Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

'Zkorumpovaný' Bin Hammán odstoupil z volby šéfa FIFA

Mohamed bin Hammám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mohamed bin Hammám. | foto: Reuters

LONDÝN Katařan Muhammad bin Hammám stáhl svou kandidaturu na post předsedy Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Oznámil to pár hodin před nedělním vyšetřováním, které má potvrdit či vyvrátit obvinění, že chtěl podplácet voliče.

Bin Hammám je podezřelý, že se v polovině května sešel s lídry konfederace pro Severní a Střední Ameriku CONCACAF v čele s viceprezidentem FIFA Jackem Warnerem a snažil se je ovlivnit. Dvaašedesátiletý Katařan, jenž stojí v čele asijského fotbalu, to popřel.

Zároveň obvinil současného šéfa FIFA a svého jediného konkurenta Seppa Blattera, že o schůzce věděl, ale nic nepodnikl a možné uplácení nenahlásil. "Kandidoval jsem proto, že jsem věřil v možnou změnu. Poslední události mě však utvrdily v tom, že je to nemožné. Je mi líto, že se udály věci, které podle mě budou mít za důsledek degradaci pověsti FIFA. To jsem nechtěl a je to pro mě nepřijatelné," uvedl Bin Hammám v prohlášení.

Sepp Blatter.

"Nemohu připustit, aby jméno, které je mi drahé, bylo nadále více a více taženo do bažiny jen kvůli soupeření dvou osob. Proto jsem se rozhodl odstoupit," konstatoval. Před středeční volbou tak zůstal jediný kandidát - současný předseda Blatter, který je v čele FIFA od roku 1998. Také on bude vyšetřován.

Etická komise má posoudit, zda skutečně o možné korupci věděl. Pokud by se prokázala jeho vina, může mu být pozastaven výkon funkce. V takovém případě by se volba nemohla uskutečnit. Ani nyní nemá v úmyslu vstoupit do voleb předseda UEFA Michel Platini, o němž se v minulosti mluvilo, že by mohl být silným soupeřem pro Blattera.

"V žádném případě," řekl BBC během návštěvy sobotního finále Ligy mistrů v Londýně s tím, že chce po letošním znovuzvolení dodržet čtyřletý mandát v čele evropského fotbalu. "Jestli budou volby, pak bude nový prezident na další čtyři roky. Pokud nebudou, bude to komplikovanější. Nevím, co by se stalo," uvedl Platini, který je zároveň místopředsedou FIFA.

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...