jen remízu 1:1. Kdo je na tom aktuálně lépe?
Byly to jen přátelské zápasy. Spíš mám v paměti jarní utkání v Praze. Prohráli jsme, ale nehráli jsme špatně. Proto si myslím, že jsme lepším týmem.

Slováci vždy bývali přemotivovaní. Bude se to opakovat?
Stát se může cokoliv, ale zrovna Weiss je trenér, který tohle dokáže ukočírovat. Budou vyhecovaní, ale aby to mělo na jejich výkon negativní dopad, na to bych nespoléhal.

A může český tým vyhrát?
Jsem přesvědčený, že ano. Ale to samé bych řekl i o Slovácích.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat