Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zase mu připomínají hajlování. Nejsem fašista, brání se Di Canio

Sport

  16:20
PRAHA - Minulost ho pronásleduje všude. Pokaždé, když změní zaměstnavatele, události se opakují. Toho se už někdejší slavný fotbalista Paolo Di Canio asi nikdy nezbaví. V neděli byl čtyřiačtyřicetiletý Ital jmenován trenérem Sunderlandu a nejen britští novináři mu hned připomínají, že se dřív otevřeně hlásil k fašismu a své góly několikrát oslavoval hajlováním.

Bývalý slavný italský fotbalista a nyní trenér Paolo Di Canio foto: Reuters

Di Canio jako trenér

Zápasy: 95

Výhry: 54

Remízy: 18

Porážky: 23

Úspěšnost: 57%

I největším odpůrcům Di Cania bylo brzy jasné, že se nejedná o nějaký aprílový žert. Den poté, co byl někdejší kanonýr zvolen koučem prvoligového anglického týmu, odstoupil na protest z funkce místopředsedy bývalý britský ministr zahraničí David Miliband. Nelíbí se mu Di Caniovo politické přesvědčení. "Zasáhlo mě, co se děje. Ale já se o politiku nezajímám a netíhnu k žádné politické straně nebo ideologii. Nejsem rasista ani fašista. Respektuji každého člověka a miluju fotbal. Fotbal a rodina jsou pro mě dvě nejdůležitější věci v životě," brání se bývalý hráč Lazia, Neapole, Juventusu nebo AC Milán.

Už v předchozím angažmá měl kvůli svým gestům z dob aktivní hráčské kariéry problémy. Trénoval třetiligový anglický klub Swindon, který po angažování kontroverzního Itala přišel o jednoho z hlavních sponzorů. Di Canio přitom klubu pomohl a z vlastní kapsy uhradil dlužené výplaty hráčům. Teď je před ním nová výzva, ale i Sunderland se nachází pod podobným tlakem zvenčí jako předtím Swindon. "Jsme zklamaní, že se to mění v politický cirkus," zlobí se výkonná ředitelka klubu Margaret Byrneová.

"Jsem čestný, upřímný a zásadový člověk"

V roce 2005 dostal Di Canio pokutu sedm tisíc dolarů a jednozápasový trest za to, že už potřetí v roce zdravil diváky zdviženou pravicí. Gesto navíc hrdě ukázal do televizních ve sledováném římském derby Lazia s AS. "Nejsem rasista, ale fašista. Vzdávám tak hold svým lidem, svým kolegům," měl se tehdy ohradit římský rodák. navíc otevřeně obdivoval italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho. "Byl to nepochopený muž," pravil o něm Di Canio, jenž má pověst vášnivého, výstředního, arogantního i charismatického muže.

Bývalý slavný italský fotbalista a nyní trenér Sunderlandu Paolo Di Canio

Bývalý slavný italský fotbalista a nyní trenér Sunderlandu Paolo Di Canio

Za svá gesta už se už v minulosti omluvil a mírní výroky, které dříve prohlásil. "Moje slova byla tehdy překroucena, vyjmuta z dlouhého rozhovoru a použita tak, aby vyzněla negativně a ublížila. Jsem čestný, upřímný a zásadový člověk. Už mě nebaví, že se musím neustále ospravedlňovat lidem, kteří o mně nic nevědí. Pokaždé, když měním klub, se to opakuje. Proto znovu říkám, že nejsem člověkem, za kterého mě spousta lidí považuje," vysvětluje hráč. A připomíná, že když působil v Anglii, jeho nejlepšími přáteli byli hráči tmavé pleti Trevor Sinclair a Chris Powell.

Zapravdu mu dává i známý italský novinář Gabriele Marcotti, který napsal fotbalistovu biografii. "Paolo není rasista, znám ho patnáct let a dokazují to i jeho přátelé a upřímnost vztahů, které má. Je to dobrý člověk. Poznal by to každý, kdo by se s ním setkal osobně," tvrdí Marcotti. "Paolo má silné názory, ale za dva roky jsem ho ani jednou neslyšel mluvit o politice. On je tady přece proto, že chce Sunderlan udržet v Premier League, ne aby mluvil o politice," hájí trenéra bývalý šéf Swindonu Jeremy Wray.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete