23. listopadu 2008 12:29 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Žižkov vyhrál bitvu na sněhu

Trenér Ščasný se radoval z první výhry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér Ščasný se radoval z první výhry. | foto: ČTK

PRAHA Fotbalisté Viktorie Žižkov porazili v utkání 15. ligového kola Příbram 2:0. Domácí dostal do vedení po brejku útočník Petr Švancara, ve druhém poločase jim pak dal jistotu přesnou hlavičkou Kalod. Žižkov zaznamenal první výhru po návratu trenéra Ščasného a minimálně do odpoledne opustil sestupové příčky.

Oba celky dostaly nepříliš příjemnou možnost jako první v sezoně využít veskrze zimní fotbalové rekvizity - oranžový míč, červené vápno a kolíky na sníh. Nejspíš i kvůli a vzhledem k záchranářským starostem obou týmů se před promrzlými a poloprázdnými ochozy hrál neurovnaný zápas.

Příbrami se od začátku nevedlo. Neudržela míč, ve středu hřiště prohrávala souboje a rychle se dostala pod tlak. Už po devíti minutách se před příbramskou branku snesl centr z pravé strany, který po sérii tečí doputoval až na zadní tyč k doslova dojíždějícímu Procházkovi, který vleže poslal míč na břevno.

Tou dobou na druhé straně hřiště belhal zraněný příbramský kanonýr Huňa, který po několika marných pokusech se rozběhnout raději přenechal místo Brazilci Costovi, už třetímu hráči hostů, který ze své domoviny rozhodně sníh nezná. I proto tlak domácích dále gradoval.

Ve 22. minutě se uvolnil na pravé straně šestnáctky domácí Stracený a křížnou střelou našel skulinku v houštině těl, brankář Slavík ale míč vyškrábl. Za další tři minuty už domácí míč do sítě dostali. Švancara si zaběhl za obranu, zpracoval kolmý centr a sám před Slavíkem poslal míč k tyči. Hra poté ale upadla do podprůměru a více než kombinace bavily diváky dlouhé skluzy, k nimž na sněhu s bahenním podkladem hráči nezvykle často sahali.

Kvalitu zápasu nezvedla ani poločasová přestávka. Domácí kontrolovali hru a navíc začali zatápět Příbrami po centrech ze stran. Po jednom takovém rychlém přenesení hry v 54. minutě vlétl před branku Stracený, jenže brankář Slavík a křižující Pleško jeho šanci dokázali uhasit.

Za dalších osm minut se ale domácí druhého gólu dočkali. Švancara poslal po rohu z levé strany míč přesně na zadní tyč, u níž si Kalod snadno poradil se statickým Konžanem Tshiabolou a míč uklidil do sítě.

Dvoubranková výhra navíc Viktoriány alespoň do odpoledne vyzdvihla z posledního místa.

Viktoria Žižkov - 1. FK Příbram 2:0 (1:0)
Branky: 25. Švancara, 62. Kalod. Rozhodčí: Paták - Wilczek, Hojsík. ŽK: Procházka, Vozábal, Stracený - De Oliveira, Tshiabola. Diváci: 2420.

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz