Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Zase vyhrály peníze nad sportem, zlobí ve Španělsku. Tamní superpohár se koná v Saudské Arábii

Předzápasová atmosféra v Saudské Arábii. foto: Reuters

Když po asi pětihodinovém trmácení vylézali z dvoupatrového Airbusu 380, největšího dopravního letadla na světě, hodně štěstí jim přáli i piloti, kteří si přes uniformy přetáhli jejich bílé dresy. Real Madrid v pondělí před půlnoci přistál jako první ze čtyř účastníků v saúdskoarabské Džiddě, kde ve středu odstartoval Španělský superpohár.
  7:00

„Všichni nás tu vřele přivítali, jsme rádi, že tady můžeme být,“ prohlásil druhý den trenér Zinedine Zidane na předzápasové tiskové konferenci.

Vedle Realu Madrid, španělského vicemistra, a Valencie, kteří své semifinále odehráli už ve středu (Real zvítězil 3:1), se ho účastní také loňský šampion z Barcelony a Atlético Madrid, třetí tým posledního ligového ročníku. Ti se spolu utkají dnes večer. O vítězi se pak rozhodne v nedělním finále. Všechny hostí stadion krále Abdalláha v Džiddě s více než šedesátitisícovou kapacitou.

Až miliarda ročně

Novinek ve Španělském superpoháru je hned několik. Poprvé se nekoná před začátkem sezony a pořádá se formou miniturnaje pro čtyři týmy. A premiérově se hraje na téměř pět tisíc kilometrů vzdáleném Arabském poloostrově, což samozřejmě vyvolává velké emoce. Vítězství peněz a byznysu nad sportem, 

vztekají se jedni. Fotbal může té oblasti pomoct, obhajují ten krok druzí.

Jaké je tedy pozadí bizarního dostaveníčka čtyř uprostřed rozjeté sezony? 

Španělský superpohár:

semifinále: Valencia - Real Madrid 1:3, dnes 20.00 Barcelona - Atlético Madrid.
Finále: neděle 19 hodin.

Španělská fotbalová federace si od novinky údajně slibuje popularizaci španělského fotbalu a vylepšení jeho pověsti před plánovanou kandidaturou na mistrovství světa 2030. Mnohem hlasitější jsou ovšem kritické hlasy, které se v souvislosti s rozhodnutím přesunout soutěž na Blízký východ ozývají.

Předzápasová atmosféra v Saudské Arábii.
Na semifinále španělského superpoháru dorazili i fanynky v hidžábu.

Tripolis, Peking i Dauhá

„Zase jsme jednou upřednostnili peníze před sportem a vším ostatním,“ postěžovala si Veronica Boquetová, španělská reprezentantka, a poukázala na výrazné omezování základních lidských práv a svobod v Saúdské Arábii.

A není sama. Připojila se i vláda či vedení španělské ligy, kterou si – podobně jako v Česku – řídí samy kluby. „Nemůžeme podpořit turnaj v zemi, kde nejsou respektována základní práva žen,“ podotkla už v září Maria José Riendaová, náměstkyně španělského ministra sportu.

„Vždyť saúdské ženy donedávna neměly na stadiony ani přístup. Dodržování lidských práv je pro nás naprosto klíčové,“ připojil se Jesús Álvarez, vedoucí sportu ve veřejnoprávní televizi RTVE, která z etických důvodů odmítla duely superpoháru vysílat.

Ženy mohou chodit na fotbal či řídit auto v Saúdské Arábii sotva tři roky, kdy království po nástupu korunního prince Muhammada bin Salmána začalo postupně zavádět společenské reformy.

„Je mi jasné, že bude řada lidí naše rozhodnutí zpochybňovat, ale já věřím, že jsme udělali správný krok,“ oponoval Luis Rubiales, šéf Španělské fotbalové federace, která by měla v rámci tříleté smlouvy, již se saúdskoarabskou protistranou uzavřela, ročně získat až 40 milionů eur – zhruba miliardu korun. Část peněz dostanou sami účastníci, další prostředky mají putovat na rozvoj amatérského a ženského fotbalu.

Není to poprvé, co Saúdská Arábie podobně významnou fotbalovou událost organizuje. Už hostila například v předvánočním čase poslední dva ročníky Italského superpoháru. Ten se předtím konal také v Kataru, Číně, Spojených státech amerických, nebo dokonce v Libyi, což v roce 2002 dohodl tamní vůdce Muammar Kaddáfí, který měl tehdy vlastnický podíl v turínském Juventusu.

Loňský Španělský superpohár, hraný ještě v tradičním předsezonním termínu, zase přivítalo Maroko. Mimochodem, právě ve Španělsku se nedávno zrodil nápad, že by se některé duely tamní nejvyšší soutěže mohly odehrát například v Severní Americe, což samotní hráči rázně odmítli. Prostřednictvím vlastní unie dokonce pohrozili stávkou.

To tentokrát zástupci všech mužstev svorně tvrdí, navzdory náročnému programu a cestování, že soutěž v Saúdské Arábii berou se vší vážností. „Neexistuje přece hráč, který by nechtěl vyhrát trofej,“ prohlásil José Luis Gayá, obránce Valencie. „Chceme se odsud vrátit domů s prvním pohárem v sezoně,“ dodal Raphaël Varane z Realu.

Přesto okolnosti turnaje Španěly, jak vidno, všeobecně dráždí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!