Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Zkorumpovaný' Bin Hammán odstoupil z volby šéfa FIFA

Sport

  10:48
LONDÝN - Katařan Muhammad bin Hammám stáhl svou kandidaturu na post předsedy Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Oznámil to pár hodin před nedělním vyšetřováním, které má potvrdit či vyvrátit obvinění, že chtěl podplácet voliče.

Mohamed bin Hammám. foto: Reuters

Bin Hammám je podezřelý, že se v polovině května sešel s lídry konfederace pro Severní a Střední Ameriku CONCACAF v čele s viceprezidentem FIFA Jackem Warnerem a snažil se je ovlivnit. Dvaašedesátiletý Katařan, jenž stojí v čele asijského fotbalu, to popřel.

Zároveň obvinil současného šéfa FIFA a svého jediného konkurenta Seppa Blattera, že o schůzce věděl, ale nic nepodnikl a možné uplácení nenahlásil. "Kandidoval jsem proto, že jsem věřil v možnou změnu. Poslední události mě však utvrdily v tom, že je to nemožné. Je mi líto, že se udály věci, které podle mě budou mít za důsledek degradaci pověsti FIFA. To jsem nechtěl a je to pro mě nepřijatelné," uvedl Bin Hammám v prohlášení.

Sepp Blatter.

"Nemohu připustit, aby jméno, které je mi drahé, bylo nadále více a více taženo do bažiny jen kvůli soupeření dvou osob. Proto jsem se rozhodl odstoupit," konstatoval. Před středeční volbou tak zůstal jediný kandidát - současný předseda Blatter, který je v čele FIFA od roku 1998. Také on bude vyšetřován.

Etická komise má posoudit, zda skutečně o možné korupci věděl. Pokud by se prokázala jeho vina, může mu být pozastaven výkon funkce. V takovém případě by se volba nemohla uskutečnit. Ani nyní nemá v úmyslu vstoupit do voleb předseda UEFA Michel Platini, o němž se v minulosti mluvilo, že by mohl být silným soupeřem pro Blattera.

"V žádném případě," řekl BBC během návštěvy sobotního finále Ligy mistrů v Londýně s tím, že chce po letošním znovuzvolení dodržet čtyřletý mandát v čele evropského fotbalu. "Jestli budou volby, pak bude nový prezident na další čtyři roky. Pokud nebudou, bude to komplikovanější. Nevím, co by se stalo," uvedl Platini, který je zároveň místopředsedou FIFA.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat