Utkání mezi Slovanem a Spartou trvalo jen 42. minuta. Pak ho rozhodčí pro výtržnosti fanoušků přerušil. | foto: ČTK

Ve stínu násilí mezi fanoušky. Sparta v derby přehrála Slovan 3:0

•   18:48aktualizováno  22:10
BRATISLAVA (Od našeho zpravodaje) - Žhavá fotbalová bitva mezi slovenským a českým šampionem v Evropské lize vyzněla v Bratislavě jednoznačně pro hosty. Nebude se však vzpomínat jen na vítězství sparťanských fotbalistů, ale především na nechutné výtržnosti, kvůli kterým byl zápas přerušen. Sparta o výhře 3:0 rozhodla po přestávce.

Slovenský šampion proti českému. Od rozpadu federace se nejvýznamnější kluby obou zemí v soutěžním zápase nepotkaly. Až ve čtvrtek na skromném stadionu Pasienky. Hosté udeřili krátce po půli: Lafata v 55. minutě 1:0, chvíli po něm Konaté zvýšil na 2:0 a v závěru pečetil výhru Krejčí.

Zleva Mamadou Bagayoko a Nicolas Goros ze Slovanu a Tiémoko Konaté ze Sparty.
Sparťan Ladislav Krejčí
Chuligání rozpoutali na stadionu násilí. Zápas mezi Slovanem a Spartou byl ve...
Těžkooděnci dohlížejí na klid v sektoru fanoušků Slovanu.

„V prvním poločase jsme nebyli úspěšní, nehráli jsme dostatečně rychle, těžko jsme se prosazovali. Pak jsme si k tomu něco řekli a ve druhém poločase jsme akce zrychlili a dali tři góly,“ řekl sparťanský kouč Vítězslav Lavička.

Sparta má ve skupině I druhou výhru, šest bodů mají i Neapol a Young Boys Bern, který italského soupeře zdolal překvapivě 2:0.

Za dva týdny se hraje znovu, Sparta hostí Slovan a Neapol doma přivítá Bern.

Souboj bývalých federálních rivalů měl neslavný vývoj. Nejen kvůli chuligánům.

VÍCE O VÝTRŽNOSTECH MEZI FANOUŠKY

Na hřišti to byla nuda, vzrušení nastalo jen v hledišti, kde o to nikdo nestál. Až po čtyřiceti minutách, kdy selhání pořadatelské služby napravovali těžkooděnci, delegát UEFA oznámil, že se bude pokračovat. „Ale v případě jakéhokoli násilí bude okamžitě ukončen,“ zdůraznil.

„Je to špatné, co se stalo. Je to špatné pro Spartu, klub to poškozuje. Věřím, že u nás bude pořadatelská služba líp připravena,“ poznamenal Lavička.

ON-LINE REPORTÁŽ

Do té doby měla vyloženou šanci Sparta, domácí se zmohli jen na jednu střelu ze střední vzdálenosti. Na nerovném trávníku a v silném větru se špatně kombinovalo. Byla to nevýhoda pro technicky vyspělejší hosty.

Hosté měli do přerušení několik nadějných akcí, ale kazili finální přihrávku či v poslední chvíli střelu zablokoval soupeř. Zastavit nestačil až útok v 21. minutě. Dočkal z levé strany přetáhl centr na Lafatu, jenž míč vrátil před bránu a nabíhající Costa z metru hlavičkoval do břevna. Přitom před sebou měl odkrytou bránu.

Domácí, které poprvé vedl Jozef Chovanec, se soustředili především na obranu, i když byli doma. Věděli, že do otevřené partie se proti kvalitnějšímu soupeři pustit nemohou.

Ale i Slovan se dostal na dostřel, ve 36. minutě pěknou ránu Grendela vyrážel Bičík s obtížemi. Za pár okamžiků nastaly problémy.

Po dlouhé pauze se přece jen hrál fotbal. A lepším v něm byli hosté. V 55. minutě Krejčí kličkoval mezi přesilou protivníků, dostal se před brankáře, ale míč ještě posunul na Lafatu. Ten byl v ofsajdu, ale to pomezní nezaznamenal.

Druhá gólová akce už byla v pořádku: Costa napravil selhání z první půle, přesnou přihrávkou našel ve válně Konatého, který zblízka poslal míč mimo dosah Perniše.

Sparťané zápas kontrolovali, soupeři málokdy půjčovali míč. Když už čelili útokům, včas je zastavovali. Deset minut před koncem definitivně rozhodli, Konaté utekl po pravé straně a do jeho přízemního centru vložil nohu Krejčí.

Zápas 3. kola základní skupiny Evropské ligy:

Slovan Bratislava - Sparta Praha 0:3 (0:0)
Branky
: 57. Lafata, 61. Konaté, 81. Krejčí. Rozhodčí: Strömbergsson - Gustavsson, Flink (všichni Švéd.). Bez karet. Diváci: 6891.

Slovan: Perniš - Bagayoko, Gorosito, Kolčák, Čikoš - Žofčák, Halenár (79. Fořt), Lásik, Grendel (76. Hudák), Jablonský (59. Kubík) - Soumah. Trenér: Chovanec.

Sparta: Bičík - Kadeřábek, Holek, J. Brabec, Costa - Dočkal (90.+1 Mareček), Vácha, Matějovský (80. Vacek) - Konaté, Krejčí - Lafata (86. Přikryl). Trenér: Lavička.

První poločas byl v závěru na 35 minut přerušen kvůli řádění fanoušků Sparty.

Villarreal - FC Curych 4:1 (1:1)
Branky: 6. Cani, 57. Vietto, 60. Bruno Soriano, 71. G. Dos Santos - 43. Schönbächler.

Mönchengladbach - Apollon Limassol 5:0 (1:0)
Branky: 11. a 67. Traoré, 56. Hrgota, 83. Herrmann, 90.+1 T. Hazard.

Skupina C:

Partizan Bělehrad - Besiktas Istanbul 0:4 (0:2)
Branky: 18. Kavlak, 45. Ba, 52. Özyakup, 54. Töre.

Tottenham - Asteras Tripolis 5:1 (2:0)
Branky: 13., 76. a 81. Kane, 30. a 66. Lamela - 89. Barrales. ČK: 87. Lloris (Tottenham).

Salcburk - Dinamo Záhřeb 4:2 (2:0)
Branky: 14., 43. a 52. Alan, 49. André Ramalho - 81. Ademi, 89. Henríquez.

Celtic Glasgow - Astra Giurgiu 2:1 (0:0)

PSV Eindhoven - Panathinaikos 1:1 (1:0)
Branky: 43. Depay - 87. Karelis. ČK: 89. Bruma (PSV).

Estoril - Dynamo Moskva 1:2 (0:0)
Branky: 90.+5 Yohan Tavares - 52. Kokorin, 80. Žirkov.

Rijeka - Feyenoord Rotterdam 3:1 (0:0)
Branka: 63., 71. a 76. z pen. Kramarič - 66. Toornstra.

Krasnodar - Wolfsburg 2:4 (0:1)
Branky: 51. Granqvist z pen., 86. Wanderson - 46. a 80. De Bruyne, 37. vlastní Granqvist, 64. Luiz Gustavo.

Lille - Everton 0:0