Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Zelenobílý zmatek: zdravý rozum se vytratil

Vršovický klokan.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vršovický klokan. | foto: ČTK

ANALÝZA LN Kdybyste nechali hlasovat fanoušky na zaplněném stadionu, zda se sobotní utkání dvou týmů Bohemians má hrát, dostali byste jednoznačnou odpověď.

 "Zdravý rozum je na naší straně," tvrdil brankář domácích Bohemians 1905 Radek Sňozík. Nejen on ale tuší, že zdravý rozum se ze spletité kauzy dávno vytratil. Dnes hrají hlavní roli protichůdné právnické výklady a osobní antipatie.

Kořeny současných sporů lze vystupovat už na začátku

Kdo je kdo

Lukáš Přibyl
ředitel Bohemians 1905
Mnoho let strávil v kotli mezi příznivci zelenobílého klubu, před dvěma lety se z fanouška stal ředitel klubu, který fanoušci také pomohli zachránit. Ve fotbalovém prostředí se nejdřív pohyboval jako reportér České televize, působil i jako tiskový mluvčí ve Spartě.

Karel Kapr
předseda představenstva Bohemians Praha (Střížkov)
Podnikatel s kontroverzní pověstí se za nevyjasněných podmínek podílel s jiným fotbalovým bossem Jaroslavem Starkou na prodeji příbramské teplárny. Vypovídal také v kauze Berdychova gangu proti detektivovi Petru Vojtěchovskému, který upozornil na provázanost policejních struktur s organizovaným zločinem.

Michal Vejsada
majitel FC Bohemians Praha v konkurzu
Bývalý zápasník reprezentoval Československo na olympiádě 1980 v Moskvě. Do Bohemians vstoupil před šesti lety, zhruba rok před vyhlášením konkurzu, když vyhrál spor s předchozím majitelem klubu Pavlem Švarcem. Od něho získal většinu akcií jako kompenzaci za nesplacené půjčky. Ve sporu dvou Bohemek stojí na střížkovské straně.

devadesátých let. Na předchozí dekádu, v níž se Bohemians podařilo částečně zastínit Spartu i Slavii a získat svůj dosud jediný titul, se u Botiče nepodařilo navázat. Fotbalový oddíl se oddělil od Tělovýchovné jednoty sdružující ostatní sporty od atletiky po zápas. Jenže práva na slavný znak s klokanem zůstala v držení TJ Bohemians. Na další účelově zřízenou společnost Bohemians Real byl zase převeden stadion ve Vršovicích.

Vážná krize zelenobílý klub poprvé dohnala na konci roku 2004. Kvůli chybějícím financím se tehdejší šéf Michal Vejsada dokonce pokoušel klub administrativně přestěhovat do Opavy. Transakci popsal jako "odpojení vozu s hnojem", pod nímž si představoval dluhy. Nepomohlo to, stejně jako neúspěšné pokusy s hledáním tajemných investorů. V roli jednoho z nich sliboval hráčům dlužné výplaty herec Gustav Bubník.

Trápení ukončil fotbalový svaz. Odebral klubu licenci a vyloučil ho z druhé ligy. Vypadalo to, že se zkrachovalí Bohemians, ve světě nejvíc proslavení míčovým kouzelníkem Antonínem Panenkou, definitivně zastavili na slepé koleji. Na jaře 2005 se ale znovu klokaní vlak rozjel – a to hned na dvou kolejích. Po první se vydali fanoušci. Jejich finanční sbírka na obnovu Bohemians představovala výjimečný počin nejen v českých poměrech.

Čtěte: Svazový sekretář Řepka: U UEFA nemají střížkovští šanci

Svoji šanci vycítil také podnikatel Karel Kapr. Logo s klokanem si pronajal od Tělovýchovné jednoty. Majitel střížkovského klubu správně kalkuloval, že se slavným jménem může dokráčet mnohem výš, než provinční klub z proseckého sídliště dokázal kdykoliv předtím. Fanoušci se stavěli vůči Kaprovu projektu nedůvěřivě, na úvahy o vzájemném propojení vůbec nedošlo.

Vyloučení odmítl soud
Vznikla unikátní rivalita. Málem nedošlo ani na jediný vzájemný zápas nových konkurentů. Fotbalový svaz uznal za nástupce původních Bohemians fanouškovský klub Bohemians 1905. Nejdřív proto vyloučil Střížkov ze všech svých soutěží, potom ho musel na základě předběžného opatření od soudu zařadit zpátky. Obě Bohemky se nejdřív potkaly ve třetí lize, potom se další tři sezony míjely.

Do zelenobílého zmatku se o svá práva vytrvale hlásí také Vejsada. I on si sestavil vlastní tým, který nastupuje v III. třídě.

Nezúčastněným pozorovatelům se oba viditelnější zelenobílé subjekty často pletou, v jednom ohledu se přece jenom výrazně liší. Zatímco vršovičtí Bohemians 1905 se mohou na podporu tisícovek svých fanoušků pravidelně spolehnout, při domácích zápasech střížkovských Bohemians Praha zejí ochozy prázdnotou. Jako jediní v lize mají průměrnou návštěvnost pod hranicí 1500 diváků na zápas.

Dlouhou dobu kauza Bohemians žila jako víceméně úsměvná kuriozita. Až nyní se ukazuje, že jde o závažnější problém, než si mnozí mysleli. Třeba sobotní blamáž přinese českému fotbalu alespoň jeden pozitivní výsledek: rychlejší řešení zapeklitého problému.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...